Бізнес по-українські за новими правилами

Кабмін має намір підвищити ефективність політики зайнятості та грошові доходи населення.

Минулого тижня Кабінет міністрів України не тільки відзвітував про роботу за 2017 рік, а й схвалив конкретні кроки на 2018 рік у рамках політики подолання бідності. У профільному Міністерстві соцполітики запевнили, що Кабмін таким чином підвищить ефективність політики зайнятості та грошові доходи населення. У разі реального виконання, урядовий план може спричинити за собою відчутні зміни для роботодавців та українців.

Так, особлива увага в питаннях зайнятості Кабмін пропонує приділяти:

-         молодим українцям, які тільки починають працювати;

-         дорослим українцям віком понад 45 років;

-         звільненим з військової служби після участі в АТО;

-         українцям з малолітніми дітьми;

-         громадянам з інвалідністю.

Це, на думку уряду, найбільш вразливі категорії громадян, яким в Україні часто складно знайти роботу. Тому Кабмін протягом 2018 року має намір розробити ряд законопроектів і нормативних актів, покликаних підвищити зайнятість і забезпечити зростання їх доходів.

До слова, з 1 січня Кабмін вже формально ввів для роботодавців обов'язкові 4% квоти на працевлаштування співробітників старше 45 років. Однак система виплат для тих, хто не вибрав квоту, що не була озвучена.

Субсидії та компенсації для роботодавців

Бізнесу, який буде брати на роботу українців з «вразливих» категорій, влада має намір запропонувати ряд стимулів. Уряд пропонує в 2018-м підготувати законопроект і чіткий механізм «повного або часткового субсидування створення нових робочих місць на підприємствах, які будуть надавати роботу недостатньо конкурентним на ринку праці українцям». Зокрема, Кабмін готовий компенсувати витрати на оплату праці бізнесу, який візьме на роботу менш конкурентних громадян. Відповідати за розробку таких нововведень буде Мінсоцполітики.

Компанії, які беруть на роботу «безробітних з додатковими гарантіями працевлаштування», також зможуть отримати компенсацію витрат у розмірі сплаченого ЄСВ на загальнообов'язкове державне соцстрахування. Такий стимул влада пропонує передбачити для бізнесу, який, зокрема, надає перше робоче місце молодим українцям.

Роботодавцям також готові відшкодовувати витрати на перепідготовку або підвищення кваліфікації співробітників у віці вище 45 років. Протягом першого півріччя 2018 Кабмін повинен розробити законопроект з механізмами, які будуть стимулювати компанії працевлаштовувати громадян «передпенсійного віку», і інших українців з «вразливих категорій».

Що отримають українці?

Уряд готовий фінансувати професійну перепідготовку та підвищення кваліфікації військових після участі в АТО.

Кабмін пропонує зберегти можливість надавати допомогу для відкриття власного бізнесу в розмірі одноразової виплати допомоги по безробіттю. Уряд розраховує, що в 2018-му кошти на заснування свого підприємства від держави отримають 1,8 тис. Громадян (це становить менше 1% від кількості зареєстрованих безробітних в Службі зайнятості у 2017 році).

Підтримку (фінансову, юридичну і консультаційну) обіцяють також жителям сільської місцевості, які мають намір відкрити свій невеликий бізнес.

До вересня в Україні має з'явитися онлайн-реєстр вакансій. Також Служба зайнятості повинна буде вести єдину базу пропозицій роботодавців з гнучкими умовами праці, які підійдуть українцям з інвалідністю, з малолітніми дітьми, студентам, а також жителям сільської місцевості.

3а матеріалами www.hvylya.net

Кабмін хоче перевіряти бізнес без попередження

Кабінет Міністрів пропонує Верховній Раді зняти обмеження на проведення Державною службою з питань праці перевірок дотримання законодавства про працю підприємствами.

Про це йдеться в законопроекті №8045, зареєстрованому в Раді 15 лютого.

У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що в результаті змін в закон «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 3 листопада 2016 року органи контролю втратили право безперешкодної інспекції підприємств, їх зобов'язали завчасно попереджати про відвідування підприємств і проводити інспекцію в присутності керівництва підприємства.

Відзначається, що узаконення обмежень при проведенні перевірок у сфері додержання законодавства з питань праці не дозволяє належним чином і своєчасно забезпечувати такі права.

Метою прийняття законопроекту є відновлення повноцінного державного нагляду, в тому числі гірського, і контролю за дотриманням законодавства про працю, зайнятість населення, охорони праці, гігієни праці.

Відзначається, що ефективність нагляду Держпраці може бути забезпечена його раптовістю, можливістю в разі загрози здоров'ю або життю людини зупинити виконання робіт, експлуатації обладнання підвищеної небезпеки.

Точка зору

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман на засіданні Кабміну пообіцяв «вправити мізки» тим, хто заважає розвивати бізнес в Україні:

«Всі, хто будуть заважати розвиватися бізнесу, є ворогами. Це дуже важливо, коли ми об'єднуємося в цій боротьбі. Я мовчати, з точки зору реакції на зловживання з боку чиновників, монополістів, контролюючих структур, не збираюся. Якщо потрібно буде знести контролюючі, або інші структури, я очолю це рух в країні. Враження, що на здорове тіло нашої держави навішали різні інфекції, які затримують розвиток. Ми не повинні з цим миритися.

Я закликаю всіх міністрів, запросіть всі свої структури, вправьте їм мізки, всім: енергетикам, земельники, будівельникам, поліцейським, податківцям, прокурорам, СБУшникам, тому що люди про це відверто говорять на місцях. З цим потрібно поставити крапку, це питання номер один сьогодні».

До речі

Гроші за субсидії видаватимуться на руки

За нарахування субсидії відповідає підрозділ Міністерства соціальної політики за місцем реєстрації субсідіанта. Там же його повинні повідомити про те, що потрібно написати відповідну заяву.

Монетизація субсидій, яка може стартувати вже в квітні, поки буде частковою - тільки за обслуговування будинків та прибудинкової території та вивезення сміття.

Кошти будуть перераховувати на особистий рахунок одержувача в банку або їх виплатять через відділення "Укрпошти".

Мета монетизації - впровадження прозорих і своєчасних розрахунків між постачальниками послуг та їх споживачами. Держдопомогу субсідіанти отримуватимуть за фактом споживання.

При цьому фахівці у сфері ЖКГ зазначають, що говорити про старт монетизації субсидій рано, поки не буде створено єдиний реєстр одержувачів держдопомоги.

"Механізм Мінфіну дуже складний, тому його потрібно міняти. Це - перший крок. Але не факт, що з квітня він буде зроблений", - зазначив консультант із питань соцзахисту населення Інституту місцевого розвитку Антон Левицький.

"Головні проблеми - швидко створити єдиний електронний реєстр одержувачів субсидій, щоб контролювати, куди пішли гроші, та забезпечити відкриття рахунків. Якщо це будуть окремі "субсидійні" рахунки, а не вже відкриті, припустимо, пенсійні, то в банках з'являться величезні черги. І вже очевидно, що черги будуть у відділеннях Мінсоцполітики - з тих, хто прийде писати заяви", - заявив ЖКГ-експерт Андрій Нікончук.