Березневі турботи садівників-городників

Ось і прийшла довгоочікувана весна… Як вже не терпиться всім нам вийти на свої земельні ділянки і під лагідним весняним сонечком спушувати ґрунт, сіяти, словом, працювати, отримуючи від своєї роботи задоволення. Які ж роботи чекають на нас в цей період?

САДОВІ ТУРБОТИ
- В березні садівники-городники проводять розпушування міжрядь і вносять добрива.

- Продовжують обрізку дерев. Це найвдаліший час для формування крон та санітарної обрізки.

- На старих деревах проводять омолоджуючу обрізку. Садівники рекомендують сильно не обрізати за один рік, деякі дерева (особливо старі) можуть ослабнути. Омолоджувати потрібно поступово протягом декількох років. Великі рани замазують садовим варом. А за можливості й маленькі.

- Якщо на штамбах по-білка змилася, то слід повторити її. В такий спосіб можна захистити штамби та скелетні гілки плодових дерев від сонячних опіків.

- До розпукування бруньок проводять обприскуван-ня викорінюючими препаратами. Наприклад, проводяться обмивання і обприскування від щитівок, в тому числі і від карантинного шкідника каліфорнійської щитівки.

- Слід підготувати матеріал для задимлення саду, якщо будуть заморозки під час цвітіння.

- У міжряддях саду можна висіяти сидерати.

- Проводиться посадка дерев.

- Слід очистити на штамбах і скелетних гілках відмерлу кору скребками або металевими щітками, якщо цього не було зроблено восени. Потім рани слід замазати садовим варом і провести побілку.

- Якщо на деревах є дупла, то їх так само необхідно закрити. Для цього слід зачистити отвір до живої деревини, обмазати 5% розчином мідного купоросу і зацементувати (пісок великий — 3 частини, цемент — 1 частина). Коли розчин висохне, пофарбувати його олійною фарбою.

ВИРОЩУЄМО РОЗСАДУ, ВИСІВАЄМО НАСІННЯ

- У будинку, на підвіконнях, в теплицях ведуть активне вирощування розсади. У першу чергу, це капуста і помідори. До середини березня висівають на розсаду підготовлене насіння баклажан. Слід слідкувати за поєднанням вологості, температури і освітленості при вирощуванні овочів у закритому ґрунті. Тоді розсада не буде витягнутою.

- В ящики можна висівати насіння селери. Їх попередньо необхідно замочити на добу у воді. У фазі 2-х справжніх листків проводять пікірування.

- В тепле місце вносять картоплю для пророщування.

- Можна провести поділ кущів щавлю.

- Продовжують вирощувати овочі на городі, розміщеному на підвіконні, в будинку.

- Якщо є підготовлені грядки і запас сухого ґрунту для засипки, то можна провести посіви холодостійких культур. Якщо ж таких запасів немає, то тільки-но можна буде приступити до городніх робіт (коли ґрунт перестане прилипати до ніг і лопати), провести посів щавлю, петрушки, крес-салату, цибулі «чорнушки», моркви, пастернаку, кропу, шпинату, гороху.

- Але відразу все насіння не висівати. Дуже часто буває так, насіння проростає, але ще не сходить. І починаються проливні затяжні холодні дощі. При довготривалому зниженні температури та підвищеній вологості насіння, що проклюнулось, може загинути. Тому ранні посіви краще накривати плівкою, особливо якщо прогнозується така несприятлива погода.

- Для зимового зберігання моркву так рано не сіють. Роблять це городники і набагато пізніше.

- Кріп, крес-салат, шпинат сіють кілька разів, щоб постійно мати цю вітамінну продукцію.

- Дуже добре для ранньовесняної сівби застосовувати підняті грядки. На них швидше просихає і про-грівається ґрунт. А якщо під них вирити канавку, засипати туди рослинні залишки, а потім назад насипати землю, то отримаємо ще й підземний обігрів.

- Рано можна висаджувати ярий часник.

- Також у другій половині місяця під плівку висівають насіння редиски. Якщо тепло ще не встановилося, то посіяти протравлене, але не проросле насіння. Так воно проросте тоді, коли буде відповідний температурний режим.

- Багаторічні посадки звільняють від укриттів.

- Всі старі, відмерлі гілки видаляють. Згрібають рослинні залишки, це хороший профілактичний метод у боротьбі з хворобами та шкідниками. Якщо всі ці залишки не вражені хворобами, то їх слід відправити у компост.

ПРИДІЛІТЬ УВАГУ КВІТАМ

- Деякі однолітні квіти вимагають вирощування через розсаду, в іншому випадку вони дуже пізно зацвітають. У березні квітникарі сіють на розсаду айстри, левкой, петунії, антірінум. Готують посівні ящики, ґрунт трамбують і поливають. Якщо сіяти на суху, а потім полити, то дрібне насіння буде глибоко затягнуте в землю і не зійде. Після поливу ґрунту теплою водою почекати 2 години, зверху посипати сухим прожареним піском і посіяти дрібне насіння на поверхню. Більші — трохи заглибити. Для кожної рослини існують свої норми глибини посіву.

- На багаторічних посадках вносять комплексне мінеральне добриво, проводять інші підгодівлі.

- При ранньому потеплінні до кінця місяця починають ділити та розсаджувати багаторічні квіти.

- Троянди необхідно висадити навесні якомога раніше.

- Хризантеми, які зберігалися всю зиму в приміщенні або укритті, необхідно занести в тепле місце і поливати. Для живцювання використовують поросль, яка буде з'являтися.

- Необхідно переглянути бульби жоржин, цибулини гладіолусів, що зберігаються. Жоржини необхідно обприскувати теплою водою двічі на тиждень.

ЩО НЕОБХІДНО ЗРОБИТИ В ЯГІДНИКУ

- Для знищення борошнистої роси на кущах смородини та аґрусу застосовують обливання гарячою водою. Для цього воду в чайнику довести до кипіння, але не кип'ятити, (температура не вище 75оС). Лити на кущі через друшляк, він дасть розсіювання, не буде опіку. Так само можна воду, що за-кипіла, влити в холодну лійку і поливати рясно кущі. При +45˚С міцелій грибка гине.

- На смородині оглянути бруньки, ті , що роздулися, видалити.

- На малиннику видалити пагони зі здуттями, також прибрати старі та ті, що загущують кущ.

- Можна при великому ураженні ягідника хворобами та шкідниками провести викорінююче обприскування хімічними розчинами. Але не слід забувати, що більшість з них згубні для зелених частин рослин. Тому при найменшому розпусканні бруньки згорять. Якщо за ягідником регулярно спостерігати і не запускати, то таких обприскувань краще уникнути.

- Нарізуються живці чорної смородини. Їх необхідно до висадки зберігати в підвалі у вологому піску.

- На посадках полуниці і суниці садівники та дачники вигрібають старе листя, можливе джерело хвороб і шкідників.

-n Проводяться санітарні та формуючі обрізки. На кущах смородини та аґрусу слід підтримувати поєднання кількості пагонів різного віку. Це не дасть кущу швидко постаріти та гарантуватиме отримання стабільного врожаю.

- За можливості перелопачуються компостні купи. Готується робочий інвентар. Проводиться планування ділянки, посівів і посадок. Купується насіння.

Тож роботи — вдосталь. Не даремно ж кажуть, що весняний день рік годує…