Дари саду восени — колодязь вітамінів узимку

ВЛАСНА СПРАВА

Про подружжя Литвинів — Вікторію та Олександра із с. Лебедин, про їхнє захоплення хризантемами ми вже розповідали в №44 за минулий рік. Крім хризантем подружжя займається вирощуванням екологічно чистих малини, полуниці, картоплі, горіхів, фруктів, овочів та ягід. А ще — має досвід сушіння ягід та фруктів. Виробництво сухофруктів у сім’ї організоване на високому рівні, і ця складова їхнього бізнесу вважається досить прибутковою.

Нещодавно я знову завітала до Вікторії та Олександра, аби розповісти вам, любі читачі, про те, як можна зберегти кожне вирощене яблуко чи грушу, які для нас узимку стануть незамінним колодязем вітамінів.

Поповнення і у родині,
і в господарстві…

Обійстя гостинної сім’ї Литвинів... Мене радо зустрічає господарка дому — Вікторія Олександрівна. Така ж, як і за першої зустрічі, — скромна, привітна, усміхнена. До неї приєднується Олександр Олександрович. Показують своє господарство, розповідають про те, яким цікавим і насиченим на події було для них минуле літо.

А найбільш приємних подій було аж дві: вони віддали заміж свою дочку Оксанку, яка нині проживає у м. Очаків. І цього літа всі разом чудово відпочили на морі. А ще — у родині Литвинів поповнення: у липні син Юрій з невісткою Мариною подарували бабусі з дідусем онучка Максимка (старшій їхній онучці Лізоньці — вже 4 рочки).Тож радісних клопотів у них додалося.

А самі Литвини за час, який ми не бачилися, захопилися вирощуванням розсади із власного насіння. У дворі збудували ще одну теплицю, де навесні зазеленіли міцні паростки помідорів сортів Кристал, Чорний принц, Санька, Волове серце, Настенька, Молдавський, Волгоградський та Реогранд; болгарського перцю Ротунда та Гігант (різних кольорів) та квітів (чорнобривців, петунії).

Частину розсади вони висадили на городі, а решту продавали на ринку, де вона мала неабиякий попит, і ті, хто купував її, були задоволені отриманим урожаєм.

Виручає пічка-сушарка

Власний сад Литвинів — це не тільки розрада, куточок, де можна відпочити душею, але й одна із статей доходу їхнього господарства. І цього літа господарі зібрали гарний. Жодне яблуко, груша чи слива у хазяїв не пропали. Бо вважають їх незамінним джерелом вітамінів та мікроелементів, необхідних для здоров’я. І знайшли чудову можливість не лише забезпечувати цими вітамінами себе, своїх дітей та онуків круглий рік, а й продавати сухофрукти. Для їх приготування Олександр Олександрович збудував у дворі невелику піч-сушарку.

— Така піч була у нашої мами, — розповідає господар. — Вона також сушила фрукти, якими ми ласували упродовж всього року аж до нового урожаю. Ось я за її технологією збудував піч-сушарку на власному обійсті.

Більшість господинь займаються консервацією, заморожуванням ягід та фруктів. Дехто висушує їх природним шляхом — на сонці. Але в такий спосіб втрачається безліч корисних речовин. Тому піч-сушарка в господарстві — просто незамінна річ!

Таку піч господар збудував сам і всього за два чи три дні. Це невелика кам’яна споруда розміром приблизно 2х2 м, висотою близько 2,5 м, внизу розміщена топка, всередині — шафа. Споруда обладнана припливно-витяжною вентиляцією, тобто вхід повітря здійснюється через спеціальний отвір, зроблений внизу споруди, а вихід — через отвір, зроблений в її даху. Дах від шафи, де знаходяться сита з фруктами, відділений листом заліза, щоб не допустити його займання від нагрівання. Усередині шафи на спеціальних полозках (у вигляді залізних кутників) під невеликим кутом до задньої стінки встановлені сита (одночасно ставляться до 16 сит) з плодами. Піч топиться дровами. Під час її нагрівання волога з фруктів поступово випаровується через спеціально облаштовану вентиляцію.

— А чи можна при сушінні поєднувати одночасно кілька видів фруктів, чи кожен вимагає своїх умов сушки? — цікавлюсь я.

— Я сушу одночасно кілька видів фруктів, які на цей час уже дозріли і зібрані (приблизно за однакової температури сушіння — +60—+70°С). Зараз он у печі стоять сита із яблуками та грушами.

Ті, що стоять зверху, висушуються краще, бо там температура вища. Тому переставляю сита нижні наверх і навпаки, — каже Олександр.

— Сушені плоди смачніші із кислих і кисло-солодких яблук. Перед сушінням яблука сортуємо, видаляючи червиві чи з дефектами, миємо їх, вибираємо серцевину, а взагалі— просто розрізаємо на круглі, іноді на поздовжні часточки, завтовшки не більше 5—6 мм, (товщі висихають повільно) і викладаємо на сита для сушки...

А от груші сушимо цілими, при температурі близько +65—+75°С. За два дні вони вже готові.

Такий корисний чорнослив!

Мабуть, рідко зустрінеш людей, які б не любили чорнослив. Вікторія ж сама готує його і охоче ділиться рецептом приготування із читачами «Шполяночки+».

— Плоди, призначені для приготування чорносливу, повинні повністю дозріти, тоді у них накопичується багато цукрів, вони дуже солодкі і краще зберігатимуться, — зазначає господиня.

— Спочатку ми ретельно відбираємо і промиваємо плоди. Потім викладаємо на решітку, щоб вони обсохнули. Підсушуємо в печі їх не повністю, а на 50%.

Після беремо пластмасову ємкість на чотири відра, 10 кг слив, 2 кг цукру. Перекладаємо плоди з цукром шарами: 1 кг слив, потім 200 г цукру, знову 1 кг слив — 200 г цукру і т.д. Що більше цукру, то краще плоди зберігатимуться. Зверху накриваємо кружком і притискаємо пресом. Настоюються сливи впродовж місяця. Потім зціджуємо юшку, яку вони пустили. І приготований в такий спосіб чорнослив може зберігатися у цій ємкості навіть впродовж року, не псуючись. Так можна готувати і груші.

І чорнослив, і всі сушені фрукти Литвини реалізують на ринку і мають своїх постійних покупців. Продають їх зазвичай, починаючи з грудня-січня. Найкращий попит на сушені яблука, груші та сливи перед новорічними та Різдвяними святами. Саме їх використовують для традиційного святкового узвару. Та й взагалі, вони дуже корисні і поживні, адже сухофрукти сприятливо впливають на процеси травлення людини. Чорнослив благотворно діє на шлунок і кишківник, є хорошим антибактеріальним засобом. Його також радять вживати й на ранніх стадіях захворювань серця і судин, оскільки корисні властивості чорносливу здатні нормалізувати тиск в організмі і зміцнити стінки судин та капілярів.

Саме тому заготовлені з осені сухофрукти є чудовим колодязем вітамінів узимку.

Лариса БАЧИНСЬКА

«СМАЧНІ ЛІКИ» ІЗ СУХОФРУКТІВ

Із настанням холодів дуже корисно скористатися рецептом для підвищення імунітету організму, до якого входять «смачні ліки» із сухофруктів. Це найпростіший, але досить ефективний рецепт, який містить практично всі корисні для організму вітаміни, а ще — регулює травлення і випорожнення. Спробуйте, не пошкодуєте:

Взяти по 300 грамів кураги, чорносливу, родзинок, волоських горіхів,1 великий лимон зі шкіркою; склянку (200 г) меду.

Всі складові, крім лимона, замочити в теплій кип’яченій воді на ніч. Вранці відкинути їх на сито, щоб стекла вода. Сухофрукти та лимон перемолоти в комбайні або м’ясорубці. Залити суміш медом і гарненько перемішати.

Перекласти в банку з кришкою, поставити в прохолодне місце.

Готові ліки зберігати найкраще в холодильнику або погребі. Вживати потрібно дітям по чайній ложці, а дорослим — по столовій ложці вранці і ввечері.