Які тільки формати з вивчення проблеми боротьби зі смітниками не впроваджували за ці 25 років незалежної держави. Прогресивні експерти постійно твердять про запровадження роздільного збору сміття, його вплив на врегулювання тарифів на вивезення твердих відходів. Ми багато разів чули про те, що потрібно зацікавити сортувати сміття — пластик, папір, скло тощо. І взагалі не раз озвучувалося, що держава розраховує на вливання у «сміттєву» галузь з боку інвесторів, а ті, в свою чергу, сподіваються на державну підтримку. За логікою діючого законодавства, в Україні має бути сформована замкнута система збору, сортування та переробки побутових відходів. Ми чули також про наміри будувати сміттєпереробні заводи, незважаючи, що це — дорогий бізнес, який окупиться нескоро.
Ще шість років тому набув чинності закон, яким в Україні запроваджено обов`язковий роздільний збір побутових відходів. Документ передбачає цілу низку штрафів для громадян і чиновників за неналежне поводження з відходами. Хтозна скільки часу потрібно на впровадження того дороговартісного роздільного збору. А ще, щоб цей закон справді «запрацював», потрібна кампанія із навчання населення.
Та схоже менталітет наших людей важко змінити. Поки реально штрафи не будуть привселюдно представлені, люди нічого не зрозуміють, продовжуватимуть без докорів сумління забруднювати територію своєї громади. Як от оці земляки, що нещодавно серед білого дня викинули повний причіп сміття обабіч дороги, що на околиці Шполи (біля заводу «Оріон»).
Думаєте, чому європейці такого не чинять у себе вдома? Бо дуже добре знають — будуть жорстко покарані штрафом. Тож як тільки фактична система покарання запрацює і в нас, незчуємося, як станемо акуратнішими за німців. А поки що присварімо пальцем цих безсовісних земляків.
Наталія СТОРЧАК (фото автора).