З 1 вересня у Шполі та на всій території України припинено аналогове ефірне мовлення. Таке рішення в червні ухвалив уряд у зв’язку з міжнародними зобов‘язаннями по переходу на цифрове телебачення. Ті глядачі, у яких є звичайна антена — таких у Черкаській області 65 тисяч — зможуть дивитись тільки громадський «UA.Перший» та один-два місцевих телеканали. Інші популярні канали, такі як «Інтер», «НТН», «СТБ», «1+1», «ICTV», зможуть дивитись глядачі, у яких є цифровий Т2-тюнер, супутник, кабельне або інтернет-телебачення. Загалом в Україні кількість глядачів з аналоговими антенами перевищує 3,2 млн.
Попит на Т2-тюнери виріс у 20 разів
Найдешевший спосіб знову дивитись телебачення — купити Т2-тюнер. Два місяці тому найдоступніший коштував 260 гривень. Це допустима ціна для сіл та маленьких міст — тут живе більше половини глядачів, у яких стоять старі антени. Більш дорогий варіант — встановлення супутникової тарілки (2500-3000 грн.) — на її придбання доведеться витратити майже всю пенсію або половину зарплати.
У містах є більше альтернатив — крім Т2 та супутника — підключення кабельного (50-150 грн./міс) чи інтернет-телебачення (120-250 грн. міс).
Як тільки уряд у червні оголосив дату відключення аналогового мовлення, попит на Т2-тюнери за лічені дні зріс у 20 разів, повідомляє сервіс порівняння цін Hotline.ua.
Т2 подорожчав з 260 до 600 грн.
Спочатку у Києві та Кропивницькому, а потім і у інших містах ціни на Т2 почали стрімко зростати. До середини серпня найдешевший тюнер у роздрібних мережах коштував 450 грн, а в Інтернеті, за даними національного сервісу оголошень OLX.ua — 550-600 грн.
Мінімальна вартість Т2-тюнера у магазинах Черкаської області — близько 500 грн, а на базарах, за даними OLX.ua — понад 600 грн. При замовленні з іншого міста потрібно заплатити за доставку — від 45 до 150 грн. Тому фінальна ціна Т2 в області може сягати 545-750 грн.
В уряді про проблеми знають
Про те, що в Україні виник дефіцит Т2-тюнерів, чиновники знають. Імпортери Т2-тюнерів говорять, що для забезпечення всіх глядачів Т2 потрібно набагато більше часу — хоча б 4-5 місяців. Все обладнання виготовляється за кордоном, і щоб привезти в Україну тюнери для 1,4 млн. сімей, потрібен час.
Крім того, є багато питань щодо якості покриття цифровим сигналом. «Білі плями» зникнуть тільки тоді, коли будуть встановлені нові передавачі, а це справа кількох місяців-року.