Бюджетні гроші і громада

Як витрачаються кошти платників податків?

   «Немає ніяких державних грошей, є кошти платників податків», — цей крилатий вислів належить Маргарет Тедчер, легендарному британському прем’єр-міністру.

  Вони спонукають задумуватися над тим, що спільним фінансовим ресурсом владці повинні розпоряджатися згідно із першочерговими запитами суспільства. Україна нині переживає період впровадження децентралізації, коли значна частина зароблених коштів залишатиметься у громаді, котрій краще знати, на що насамперед їх витрачати.

  Відомо, що на Шполянщині вже утворені дві об’єднані територіальні громади — Шполянська і Матусівська, і районний бюджет з 1 січня 2018 року зменшиться майже вдвічі. Бюджет нинішнього року дозволив вирішити чимало соціально-важливих питань, пов’язаних із поліпшенням матеріально-технічної бази закладів освіти, культури, медицини, придбати сучасне обладнання для установ охорони здоров’я тощо.   

  І районна рада переймалася не лише установами, що перебувають у її комунальній власності. Депутати підтримали переважну більшість пропозицій структурних підрозділів райдержадміністрації, в тому числі допомогли й представництвам інших органів виконавчої влади в районі, чого раніше робити можливостей не вистачало.

   Та чи завжди на користь йдуть бюджетні кошти? Ось вам кілька прикладів із життя.

   Так, у липні поточного року прийнято Програму щодо підтримки матеріально-технічного стану об’єкту державної власності (адмінбудівлі) Управління Держпродспоживслужби в Шполянському районі, який потребує вжиття невідкладних заходів на 2017-2020 роки. Під програму відразу ж було виділено 100 тис. грн. для виготовлення проектно-кошторисної документації на реконструкцію системи опалення та придбання твердопаливного котла. Депутати з розумінням поставилися до прохання керівництва управління Держпродспоживслужби, адже питання стосується поліпшення умов праці для людей нашого району, які трудяться в цій установі. Та неабияк здивувалися на останньому засіданні бюджетної комісії, коли дізналися про запит іще на 70 тис. грн. під вищезгадану Програму. На цей раз кошти просять на заміну вікон. Та і були б з вікнами, аби не з’ясувалося, що виділені в липні 100 тис. грн. так і залишилися не освоєними. Причину такої бездіяльності ніхто не зміг пояснити, представника управління чи голови райдержадміністрації, який ревно лобіював питання прийняття Програми, — на засіданні не було. Тож депутати вирішили відхилити запит на 70 тис. грн. поки не будуть використані попередньо виділені сто тисяч.

   Поцікавившись в управлінні Держпродспоживслужби, чому не купили котла й не реконструювали систему опалення, нам пояснили: у зв’язку з серпневою реорганізацією. Відтепер управління не є окремим органом, а ввійшло до структури обласного Головного управління Держпродспоживслужби. Кошти, мовляв, тепер там на рахунку. І що? Невже обласне керівництво завадило шполянським підлеглим зайнятися виготовленням проектно-кошторисної документації та придбанням котла для створення комфортних умов у їхній будівлі? Що тим паче потрібно було зробити напередодні зимових холодів. Чи просто не знають, як це організувати?

   Та ось через таку управлінську неспроможність залишились невикористаними кошти нашого спільного бюджету, які стрімко девальвуються, на жаль. А могли б послужити вирішенню інших проблемних питань, яких налічується в районі безліч. Наприклад, за ті ж 100 тисяч могли б відремонтувати дах на будівлі Шполянської ЗОШ №5 і тоді б не сталося прикрого випадку, коли у відремонтованому за батьківські благодійні кошти класі упала стеля. І добре, що ніхто з дітей не постраждав.

   Тепер голова райдержадміністрації Володимир Потапенко заявляє на засіданні президії районної ради, що він шукає спонсора для ремонту шкільного даху. Вибачте, а заздалегідь думати про пріоритети при розподілі коштів можна навчитися за три роки перебування у владному кріслі? Виходить, платники податків, заплативши офіційні збори, мають ще й добровільно-примусові «внески» нести голові РДА? І скільки чекати на тих благодійників, коли вже сніги не за горами?

   Та депутати, знову розуміючи важливість питання, погоджуються на компроміс — проголосували за виділення 75 тис. грн. для Шполянської ЗОШ №5, аби поладнати шкільний дах. А присутній на останній сесії районної ради міський голова Шполянської ОТГ Сергій Кравченко запевнив, що міська рада теж долучиться до 50%-го співфінансування, адже за попереднім кошторисом, ремонтні роботи коштуватимуть приблизно 150 тис. грн. І знову ж таки: гроші є, аби тільки відділ освіти, як розпорядник коштів, зумів швидко роботи організувати, а не залишити кошти марно висіти на рахунку. Справжніх господарників таки потрібно.

Сергій ЗУБАТОВ