Чи легалізується ринок праці від зниження єдиного соціального внеску

З нового року податкове навантаження на фонд оплати праці знизиться і, причому, суттєво. Встановлюється єдина ставка нарахування єдиного соціального внеску — 22%, тобто зменшується майже вдвічі. Застосовуватиметься вона до усіх видів доходів, на які раніше нараховувався ЄСВ. Виняток становитимуть тільки спеціальні ставки нарахування ЄСВ для інвалідів, які залишатимуться без змін (8,41% на ФОП). Не нараховується і єдиний соціальний внесок, який брався безпосередньо із заробітків працівників. Тож, можна сподіватися, що шполянські роботодавці зможуть легалізувати зарплату, яка була «в тіні» та оформлять угоди на працівників, що працювали нелегально. Якщо такого не станеться, то Пенсійний фонд може мати серйозні проблеми з обсягами надходжень, а відтак, і своєчасним фінансуванням пенсійних виплат. Зазначу, що в нашому районі отримують пенсію майже 15 тисяч громадян, тобто кожен третій житель — пенсіонер.

Мінімальна величина єдиного соціального внеску на 1 квартал 2016 року становить 303,16 гривень. Максимальна величина місячного доходу, на який нараховується ЄСВ, становитиме тепер не 17, а 25 прожиткових мінімумів — 34450 гривень, а максимальний розмір ЄСВ на сьогодні — 7579 гривень.

Якщо ж база нарахування ЄСВ не перевищуватиме розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ, як і раніше, розраховуватиметься як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки ЄСВ (тобто 22%).

Додам, що відтепер скасовується і визначення класу професійного ризику для роботодавців та відповідні перевірки з боку Фонду соцстраху-вання щодо правильності такого визначення.

Наталія РИМСЬКА, заступник начальника управління Пенсійного фонду України у Шполянському районі.