«ЧАС ЗГАДАТИ НАШУ СЛАВУ!» На Шполянщині вперше відбувся історико-просвітницький фестиваль «Товмацький курінь»

СПЕЦІАЛЬНИЙ ФОТОРЕПОРТАЖ

Ідея започаткувати в Товмачі патріотичний захід на честь отаманів Холодного Яру Івана Лю­того-Лютенка (Ґонти) та Чорного Ворона зароди­лася давно. Поштовхом став вихід у світ книги Романа Коваля «Отамани Гайдамацького краю: 33 біографії», в якій ще в 1998 році вперше було оприлюднено біографію отамана Івана Лютого-Лю­тенка, а також роману письменника Василя Шкля­ра «Чорний Ворон. Залишенець».

На початку 2016 року Громадська рада при Шполянській райдержадміністрації розробила проект проведення історико-просвітницького фестивалю «Товмацький курінь». Запланували його почати 24 червня — в день народження отамана Івана Лютого-Лютенка. До організації фе­стивалю активно долучилися сільський голова Товмача Сергій Коваль (позивний «Лютий»), де­путат районної ради Анатолій Козленко, заслу­жений працівник культури України Дмитро Вовк, голова районної ГО «Спілка учасників АТО», боєць батальйону імені генерала Кульчицького Віктор Савчук (позивний «Шпола»), колектив га­зети «Шполяночка+», активісти ВО «ЧЕРКАЩА­НИ», небайдужі громадяни, підприємці району.

Ідею схвалили голова Шполянської районної державної адміністрації Володимир Потапенко та голова районної ради Олександр Кузуб. Було затверджено склад оргкомітету фестивалю та заходи, які мали викликати інтерес до історії рідного краю.

Перший заступник голови облдержадміністрації Віталій КОВАЛЬ і голова райдержадміністрації
Володимир ПОТАПЕНКО біля виставки виробів шполянських майстрів.

 

 

 

 

Напередодні свята у Товмачі козаки встановили в центрі села п’ятитонний пам’ятний знак борцям за волю України, який урочисто відкрили 25 червня. На монументі — напис: «Богу — душа, Україні — життя, честь — для себе! Борцям за волю України Холодноярським отаманам с.Товмач Іванові Лютому-Лютенку (Ґонті) та Іванові Черно­усову (Чорному Ворону) та всім землякам, які боролися за свободу і незалежність рідного краю. Слава Україні! Геро­ям Слава! Час згадати нашу славу, брате!».

Вшанування розпочалися надвечір 24 червня. У лісопарковій зоні в центрі села розгорнулися намети гостей фестивалю.

                                          Урочисте відкриття пам ’ятного знака борцям за волю України.

На шкільному футбольному полі молодь взя ла участь у футбольному турнірі, присвяченому пам’яті холодно­ярських отаманів. Організували його тренер-викладач Шполянської ДЮСШ Віталій Гончаренко й Анатолій Козленко. Змагалися ко­манди дівчат із ФК «Жайвір», юнаків Товмача та ветеранів футболу району. Першість здобули дівчата, яким вручили грамоти і подарунки, а представники страхової компанії «Провідна» подарували кожному учаснику змагань страхові поліси.

Початок футбольного турніру на честь холодноярських отаманів.

Коли вже сонце зайшло за гори­зонт, біля сільського будинку культу­ри залунали повстанські пісні. Роз­почалося вечірнє віче. До присутніх звернулися сільський голова, учас­ник бойових дій у зоні АТО Сергій Коваль («Лютий»), його побратим з Києва Олег Добруха («Хохол»), го­лова районної ГО «Спілка учасників АТО» Віктор Савчук («Шпола»), на­чальник відділу культури і туризму Шполянської райдержадміністрації Анатолій Лозовий. Під реквієм «Пливе кача» учасники зібрання за­палили свічки, пом’янувши всіх заги­блих за волю України.

Учасники АТО зі Шполянщини і інших областей України. До присутніх звертається начальник управління культури
та взаємозв’язків із громадськістю облдержадміністрації, доброволець батальйону «Азов» Олег ОСТРОВСЬКИЙ.

Наступного дня зранку до Тов­мача звідусіль прямували гості. Нові таблички на будинках центральної вулиці свідчили про виконання квітневого рішення сільської ради про її перейменування на честь зве­нигородського отамана Івана Лютого-Лютенка. Чи міг він про таке мріяти!

До столу достатку гостинно запрошують капустинські учасники фестивалю.

Гостей зустрічав святковими мар­шами місцевий духовий оркестр. У запису лунали прекрасні пісні «Хореї козацької». Делегації сільських гро­мад району розгорнули наметове містечко, де можна було придба­ти вироби майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, національне вбрання, ляльки-мотанки, книжки про Визвольну боротьбу, вишукане оздо­блення в національному стилі. Вражали колоритом столи достатку.

Не забули і про дітей — для них діяли різноманітні розважальні осередки.

 

 

Козацька юнь із Матусова.

 

 

 

 

 

 

 

 І ось настала урочиста мить — біля пам’ятного знака розгорнуто 21-ме­тровий державний прапор України. Його тримали і дорослі, і діти. На сцені біля банера фестивалю залу­нала пісня «Ой, у лузі червона кали­на» у викрнанні гурту «Гайдамаки», керівник — заслужений працівник культури України, співорганізатор фестивалю Дмитро Вовк.

Державний прапор України в Товмачі.

 

А тим часом громада зустрічала почесних гостей фестивалю — письменників Василя Шкляра та Романа Коваля, ведучого київського Євромайдану Володимира Гонського, кобзаря Тараса Силенка, поета Василя Ков­туна, онучку Івана Лютого-Лютенка Валентину Бурківську з чоловіком Анатолієм, який профінансував ви­готовлення і встановлення гранітної плити на пам’ятному знакові, а також Василя Швеця, співавтора книги «Мій Товмач», 1-го заступ­ника голови Черкаської обласної держадміністрації Віталія Коваля, депутата обласної ради, поетесу Валентину Коваленко. Першими до слова запросили бійців АТО зі Шпо­лянщини, Києва та Західної України. Спільна думка усіх промовців — про повернення історичної правди про захисників української землі, яких російська пропаганда нахабно на­рекла «бандитами».

«Там, де зібрались Ковалі, — затряслися москалі!».
Сільський голова Товмача Сергій КОВАЛЬ і президент історичного клубу «Холодний Яр», письменник Роман КОВАЛЬ.

Почесне право відкрити пам’ятний знак було надано сільському голові Сергію Ковалю, Василю Шкляру, Роману Ковалю, онуці Лютого-Лютенка Валентині Бурківській, голові райдержадміністрації Володимиру Потапенку та голові районної ради Олександру Кузубу. Освятили його ієреї УПЦ КП Олександр Шпак та Ігор Лозіцький.

Потім був концерт повстанської пісні за участю кобзаря Тараса Си­ленка, барда Володимира Гонсько­го, поета Василя Ковтуна, гітариста Сергія Шматка та колективів сільських закладів культури Шполянщини.

 

Участь у святі козацького духу в Товмачі взяв поет із Київщини Валерій Мартишко. Він пред­ставив на суд громади свій вірш «Заплітала в косу червоне і чор­не». Ось як Валерій Мартишко пояснив його створення. «Після поразки Коліївщини, — сказав він, — поляки в Лисянці жорсто­ко розправилися з українцями. За участь у повстанні поляки позвірячому закатували понад 600 наших хлопців. У пам’ять про цю трагедію лисянські дівчата почали заплітали в косу червону і чорну стрічки. У вірші «Українки» Мак­сим Рильський згадав цих дівчат, назвавши їх «дівчата-вдови». Про­читавши книги Романа Коваля, Василя Шкляра та інших авторів про Визвольну війну в Україні в 1917—1920-х рр., у мене народи­лася така пісня». І Валерій Мар­тишко заспівав її без музичного супроводу:

                             Виступає автор книги про Чорного Ворона письменник Василь ШКЛЯР.

Заплітала в косу че рвоне і чорне,
Десь погинув милий, більше не пригорне,
Заплітала в косу смуток і кохання,
Була любов перша, астала остання…

На завершення фестивалю відбувся благодійний концерт гур­ту «Шанс» Шполянського міського будинку культури. Зібрані кошти передадуть на потреби бійців у зоні АТО.

 

Матусівські учасники художньої самодіяльності біля пам’ятного знака отаманам Холодного Яру.

 

Для шкільних бібліотек району активісти ВО «ЧЕРКАЩАНИ» за­купили чимало книжок про Виз­вольну боротьбу.

 

Фестиваль завершився, але місцеве козацтво вже планує ще краще провести його наступного року, адже в 2017-му виповнюється 100 років Української революції та 120 років з дня народження Івана Лютого-Лютенка.

Наступного року має постати в Товмачі пам’ятник Тарасові Шев­ченку. На ньому вирішено викар­бувати пророчі слова Кобзаря «І повіє новий вогонь з Холодного Яру».

Вечірнє віче на честь полеглих борців за волю України.

 

У планах — встановити сторожові вежі на в’їзді до села, побу­дувати схрон-криївку як музейний об’єкт і заклад торгівлі.

Фестиваль «Товмацький курінь» вдався. Світлі враження ще довго грітимуть наші серця.

Наталія СТОРЧАК, співорганізатор фестивалю.

Фото Віктора КРАВЧЕНКА і Наталії СТОРЧАК.