Останні політичні події в країні змушують серйозно замислитися про опалювальний сезон, що наближається. В Міністерстві регіональної політикище з липня повідомляли,що газудляпотреб населенняі теплокомуненерговцьому опалювальномусезонівсі отримають рівно на30% менше,ніж роком раніше (http://ukr.segodnya.ua/).«Впровадження енергоефективних заходів сьогодні дасть змогу скоротити споживання газу на 50% протягом найближчих 10 років, — повідомив голова Держенергоефективності України Сергій Савчук під час обговорення питань енергозбереження і проблем опалювального сезону 2014-2015 років, яке відбулося в рамках X Українського муніципального форуму в м.Одеса. За його словами, на найближчу перспективу Урядом для стимулювання населення до впровадження енергоефективних заходів планується компенсація 20% вартості електронних твердопаливних котлів. Також відпрацьовується механізм заохочення інвесторів до заміщення газу при виробництві тепла вЖКГта бюджетній сфері, а саме встановлення премії за скорочений і заміщений газ. «За попередніми розрахунками реалізація вищезазначених ініціатив дозволить за 4-5 років забезпечити теплогенеруючі компанії та населення газом власного видобутку. Згодом, в 2025 році, для населення потрібно буде лише 8,4 млрд кубометрів газу, а дляТКЕі бюджетної сфери – 4,6 млрд. кубометрів газу. Таким чином газ, що звільнився, може піти на потреби промисловості. Це наша мета», — підкреслив Савчук.
Про те, чи є причини для тривоги у шполян напередодні опалювального сезону, кореспондент газети «Шполяночка+» поспілкувалася з керівником Шполянського управління експлуатації газового господарства Володимиром КРАВЧЕНКОМ.
— Володимире Дмитровичу, у зв’язку з високою ціною на газ і скорочення лімітів доведеться значно менше споживати газ і приділяти увагу альтернативним видам опалення? Чи не замерзнемо цієї зими?
— Сьогодні про заходи з економії газу необхідно думати всім: і населенню, і установам, і підприємствам. Потрібно в першу чергу міняти вікна на енергозберігаючі, утепляти стіни тощо. На даний час до управління ще не надійшли документи з визначеним порядком реалізації заходів із зменшення обсягів споживання газу. Але до відома населення хочу донести, що відтепер всім, без виключень, споживачам будуть встановлені лічильники. Тим громадянам, котрі користуються субсидією, необхідно звернути особливу увагу на зміни у законодавстві, які вступають в дію з 1 жовтня 2014 року. Зокрема, субсидія тепер надаватиметься одному із зареєстрованих членів домогосподарства, на якого відкритий особовий рахунок (досі субсидія на загальних підставах надавалася лише власникові житлового приміщення). Субсидію відтепер призначають, спираючись на соціальні нормативи користування, і перерахунок розміру призначеної субсидії за фактичними обсягами споживання послуг не здійснюється. Наша установа тісно співпрацює з управлінням соціального захисту райдержадміністрації, ми разом випрацьовуємо ефективні і зручні механізми прийому громадян. З цього року громадянам, які користуються субсидіями, щомісяця надсилатимуться рахунки на оплату за фактичне користування газом, з урахуванням компенсації з держави за призначені субсидією кубометри.
— Нещодавно у Надточаївці розпочато газопостачання. Як газифікуються на даний час приватні будинки?
— До настання холодів село буде з газом — приблизно 70 будинків. Але саме ті надточаївці, які хочуть і прагнуть запалити його в своїх оселях. Ще ж у кожного існує багато недоліків, які потрібно виправити: де ями засипати, а де — дерева зрізати. Багато є вимог, які необхідно привести у відповідність до правил експлуатації газових установок, доводиться витрачати час і зусилля на їх виконання. Без цього технічні умови не видаються, тому це в деякій мірі дисциплінує. Наші працівники постійно проводять обстеження об’єктів для підготовки їх до газифікації.
— Які ж інші села на черзі?
— До кінця року в експлуатацію будуть введені підвідні газопроводи до сіл Іскрене та Капустине. Там теж усі громадяни, які мають велике бажання, матимуть можливість отримати в будинках блакитне паливо, адже все залежатиме тільки від них самих, наскільки швидко вони виконають всі умови, необхідні для отримання технічних вимог. Є села, де існують проекти, але є труднощі з фінансуванням будівництва: Лозуватка, Лип’янка, Скотареве, Товмач, Соболівка, Антонівка. Загалом люди хочуть проводити газ, адже це надзвичайно комфортна послуга, незважаючи на ціну. Хоча, звісно, сьогодні держава приділятиме велику увагу реалізації проектівенергозаміщеннята енергоефективності.
Розмовляла Наталія ДАВИДЕНКО