Чи перетвориться муха на великого слона?

    Як виборча кампанія у Матусівській ОТГ спокушає декого погратися у «велику політику»

    Осінні жнива децентралізації вчергове подарували Черкаській області аж чотирнадцять виборів до об’єднаних територіальних громад (ОТГ).

Через неповних два тижні, 29 жовтня в межах області зорганізується ще півтора десятки нових адміністративних утворень, серед яких і Матусівська ОТГ.

Та ще, як то кажуть, не встигли вогнище розвести під юшкою, а вже «доброзичливці» його водою заливають.

Вибори у Матусові не встигли розпочатись, а вже знаходяться на грані зриву, нібито через виявленні порушення у роботі Шполянської районної територіальної виборчої комісії.

  Інформаційну хвилю «зради» одразу підхопили обласні мережеві засоби масової інформації, стверджуючи, що вибори до Матусівської ОТГ можуть не відбутись через суттєві порушення виборчого законодавства. Та чи справді Шполянщина, не встигши оговтатись після весняних виборів, знову поринула в глибини чергового виборчого скандалу, чи то не дають спокою окремим «активістам» лаври Робін Гуда? Що ж цього разу на виборах не так, розбиралась «Шполяночка+».

   Придивляємось до головного оповісника паніки. Ба, та це ж старий знайомий ще по весні — колишній член районної ТВК Віктор Слюсар, непримиренний «словоблуд» усіх засідань виборчої кампанії березня-квітня цього року. Це той Віктор Слюсар, якому місцева організація партії «ЧЕРКАЩАН» стоїть поперек горла з незрозумілих абсолютно нікому причин, ну хіба що можливим бажанням вип’ячувати своє его. Пан Слюсар настільки зав’яз у своїй боротьбі з вітряками, що вже й забув власне реноме великого націоналіста і борця за українські національні інтереси. А як ще назвати цей факт, що наразі він зібрав у своїй когорті союзників усю «піну» постмайданівського політикуму, тих, хто відверто не підтримував Майдан і не поділяв проукраїнських поглядів, у тому числі — представників Опоблоку, колишніх соціалістів і псевдобатьківщинівців, які відверто протистояли процесу декомунізації й перебували з 2006 року в коаліції з Партією регіонів.

   Так от, причиною відміни результатів виборів або визнання їх недійснимипан Слюсар вирішив призначити незаконність обрання Матусівської територіальної виборчої комісії. У своєму дописі в соціальних мережах він авторитетно заявив, що протокол засідання районної ТВК від 15 вересня був сфальсифікований, кворуму на засіданні не було, а, отже, утворена на цьому засіданні Матусівська СВК є нелегітимною.

    І щоб надати своїй придумці хоча якоїсь ваги, Віктор Слюсар звернувся із заявою в прокуратуру, а та одразу «намалювала» відповідне доручення поліції перевірити факт на момент виявлення можливого правопорушення.

    Як прокоментував слідчий Шполянського відділення поліції Микола Крушинський, технічна помилка у протоколі засідання, у разі відсутності інших встановлених суттєвих порушень не може бути причиною зриву виборів у Матусівській ОТГ.

    —   Наразі розгляд звернення триває згідно чинного законодавства у відповідний термін. Проводиться перевірка фактів і до прийняття рішення щодо результатів розгляду звернення ми коментарів не надаємо, — повідомив слідчий.

     Не бачить жодних підстав для штучно роздутої паніки і голова районної ТВК Валентина Колісник, котра пояснила, що комісія продовжує працювати у штатному режимі. Вона підтвердила, що технічна помилка у протоколі від 15 вересня була допущена. Це лише неправильно надрукований список присутніх і відсутніх.

    —   Розумієте, робота комісії належним чином не забезпечена спеціалістом комп’ютерного набору та технікою, тож довелося просити інших людей, які на громадських засадах допомогли надрукувати протокол. Вийшли от такі неточності з прізвищами присутніх і відсутніх. Але насправді кворум на засіданні був і я не боюся перевірки поліції, бо вона все одно встановить 9 присутніх членів комісії, які приймали законні рішення. Вважаю, що підстав для визнання протоколу засідання районної ТВК 15 вересня немає жодних. Також до нас зверталися представники громадської мережі «Опора», які на місці вивчали ситуацію на наявність порушень законодавства і не пред’явили нам жодних претензій, — зауважила голова комісії.

    А зараз до кабінету районної ТВК приходять отримувати відповідні документи представники сільської виборчої комісії та чотирьох утворених дільничних виборчих комісій.

    —   Районна ТВК станом на 13 жовтня виконала всі організаційні заходи, передбачені календарним планом ЦВК з підготовки та проведення виборів у Матусівській ОТГ, — пояснює секретар районної ТВК Андрій Крещенко. — На засіданні 15 вересня більшістю від складу комісії, а це — 9 осіб, проголосовано за утворення Матусівської СВК, на основі подань від районних партійних організацій. Так само, уже 12 жовтня, утворено чотири дільничні виборчі комісії: у селі Матусів №№ 710847, 710848, 71849 та в селі Станіславчик № 710856. І знову ж при явці на засідання районної ТВК дев’яти членів комісії із 16-ти. Подання для зарахування в члени комісії подавали як партії, так і кандидати в депутати сільської ради та кандидати на посаду сільського голови. Деякі партійні організації подань не подали. На 22 депутатські мандати Матусівської сільської ради зареєстровано 56 кандидатів, на посаду сільського голови — три кандидати, які активно проводять нині передвиборчу агітацію. Надалі виконання всіх організаційних заходів згідно календарного плану ЦВК покладено на сільську ТВК та дільничні виборчі комісії. Виборців у списку налічується 3001. Фінансування роботи комісій забезпечує держава за рахунок коштів державного бюджету.

   Так все таки, чому ж із 16 членів комісії приходять на засідання лише 9? А це вже питання до місцевих партійних організацій, які делегували у районну ТВК своїх представників. Наприклад, один член від «вилоносної» Радикальної партії Ляшка взагалі жодного разу не з’являвся на засідання і не приймав присягу.

   До речі, Постановою ЦВК від 3 жовтня 2017 року №210 здійснено заміну складу Шполянської районної ТВК. Відтак достроково припинено повноваження членів комісії від «білосердечної» ВО «Батьківщина» Ірини Денисенко, Віктора Свердела та… Віктора Слюсаря, який і поставив під сумнів законність виборів в Матусівській ОТГ.

  Тож ми можемо припустити, що керівництво районної партійної організації ВО «Батьківщина», яке підготувало подання на заміну своїх представників у районній ТВК, розчарувалося у їх ефективності та компетентності, не зважаючи на всі «бурі в склянці», які піднімав Віктор Слюсар.

   Але, той факт, що вічно бадьорий Віктор Слюсар покинув лави комісії аж ніяк не повинен давати нам привід сумувати за ним. Думається, що він, як і раніше, шукатиме вошей в будь-якій ганчірці, щоб не зробити виборчу кампанію нудною та нецікавою. Тут справа принципу, — «я дєрусь, просто потому, что я дєрусь!» — казав герой роману Олександра Дюма. Дивно, що ніхто з місцевого політикуму більше не доєднався до його ревної боротьби за правду й справедливість. Вибори ж як не як!

Сергій ЗУБАТОВ