ЧИ ВИПРАВДОВУЄ МЕТУ ЗАКОН ПРО ЛЮСТРАЦІЮ?

Люстрація була однією з головних вимог Євромайдану, яку нова влада повинна здійснити відразу після повалення Януковича. Закон «Про очищення влади» все-таки був прийнятий Радою. Але згідно його положень існує досить способів врятуватися від люстрації: наприклад, чиновник втрачає своє крісло, якщо провалює перевірку або відмовляється її проходити, але тільки якщо його посада не виборна. На випадок, якщо вона виборна, в законопроекті є вкрай туманне формулювання: «Дострокове припинення повноважень суб’єкта перевірки на виборній посаді здійснюється з урахуванням особливостей, визначених Конституцією і законами України». Тобто ніяк. Також спокутувати свою провину перед новою Україною можна кров’ю: корупціонери, колишні комуністи, кагебешники та інша нечисть можуть отримати імунітет, якщо візьмуть участь у АТО.

Головним є те, що впродовж року в Україні не сталося жодної інституційної революції, а тому нема чого говорити і про серйозну люстрацію. Наприклад, за прийнятим законопроектом питаннями очищення влади повинне займатися Національне агентство з питань державної служби, яке було створено адміністрацією Януковича. Отже, навіть найрадикальніший варіант люстрування влади здійснюватиметься на базі інститутів та інструментів, розроблених попереднім політичним режимом.

Як заявив нещодавно інтерв’ю кореспонденту УНІАН президент Венеціанської комісії Джанні Букіккіо, закон про люстрацію є «дуже поганим» і буде змінений. Він повідомив, що наприкінці січня в Києві відбудеться нова зустріч за участю представників української влади та членів ВК для того, щоб переглянути закон. «Перегляд закону відбудеться в чіткі часові рамки, за три місяці», — додав Букіккіо.

Відповідаючи на запитання, чи означає це, що українська влада повинна припинити виконання закону, Букіккіо сказав, що закон залишається в силі, але через те, що він є неякісним, і виконання «є поганим». «Саме тому в закон мають бути внесені зміни якомога швидше, і ми сподіваємося, що українська влада буде намагатися не продовжувати люстрацію до того часу, поки в закон не будуть внесені зміни. Але закон залишається в силі», — підкреслив президент ВК.

А як ставляться до закону про люстрацію наші земляки?
Люстрація влади — одна з основних вимог Майдану. Закон «Про очищення влади» передбачає проведення процедури відповідної перевірки при вирішенні питань про можливість призначення особи на ту чи іншу посаду в органах влади. Що про це думають наші співгромадяни, «Шполяночка+» у них запитала:

Андрій МАМАЛИГА, український правозахисник, учасник АТО, родом зі Шполи:
— Прийняття закону про люстрацію вважаю правильним і потрібним кроком, але нині він є недосконалим. Ще потрібно попрацювати над поправками, щоб народ відчув його пряму дію. Для України важливо створити такі механізми, які позбавили б будь-якого держслужбовця, який володіє адміністративними повноваженнями і владою, можливості отримувати незаконні привілеї.

Микола САБАДАШ, колишній голова Шполянської районної ради:
— Вважаю, що світом управляють два фактори — страх та інтерес. Страх — це диктатура, а інтерес — це бізнес. Якщо владу відділять від бізнесу — це буде очищення, а якщо ні — це все марнослів’я і новий шанс для приходу диктатури. На жаль, такими є реалії. Процес очищення ніколи не буває стрімким. Доведеться пережити цей складний час.

 

Сергій МОШЕНСЬКИЙ, депутат Шполянської міської ради:
— Мені важко сказати, чи виправдає моє очікування закон про люстрацію. Поки що у нас процвітає хабарництво — пряма ознака корупції. З цим потрібно щось робити, хабарників треба гнати. Закон «Про очищення влади» діє вже не один місяць, і, напевно, він є недосконалим, оскільки не виступає ефективним інструментом для подолання цього негативного явища, проти якого виступив Майдан.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ольга ТЕМНЕНКО, лауреат премії імені Олекси Влизька, с. Лебедин:
— Я — «за» очищення влади від зрадників, перевертнів у овечій шкурі, всіх, хто причетний до прийняття так званих «законів», які захищають можновладців і негідників, всіх, з чиєї вини наш народ доведений до зубожіння, всіх, хто причетний до винищення еліти української нації, розколу територіальної цілісності України, хто віддавав накази розстрілювати Майдан, хто підкупом знову проліз до ВР... Питання тільки в тому, чи не відкупляться мерзотники?

 

 

 

 

 

 

Надія ПОЛТАВЕЦЬ, бібліотекар,с. Матусів:
— Такий закон потрібен. Коли тільки заговорили про люстрацію, вірилось, що справедливо будуть наказані ті особи, які творили зло, що наживались на людській біді... Але щось воно пішло не так. Я не знаю як, але не так... Навіть не уявляю, коли у нас в країні переможе справедливість, адже скрізь і у вищих ешалонах влади, і на місцях панує кругова порука — «ворон ворону ока не виклює»…

 Анатолій КОЗЛЕНКО, депутат районної ради с. Товмач:
— Люстрацію потрібно було робити ще 20 років назад, як це було зроблено в наших сусідів — поляків, чехів, а також в прибалтійських країнах. Можливо і життя наше було б краще. Наміри очистити владу правильні, але дивлячись на те, як впроваджується цей закон, беруть великі сумніви щодо якісного його виконання. На жаль, люстраторами стають ті, кого потрібно люструвать в першу чергу...

Спілкувалася Наталія СТОРЧАК.