ПРО ДЕРЖАВНУ ПІДТРИМКУ ОСОБИСТИХ ГОСПОДАРСТВ
До редакції газети «Шполяночка+» звернулися жителі Шполянського району з проханням допомогти з'ясувати, чи отримають вони грошову компенсацію за придбані доїльні апарати. Згідно з постановою КМУ №246 від 2 березня 2011 року «Про затвердження Порядку використання сум податку на додану вартість, сплачених переробними підприємствами до спеціального фонду державного бюджету» зі змінами та доповненнями, — із 1 липня 2012 року до 1 грудня 2013 року в управлінні агропромислового розвитку Шполянської райдержадміністрації приймалися документи на отримання фізичними особами часткового відшкодування витрат на закупівлю установки індивідуального доїння, а також нетелей і бичків.
Але далеко не всі отримали цю грошову компенсацію. Нещодавно громадянка зі Шполи зателефонувала з цього приводу на «гарячу лінію» КМУ, але письмова відповідь їй надійшла не з уряду, а зі Шполянської райдержадміністрації. У ній вказується, що протягом 2015—2016 рр. із державного бюджету кошти на виплату відшкодування витрат на закупівлю доїльних установок не надходили і що з жовтня 2013 року і донині ці невиплачені кошти входять до загальної заборгованості по КПКВК 2801540 «Державна підтримка галузі тваринництва», яка рахується в казначейській службі та в управлінні агропромислового розвитку. До Міністерства ж ставилося питання (у Шполянській райдержадміністрації ж не можуть знати!): чи буде колись погашена ця заборгованість, чи людям не варто розраховувати на неї? Дуже хочеться отримати відповідь: негативну, позитивну, будь-яку, головне, щоб чесно сказали, як є. Але й на письмовий запит, надісланий понад місяць тому до Мінагропрому, відповіді поки що немає.
За інформацією начальника управління агропромислового розвитку Шполянської райдержадміністрації Володимира КОВАЛЯ, у період із липня 2012 року по грудень 2013 року було прийнято 10 заяв від жителів Шполянщини на компенсацію затрат на придбання індивідуальних доїльних апаратів. З них лише одному в жовтні 2014 року виплачено кошти в сумі 3400 грн. Решті 9-ти особам держава досі заборгувала 38200 грн. У разі надходження коштів з державного бюджету на погашення цієї заборгованості, всіх заявників відразу буде повідомлено, щоб розрахуватися з ними.
Для простих людей, які утримують корів у особистому селянському господарстві, питання відшкодування витрат на доїльні установки досить важливе, адже як для домогосподарства ці апарати досить недешеві.
Слід зауважити, що відповідна державна програма реалізовувалася у часи президенства Віктора Януковича, і в постмайданні три роки, мабуть, ініційовані колишнім урядом програми не були продовжені, натомість започатковані нові. То як бути тим, хто витрачав час на збір документів та не діждався грошової компенсації? Чомусь зовсім мало сподівань на те, що вищевказану заборгованість держава колись виплатить тим, хто «їхав в останньому вагоні».
Та за бажання місцевого керівництва можливо й на районному рівні продовжити практику підтримки невеликих господарств. За умови, якщо матимемо таких ініціаторів, котрі фахово підготують і запропонують подібну програму. Вона потребуватиме вивчення фінансових можливостей районного бюджету, щоб передбачати певну суму в рік на компенсацію витрат тим домогосподарствам, які тримають, приміром, три і більше корів. Такі родини змогли б закупити доїльне або холодильне обладнання.
Наталія ДАВИДЕНКО.