Бустерне щеплення: як шполянам отримати ревакцинальну дозу

Крім низки економічних та соціальних нововведень, новий 2022-й рік почався для українців уведенням бустерної дози вакцини проти COVID-19. Це одразу спричинило збурення антивакцинаторів та різного роду скептиків. Можна довго сперечатися про користь або шкоду вакцинації, проте медики в один голос стверджують: на сьогодні це єдиний спосіб захиститися від важкого перебігу та смерті від COVID-19. Що таке бустерна доза, для кого вона потрібна і чи можна отримати її на Шполянщині – читайте в матеріалі «Шполяночки+». 

За минулий 2021-й рік в Україні зробили майже 28,5 мільйона щеплень. Одну дозу вакцини отримали понад 14,7 мільйона людей, це 47% дорослого населення. Повністю вакциновані двома дозами 44% дорослого населення – більш ніж 13,7 мільйона українців.

Що ж таке бустерна доза? 

Бустерною дозою від COVID-19 вважається доза, яку вводять як ревакцинацію вже після повного курсу щеплень, щоб посилити ефективність вакцинації, яка з часом знижується. Наказ про запровадження такого методу подальшій протидії епідемії підписав міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко.

– Підписав наказ міністерства охорони здоров'я України про введення бустерної дози вакцини проти COVID-19 для всіх вакцинованих віком від 18 років, незалежно від того, якою вакциною вони щепилися, – повідомив міністр. – Бустерну дозу можна буде колоти після шести місяців від введення другої дози вакцини.

Як зазначається у пресрелізі, Міністерство охорони здоров’я схвалює позицію Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики щодо питання ревакцинації населення проти COVID-19, незалежно від того, яку вакцину людина отримала під час первинної вакцинації. Оптимально ввести ревакцинальну дозу в період від 181-го до 270-го дня від отримання останньої дози.

За словами міністра, ревакцинальну дозу запровадили для медичних працівників та працівників будинків інтернатного типу як для груп ризику за професією. Вони можуть отримати її щонайменше через пів року з дати отримання другої дози. 

– Згідно з рекомендаціями НТГЕІ, бустерну дозу роблять м-РНК вакцинами Moderna та Pfizer на усі типи вакцини. Наприклад, якщо базова вакцинація у вас була зроблена CoronaVac або AstraZeneca, ревакцинальну дозу ви все одно отримаєте мРНК вакциною, – зазначив Ляшко.

Він додав, що отримання ревакцинальної дози передбачає видачу документів про вакцинацію, які будуть чинними 270 днів від дати останнього щеплення проти COVID-19. 

Чим відрізняються додаткова та бустерна дози?

Натомість люди з рядом тяжких хвороб, у яких міг не сформуватися належний імунний захист після двох доз вакцини, можуть отримати додаткову дозу вакцини.

Щоб зробити цю дозу, не потрібно чекати 6 місяців і термін «зеленого» сертифікату вона не продовжує. Однак вона теж слугує додатковим захистом прти вірусу. Робити її можна через 28 днів після основного курсу щеплень незалежно від того, якою вакциною  щепилася людина.

Додаткову дозу вакцини можуть отримати люди з різними видами раку крові (лейкоз, лімфоми, мієломи, гематологічні злоякісні пухлини тощо); ВІЛ-інфіковані; ті, хто пережили трансплантацію органів чи стовбурових клітин; люди з аутоімунними захворюваннями, які отримують імуносупресивну або імуномодулюючу терапію; люди після хімієтерапії або променевої терапії та люди, які отримували високі дози стероїдів з будь-якої причини за місяць до вакцинації.

Віктор Ляшко пояснив, що для того, аби отримати додаткову дозу, треба звернутися до свого сімейного або профільного лікаря. Якщо лікар визначить, що потрібна додаткова доза вакцини за медичними показаннями, він видасть направлення в довільній формі на щеплення третьою дозою. Після цього треба записатися до найближчого пункту чи центру вакцинації та взяти з собою на щеплення направлення від лікаря.

Коли з'являться нові сертифікати

Згідно з нововведеннями, змінено відповідні документи й оновлено схеми вакцинації. Зокрема, COVID-сертифікат для щеплених бустерною дозою від коронавірусної хвороби має з'явитися наприкінці січня. Доти усі, хто вакцинувався бустером, зможуть користуватися «зеленим» сертифікатом про повну вакцинацію.

Щоб отримати новий цифровий документ, достатньо надіслати запит на порталі чи у застосунку «Дія» не раніше останніх чисел січня, звісно, вже після самого щеплення. Порядок генерації сертифікату нічим не відрізнятиметься від того, як створюються COVID-сертифікати на підставі одужання чи вакцинації. Єдиною відмінністю є термін дії нового документа — він буде чинним 270 днів, рахуючи від дати останнього щеплення проти COVID-19.

Як поєднуються вакцини

Згідно зі змінами схем основного курсу щеплень від COVID-19, вакцину CoronaVac від Sinovac Biotech тепер можна поєднувати з векторними (AstraZeneca) та мРНК-вакцинами (Moderna або Comirnaty від Pfizer-BioNTech). Крім того, після Moderna або Pfizer тепер можна застосовувати вакцину AstraZeneca.

Можливі також наступні схеми використання різних вакцин:

Перша доза інактивованої вакцини (CoronaVac/Sinovac) + друга векторної (AstraZeneca) або мРНК (Pfizer, Moderna);

Перша доза векторної вакцини (AstraZeneca) + друга мРНК-вакцини (Pfizer, Moderna);

Перша доза мРНК-вакцини (Pfizer, Moderna) + друга доза векторної вакцини (AstraZeneca).

Інтервал між введеннями для всіх схем – 28 днів. Такі самі схеми можна застосовувати також для додаткової чи бустерної дози.

Як вакцинують шполян

У відповідності з новим наказом працює і Шполянський центр первинної медико-санітарної допомоги. Директор ЦПМСД Наталія Качан каже, що вже почали вводити і бустерні дози. З початку року їх отримали близько ста осіб.

–  Вакцинуємо всіх осіб віком від 18 років, які вакцинувались щонайменше 6 місяців тому другою дозою. Радимо населенню не зволікати з бустерною вакцинацією, оскільки очікуємо нову хвилю штаму коронавірусу «Омікрон» і посилення імунітету через пів року дає сподівання перенести цю хвилю без ускладнень, – розповіла в коментарі «Шполяночці+» Наталія Георгіївна. – Ми проводимо бустерне вакцинування Pfizer, очікуємо на Moderna. Це щеплення, яке додатково укріплює імунітет. Як би там не було, але за пів року він послаблюється і для того, аби його зміцнити, маємо робити бустер.

Наталія Качан також зауважила, що поряд із бустерним щепленням у Центрі роблять додаткове щеплення особам, які мають знижений імунітет. Це ВІЛ-інфіковані, люди, які проходять курс хімієтерапії чи гормональної терапії. У них обмежені можливості імунітету. 

– Ми їм вводимо додаткову дозу тією вакциною, якою робили друге щеплення, або за допустимою схемою гетерогенної вакцинації. Такі щеплення робимо з 28 дня після другої дози, – зазначила Наталія Георгіївна.

Підготував Сергій Зубатов