Акція «Прикрути!» на Шполянщині У районі — канікули, а в ОТГ — навчання: хто правий?

На минулому тижні в країні розгорівся газовий конфлікт з Росією. За численними повідомленнями ЗМІ, «Газпром» вирішив припинити поставки в Україну та має намір розірвати всі газові контракти з Україною. Тиск в газопроводі впав, а Київ розпорядився тимчасово закрити школи, дитсадки і вузи — щоб заощадити газ на опаленні. А українців закликали до своєрідної «громадянської акції» — добровільно остудити свої квартири на градус-два, «прикрутивши» опалення. Акцію так і назвали — «Прикрути!» За словами влади, це дозволить нанести неминучу поразку Кремлю.

За підсумками селекторної наради під головуваннямПершого віце-премєр-міністра України – Міністра економічного розвитку та торгівлі України Степана Кубіва, яка відбулася 2 березня 2018 року, з метою забезпечення стабільної роботи теплогенеруючих підприємств та недопущення збоїв у забезпеченні природного газу споживачам, —прийнято рішення щодо введення обмеження на споживання природного газу.Відтак, рекомендовано призупинити навчальний процес у освітніх навчальних закладах з 3 по 7 березня 2018 року та знизити температурний режим в приміщеннях до технічно можливого мінімуму з метою виконання рішення щодо обмеження споживання природного газу.

В Шполянському районі рекомендації уряду сприйняли по-різному.

Як повідомляє офіційна веб-сторінкаШполянської РДА,на виконання доручення центральної влади, в Шполянській райдержадміністрації вирішено призупинити навчальний процес у школах району. При тому, що у половині сільських шкіл опалення не газове, а на твердому паливі, тож причин для поширення акції «Прикрути!» в таких селах — жодних. Проте, оголосити позапланові канікули повинні були і вони, певно, із солідарності.

Призупинено також навчальний процес і у освітніх закладах Матусівській ОТГ.

У Шполянській ОТГ вчинили інакше. На позачерговому засіданні виконавчого комітету прийнято рішення не призупиняти навчальний процес в закладах шкільної та дошкільної освіти Шполянської ОТГ.  Як пояснюють у міській раді, членами виконавчого комітету розглянуто і  враховано рішення Кризового комітету при Міненерговугілля, рекомендаційний лист Міносвіти від 02.03.2018 року та ряд інших циркулярів. А поряд із цим  взято до уваги і думки директорів закладів шкільної та дошкільної освіти Шполянської громади, які одноголосно наполягали не призупиняти навчальний процес, оскільки це спричинятиме додаткове навантаження на дітей та їх батьків.

— Подачу тепла в навчальних закладах громади переведено в ощадливий режим. При цьому у приміщеннях забезпечено температуру необхідну для нормального і комфортного проходження навчального процесу, — прокоментували у міській раді.

Що це? Управлінська непокора чи господарський підхід — судити не нам. Проте, це явно наглядний приклад реформованого місцевого самоврядуванняу дії, коли управлінці, враховуючи урядові рекомендації, водночас беруть до уваги думку громади та відповідальність за прийняті самостійні рішення.

Дії ж керівництва району скоріше нагадують стару компартійну дисципліну, яка не передбачала зайвих питань — тобто, «беззаперечно і бездумно виконуємо вказівку згори». Тож всі сільські школи без розбору закрили на додаткові канікули. А проаналізувати, де є логіка таких дій, а де її й близько немає? Запитання риторичне.

Ніхто Україну на коліна не поставить, — Петро Порошенко

Президент Петро Порошенко заявив, що Росії не вдалося спровокувати нашу країну і дестабілізувати ситуацію в енергетичній сфері, а Україна продемонструвала усьому світу свою надійність як партнера і транзитера природного газу до Європейського Союзу.

«Часи газового шантажу Російською Федерацією нашої з вами держави вже в минулому. Ніхто Україну на коліна не поставить», — заявив Петро Порошенко під час наради в «Укртрансгазі».

Перший заступник голови правління НАК «Нафтогаз України» Сергій Перелома доповів Президенту про ситуацію у газотранспортній системі  України. Надходження в Україну — 439,0 млн. кубічних метрів газу з урахуванням транзиту, який Україна виконує за контрактними зобов’язаннями. В газовому балансі власний видобуток склав 57,2 млн кубічних метрів. Відбір з підземних газосховищ — 112,3 млн кубічних метрів. Надходження з Російської Федерації — 0 млн кубічних метрів. Надходження з країн Європейського Союзу — 4,5 млн кубічних метрів (станом на 6.00 ранку), станом на 10.00 — вже 29,4 млн куб.

 «Це і є ті 25 млн кубічних метрів газу, яких нам не вистачало», — зазначив Президент.

Глава держави також відзначив, що ціна згідно рішення Стокгольмського арбітража складала 238,55 доларів за тисячу кубічний метрів газу, спотова ціна — від 250-300 до 500 доларів. «Це такі збитки намагалися, щоб понесла Україна», — підкреслив Президент та наголосив, що «усі ці збитки будуть ретельно обраховані юристами НАК «Нафтогаз України», які вже готують відповідні позови.

«Усі ці збитки будуть компенсовані. За ці провокативні дії, усі вони будуть компенсовані постачальником газу РАО «Газпром». У мене з цього приводу немає жодного сумніву. З кишень українців це подорожчання витягуватися точно не буде», — зазначив Президент.

Марія ОСИКА