У липні курс долара «обвалився» до позначки у 25 гривень з понад 28 у січні. Українці захвилювалися і зацікавилися, чи не зміцниться гривня ще більше. Чому долар падає, а гривня міцніє, чи корисно це для українців, варто запасатися доларом чи не поспішати? Про це пише «24 канал».
Падінню долара сприяє декілька ситуацій у фінансовій та торговельно-економічній сферах України та світу, пояснили аналітики.
Чому долар падає
Експертка Міжнародної спілки «Інститут національної політики» Марина Багрова у коментарі 24 каналу пояснила, що падіння курсу долара і зміцнення гривні обумовлюється чотирма зовнішніми сприятливими економічними факторами:
1) підвищенням світових цін на одні з основних товарів українського експорту: руду і зерно;
2) збільшення в Україні обсягів іноземної валюти і, як наслідок, падіння її вартості;
3) повернення в Україну значної маси офшорних грошей для оплати олігархами виборчих кампаній своїм кандидатам у народні обранці;
4) падіння цін на газ, що закуповується Україною за валюту в Європейському Союзі.
Експерт з інвестицій та прогнозування Європейського аналітичного центру Вадим Бардась пояснив 24 каналу, що головна причина «дешевого» долара зараз – мала кількість гривні у фінансовій системі і одночасно широка пропозиція долара в Україні.
За його словами, залишки на кореспондентських рахунках знизилися ще на 700 мільйонів гривень – до 53,4 мільярда, що зменшує можливості спекулятивного розгойдування ринку.
Разом із тим, на 9,8% збільшились перекази українських заробітчан та відбулось зростання експорту товарів на 8%. Також додаткову підтримку національній валюті надають аукціони з розміщення ОВДП з довгостроковим терміном обігу, які користуються попитом серед іноземних учасників, уточнив експерт.
Також в країні відбувається фінансова стабілізація завдяки зростанню обсягів експорту та портфельних інвестицій, зазначив Бардась.
Задекларований курс чинного президента та майбутнього парламенту на подальші антикорупційні заходи в країні знайшов широку підтримку серед міжнародних партнерів України. А це – майбутнє надання додаткових ресурсів ЄС та МВФ, що для іноземних інвесторів є позитивним сигналом того, що ділове середовище покращується, – уточнив експерт з інвестицій.
Додаткову підтримку національній валюті надає зниження інфляційних очікувань в Україні. Це стало можливим завдяки низькому рівню бюджетного дефіциту та уповільненню зростання вартості енергоресурсів, які є вагомою складовою витрат виробництва та доставки товарів, підсумував Бардась.