Чому зникає малий бізнес?

Наприкінці минулого року обласні ЗМІ повідомляли про масове закриття фізичних осібпідприємців у Черкасах, через що у центрі надання адмінпослуг утворювалися великі черги. Спонукали до цього кроку законодавчі нововведення, відповідно до яких окремі категорії ФОПів з 1 січня змушені платити єдиний соціальний внесок у розмірі понад 704 гривні на місяць, незалежно від того, чи приносить їхній бізнес прибуток. Щоб не платити податок, малому бізнесу стало вигідніше припинити свою діяльність.

— Раніше про закриття ФОП нам надходило по 10—12 заяв у день, після прийняття змін Верховною Радою — 30—50 заяв, а після 27 грудня щодня отримуємо понад 100 заяв від черкащан, — розповідає в коментарі «Про все» директор Черкаського центру надання адміністративних послуг Руслан Дмитренко. — З таким напливом людей працівники ЦНАПу не встигають справлятися, тож в чергах доводиться стояти по 5—6 годин.

Тому до 1 січня працівники ЦНАПів фізично були не в змозі опрацювати всі заяви від підприємців, і багатьом, хто не має регулярного заробітку, довелося сплачувати обов’язковий платіж із соціального внеску в січні 2017 року.

Якою ж є ситуація на Шполянщині і чи великою є кількість ФОПів, котрі теж вдалися до закриття підприємницької діяльності через нові податкові умови, дізнався кореспондент «Шполяночки+» у державного реєстратора Шполянської райдержадміністрації Наталії Дараганової.

Вона пояснила, що справді, і в нашому районі, впродовж грудня 2016-січня 2017-го року заяв про закриття підприємницької діяльності від ФОПів значно побільшало — близько 250. Але й вже зареєстровано нових суб’єктів підприємництва протягом січня-лютого 2017 року — 32, що порівняно з минулими роками є досить високим показником.

— Припинити підприємницьку діяльність приймали рішення, переважно, ті підприємці, які в народі звуться «сплячими», тобто, котрі тривалий час не здійснювали діяльності і їм не вигідно стало сплачувати соціальний внесок при відсутності прибутку, — каже Наталія Миколаївна. — Цікаво, що багато хто з них запитував: а чи можу я знову відкритися згодом? Так, насправді відкриття і закриття ФОПів — процедура безкоштовна та швидка: здійснюється впродовж доби.

Днями прем’єр-міністр Володимир Гройсман закликав не звертати увагу на «страшилку», яка стосується закриття підприємців.

«Я проаналізував цю інформацію. На сьогодні хочу довести до вашого відома, що в Україні закрито за січень 129 тисяч підприємців, тобто їх документів, тому що 112 тисяч цих підприємців взагалі не здійснювали жодної підприємницької діяльності... Так ось, з реально працюючих підприємців закрито 16,8 тисячі, але зате за цей же період створено 23,5 тисячі підприємств», — повідомив глава уряду на одному із брифінгів.

Наталія ДАВИДЕНКО