Продовження. Початок в №№30— 32, 35, 36).
...Є такі непрості випробування — владою і грошима. Дехто з прозелітів, потрапивши у владу, відразу ж стає сам до себе подібний. Він і починає дивитися поверх голів, і мариться йому, що він уже найрозумніший, бо, як мовиться, нарешті всі розуми поїв. А ще — і це вже вельми прикрий діагноз — декому видається, що він, вознісши на висоту парламентського крісла, опинився по той бік добра і зла, і він без будь-яких докорів сумління діє так, як йому особисто вигідно. А хто скаже, що особисто невигідно одержати хлібну посаду чи добру винагороду в конверті?! От і конвертує парламентарій свою ще вчора нічим не примітну особу в грошові знаки. Дуже нестійка це річ — людська природа. А особливо ж — перед лицем випробувань спокусою. Гроші, як відомо, — та зла енергія, котра теж рухає світом і людським мурашником у ньому. Але є в цьому світі пасіонарні ідеалісти й романтики, яких не купити й не задобрити. Їх дуже мало, але вони мають ту магнетичну силу, котра вре- шті приводить у рух маси, зближує і віддаляє планети. Такий незбагненний метафізичний закон політичного буття. Про це також треба пам’ятати невиправним песимістам, які вважають, що всі зміни — тільки до гіршого. Україна — на переломі. На перехресті. Нині для неї і для нас вирішується якщо не все, то — найголовніше.
Вибори під акомпанемент гармат, коли гинуть українські люди — це ситуація більш аніж виняткова для України. Десь у світі колись це теж було. Але під сонно-мирним упродовж двадцяти трьох літ українським небом — то як страшне тектонічне зрушення в усьому нашому соціумі, як сигнал, що ми вже не можемо — і не зможемо — жити так, як жили досі.
* * *
Зловісна клоунада, яку сепаратисти й російські державні достойники пойменовують виборами, відбулася в так званих Донецькій та Луганській народних республіках. Коментувати все це належиться хіба що психіатрам, бо ж нормальним людям серйозно те коментувати просто не випадає. Всіма можливими способами й прогнозами і шантажем та терором, збиваючись на риторику популізму, сепаратисти затягли трохи людей на виборчі дільниці. Жодних нормативних моментів у цих псевдовиборах не передбачалося: хто завгодно може голосувати скільки завгодно разів. Після завершення цього спектаклю його постановники намалювали поважні цифри, котрими розраховують потрясти світ. Кремль у захваті — Кремль усе визнає і дуже серйозно вирікає, що весь світ, як і Росія, повинен визнати клоунаду під дулами автоматів цивілізованими виборами.
Очевидно, в Путіновій голові вималювався план створення ще однієї маріонеткової квазідержави на взір горезвісних Абхазії чи Придністров’я. Приєднувати Донеччину й Луганщину до Росії, як це мариться тамтешнім русотяпам, у нього й у гадці не було. У його планах — знищити всю інфраструктуру краю, перетворити його на пустку. І в цьому він уже досяг успіхів. Вигляд деяких міст сьогодні нагадує марсіанські пейзажі. Путін розраховує перманентно здійснювати на Україну тиск завдяки цьому монстру нестабільності на її Південному Сході. Демонструвати неповноцінність Української держави, котра, бачте, навіть неспроможна контролювати свою територію.
Як відомо, світ такий, які в людини очі. Одні бачать у тому, що відбувається, криваву українську драму ХХІ століття. Розплату України за всі гріхи попередніх поколінь, які вірили в міфи про братерську любов росіян до людності нашої землі. Другі відчувають себе учасниками своєрідного сюжету розлучення з нахабним партнером, який потоптав усі взяті на себе юридичні зобов’язання. Треті вважають, що Україна вступила у свою Велику Вітчизняну війну. Може, найголовнішу війну у своїй національній історії.
А вибори й псевдовибори — то лише маленькі епізоди цієї війни.
Але ті епізоди дуже характерні. І перший із них важливий як для нашого сьогодні, так і для завтра.
«Обама наказав — Коломойський збив…». Росія — як інформаційний продукт
Свого часу російський письменник Леонід Андрєєв, розповідаючи, як робиться газета, з іронією обмовився про фігурантів того тех- нологічного сюжету «гиен пера» і «шакалов ротацион- ных машин». У такий немудрий спосіб творилася громадська думка. Читачам давалася інформація, з якої формувалися їхні переконання.
Часи змінилися. В інформаційному суспільстві ЗМІ стали колосальною індустрією. Вони навіть не згадують ту анахронічну роль, котру їм колись доводилося виконувати, — повідомляти, що, де, коли і (бажано) чому сталося та просто розважати публіку, оповідаючи їй або кримінальні історії, або романтичні небилиці. Хоча в усі часи інформація цінувалася досить високо, а володіння інформацією було неоціненною форою перед суперником, однак інформаційне суспільство й інформаційні війни не спрогнозували ні фантасти, ні футурологи.
Тоталітарні режими виявилися тими вправними наїзниками, які надійно загнуздали й осідлали інформаційні потоки. Ще не було супутникового телебачення, ще не проектувався Інтернет із грандіозною світовою павутиною, а Ленін, Гітлер, Геббельс, Сталін уже цілковито узурпували тодішні примітивні, як на сьогодні, засоби інформації й, нарекрутувавши для цього спеціальні зондер-команди, стали успішно кувати необхідний їм псевдо-інформпродукт, котрий видавали масам як абсолютно чесну інформацію. Як зясувалося, народні маси невиліковно довірливі. Їх дурили-дурили й знову дурять-дурять, а вони вірили і знову й знову вірять-вірять.
І, як мовиться, немає на те ради.
Агітпропи всіх мастей до віртуозності удосконалювали мистецтво маніпуляції. Виявилося, що маси думають не так, як думають, а як їм наказують думати. І, до речі, здебільшого навіть самі про те не підозрюють.
З’ясувалося, що навіть такий розумний народ як німецький, що дав світові Бетховена, Баха, Гете, Шіллера, Гегеля, Шеллінга виявився вразливим перед пропагандою вождів Третього Рейху й дався інфікувати себе фашистською чумою. З’ясувалося, що країна ГУЛАГів, репресій, голодоморів, пойменована СРСР, легко позиціонувала себе не тільки для своїх громадян, а й для багатьох у світі, як материк правди, справедливості і свободи. (Тут можна наводити довгий список усіх тих лівих західних інтелектуалів, які — хто доброхіть, а хто за гроші — виступав апологетами СРСР у світі: Луї Арагон, Анрі Барбюс, Ромен Роллан, Герберт Велс, Бернард Шоу, Леон Фейхтвангер, Пабло Неруда, Пабло Пікассо, Ренато Гуттузо, Жоржі Амаду, Давид Сікейрос, Ороско, Рів’єра...).
Росія — як офіційна правонаступниця СРСР — органічно успадкувала всі його «родові плями». Особливо ж — путінська Росія. Бо якщо в Єльцинській ще виразно було чути голос лібералів, із якими вели запеклу війну російські нацисти й імперіалісти, то після недовгого розгулу специфічної російської демократії Росія звично й готовно повернулася в береги тоталітаризму з усіма його компонентами. До речі, все те вельми старанно взявся мавпувати в Україні Янукович із його окупаційною донецькою командою. «Під ним» повністю були не тільки державні ЗМІ, а й усі ті, що належать олігархам. ЗМІ, за незначним винятком, намагалися дебілізувати населення країни. Тупа влада силкувалася опустити до свого рівня й інтелігенцію. Дехто з інтелігентів, продавшися владі, успішно грав тупих, дехто цинічно відверто зізнався: мовляв, «гроші не пахнуть» і грошей — треба, а дехто, розгублений і наївний, нічого не розумів. Усе це було, усе це ми перейшли. Усе це — вже історія.
Якщо бодай кілька разів подивишся російські телеканали, то мимоволі ловиш себе на розгубленості й сумнівах: чи це таки насправді існує, чи це страховиддя не намарилось тобі. Маячня Геббельсового внука Кисельова, «одкровення» самого Путіна, фанаберії ще одного кремлівського карлика Медведєва — все це суцільний сюрреалізм, Кафка, театр абсурду. Але, на жаль, усе це — реальність. Як і реальність те, що рейтинг Володимира Путіна, як мовиться, аж зашкалює — понад 80%. Це ж треба довести країну до такого психозу. Фройд і Фромм мали б вдячний матеріал для десятків томів. Бо ж на здорову голову схвалювати Путінову інтервенцію в Україну навряд чи можливо. Путінів рейтинг — це діагноз Росії. Це її хвороба, котра називається нацизмом. Синоніми його — фашизм, агресивний імперіалізм. Усіх цих завоювань Путін домігся передовсім завдяки своїй специфічній інформаційній політиці.
Хоч і яка, мовлячи поросійськи, «топорная» його пропаганда, але постійне повторювання одних і тих самих речей, постійне вдовбування в голови одного й того ж дає в підсумку саме той результат, який і потрібен Путіновому режиму. «Оболваненное» суспільство реагує саме так, як від нього й вимагається. У Києві владу захопила бандерівська хунта, — безапеляційно вирікає путінське телебачення, і понад три чверті Росії захлинається від ненависті та гніву з приводу «хунти». В Україні забороняють російську мову — й Росія вогнем дише на Україну, бо ж там, бачте, замахнулися на таку святість. Україна (якщо вірити російському телебаченню, а не вірять йому тільки одиниці!) почала переслідувати і зживати зі світу росіян — Україну треба провчити! Хто проти? Майже всі — за. Чи треба в України забрати Крим? Треба! Треба! Чи треба в Україну ввести російські війська? Треба! Треба!..
Як пише Валерій Грузин, Володимир Путін, із «уже далекого 13 листопада 2003 року узявся навчати належного ставлення до своєї персони, закликавши тих, хто зібрався в Кремлі на засідання Держдуми і Ради безпеки: «Сюди дивитися й слухати! — показав він на свій рот. — А кому нецікаво — ті можуть піти».
І ось він, забираючи хліб у патріарха Кірілла, навчає з усіх державних амвонів, що Росія — «богоизбранная»земля, а отже, росіяни — «богоизбранный» народ. Чи подобається це Росії і росіянам? Запитання абсолютно риторичне. Росія справді шаленіє від свого пупоцентризму. Навіть останній алкан почувається «богоизбранным»...
...До культивованого в росіянах упродовж століть національного чванства й хронічної ксенофобії додалися плоди путінської пропаганди. Сучасний росіянин, за незначним винятком, — це продукт російських ЗМІ. З цим інформаційним продуктом можна робити що завгодно. Чимало українців мають родичів — ясна річ, також українців — у Росії. І ці жителі Росії обурено запитують тутешніх родичів: що там у вас відбувається? Криваві залізяки з бандерівців захопили владу й терзають нашу рідну Україну! Звідси їм відповідають: ви що, побожеволіли? Звідки у вас оця маячня?! Ті відповідають: ми все знаємо — наше (для них воно — «наше»!) телебачення все показує. Ще один із тисячі промовистих прикладів, котрі ілюструють, що можна зробити з людиною, інформаційно інфікуючи її. Оця психічна інфекція, нагромаджуючись у головах, і спричиняє політичний дебілізм. Усе це легко досягається завдяки тому, що майже в кожній людині з колишнього СРСР живе невиправний «совок», завжди готовий зреагувати на месиджі совдепівського агітпропу. Потібна дуже велика, системна роз’яснювальна робота, потрібні вичерпні аргументи для того, щоб цього індивіда переконати в іншому, зміцнити його в переконаності, що все насправді інакше, зовсім не так, ніж глаголить путінська пропаганда. Але нині для цього немає ні часу, ні можливостей. Здається, що українство Росії, що могло бути нашим потужним політичним лобі, цим лобі не стало. Його голосу ми сьогодні не чуємо. Поодинокі свідомі індивіди губляться в сірій масі домежно зазомбованих людей, зловороже налаштованих до своєї Батьківщини...
(Далі буде).
23 вересня 2015, 18:03