БІОМЕТРИЧНІ ДОКУМЕНТИ В УКРАЇНІ

Про що найбільше запитують громадяни?

6-го грудня 2012 року набрав чинності Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус». Відповідно до цього Закону в Україні розпочато роботи із запровадження оформлення і видачі паспорта громадянина України, що містить безконтактний електронний носій із  біометричними даними власника документу.

З метою запровадження біометричних документів для виїзду за кордон урядом прийнято Постанову №152 від 7 травня 2014 року «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі.

Знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм, його тимчасового затримання та вилучення».

Відповідно до зазначеної постанови, біометричні закордонні паспорти в Україні запроваджуються з 1 січня 2015 року. Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302 затверджено зразок бланка, технічний опис та порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України. Відповідно до цієї постанови, оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм у вигляді пластикової картки буде запроваджено з 1 січня 2016 року.

Про актуальні питання з цього приводу, які найчастіше турбують громадян, йшлося в розмові кореспондента газети «Шполяночка+» із завідувачем Шполянського районного сектору управління державної міграційної служби України в Черкаській області Валентиною ЩІПАНСЬКОЮ:

Валентино Петрівно, розкажіть, будь ласка, детальніше, що таке біометричні документи і для чого вони потрібні?

— Біометричними називають документи, що посвідчують особу та містять електронний носій інформації, на якому записано інформацію про біометричні дані власника документа з метою його ідентифікації. Передбачається, що такі документи найбільш захищені від підробок та виключають мож-ливість користування ними будь-якою особою, окрім власника. Головна ідея впровадження більш захищених документів, які забезпечують ідентифікацію особи — це суттєве підвищення захищеності суспільства від проявів злочинності.

Біометричні паспорти набувають все більшого поширення у світі. Відповідно до інформації всесвітньої організації цивільної авіації (ICAO) понад 90 країн з 193 держав-членів ООН нині видають такі документи, при цьому ще більше двадцяти держав готові до впровадження таких документів в найближчі роки.

Близько 45 країн з числа тих, які видають біометричні документи, зберігають на документах одночасно і відбитки пальців, і зображення особи, в той же час понад 30 країн використовують лише оцифроване фото власника документа. Решта країн нині використовують тільки зображення обличчя, але найближчим часом планують використовувати і дані дактилоскопії.

Паспорт громадянина України, виготовлений у формі пластикової картки буде більш зно-состійким ніж паперовий аналог. Для захисту інформації на електронному носії використовуються новітні технології, що робить підробку електронних документів практично неможливою. У разі крадіжки чи втрати такого паспорта, зловмисники не зможуть скористатися ним.

— Як виглядають українські біометричні документи і які дані до них вносяться?

— Технічні описи та порядки оформлення і видачі паспортів, передбачених зазначеним Законом, затверджені Кабінетом Міністрів України. Законом України «Про Єдиний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» передбачено вичерпний перелік інформації, що вноситиметься до біометричних документів. Наприклад, до паспорта громадянина України вноситиметься наступна інформація (стаття 21 Закону): назва держави, назва документа, ім'я особи, стать, громадянство, дата народження, унікальний номер запису в Реєстрі, номер документа, дата закінчення строку дії документа, дата видачі документа, уповноважений суб'єкт, що видав документ (код); місце народження, відцифрований образ обличчя особи, відцифрований підпис особи.

Окрім того, до паспорта громадянина України за письмовим клопотанням заявника, а стосовно осіб, які не досягли шістнадцятирічного віку, — їхніх батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших представників може бути внесена також додаткова змінна інформація, передбачена Законом.

— Де можна оформити біометричний паспорт для виїзду за кордон?

— Прийом документів на оформлення біометричного паспорта можна оформити у кожному підрозділі міграційної служби, який здійснює оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

— Чи обов'язково буде міняти вже видані документи на нові — біометричні?

— Відповідно до чинного законодавства, паспорт громадянина України, що видається сьогодні підрозділами ДМС України, має необмежений строк дії, а тому, навіть після впровадження паспортів нового зразка, такі паспорти залишаться чинними. Змінювати їх на біометричні — це право, але не обов'язок кожного громадянина України.

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон видається терміном на 10 років (кінцева дата дії зазначена у паспорті) і навіть після впровадження документів нового зразка, такий паспорт є чинним до зазначеної кінцевої дати дії. Громадяни можуть вільно перетинати кордон з такими паспортами, отримувати у них візи тощо. Разом з цим, у разі бажання громадянина, він зможе обміняти цей паспорт на паспорт нового зразка, звернувшись до підрозділу ДМС України.

Аналогічною є ситуація з іншими документами, передбаченими Законом України «Про Єдиний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» до завершення строку дії документів «старого» зразка їх заміна на біометричні не є обов'язковою.

Розмовляла Наталія ДАВИДЕНКО. Фото Віктора КРАВЧЕНКА.