ДЕ І ЯК ДОЗВОЛЕНО ЛОВИТИ РИБУ В УКРАЇНІ?

В останні роки спостерігаються деякі непорозуміння між рибалками-любителям та орендарями окремих водойм.Для багатьох стане великим відкриттям те, що вони на законних підставах можуть ловити рибу навіть на орендованих ставках.

Рибалок у Шполянському районі вистачає, посидіти з вудкою на березі ставка полюбляють як літні люди, так і діти. Сходяться вони в одному: однаково радіють спійманому карасеві чи окуню. Хоча переважна більшість із них ходять на риболовлю навіть не заради риби, а просто для того, щоб відпочити.

Як правило, при ловлі риби на плесі річки проблем у них не виникає. А от коли їдуть на ставки, у яких можуть бути орендарі, тоді часто сторони конфліктують: орендарі нерідко проганяють з водойми рибалок, мотивуючи це тим, що вони запускають у ставок рибу і ловити її абикому не можна.

Конфлікт завершується тим, що невдоволений рибалка   їде або додому, або на інше місце, бо ловити десь треба. І за деякий час рибалка знову повертається на той самий ставок і знову зустрічається з орендарем, який його проганяє. Так все і йде по колу.

На жаль, така ситуація не оминула і рибалок-любителів Шполянського району, де деякі орендарі здійснюють суборенду, не маючи на це відповідних дозволів, і закони трактують на свій лад.

Але існує низка законодавчих актів, які захищають права рибалок-любителів. Ось, до прикладу, існують такі положення українського законодавства.

З питань використання водойм в Україні діє Koнституція України ст. 47 Водного кодексу України та постанова Кабінету Міністрів України № 1042/93. У відповідності до цих законодавчих актів водні ресурси є об'єктами права власності українського народу, а права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією та законами України.

Зокрема ст. 47 Водного кодексу України визначає, що загальне водокористування здійснюється громадянами України для задоволення їх потреб безкоштовно, без закріплення водних об'єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів. У статті перелічені деякі основні потреби громадян, до яких входять купання, плавання на човнах, водопій тварин, любительське і спортивне рибальство.

Пункт 5 постанови визначає, що до любительського і спортивного рибальства належать способи ловлі риби без застосування обладнання для промислового вилову риби (сітки, неводи, ятері та ін.), а також обладнання, що заборонене для використання при ловлі риби в Україні як таке, що наносить шкоду популяції риби, екології водних об'єктів, завдає поранень (електроприлади для ловлі, прилади, що створюють ударні навантаження, та хімічні сполуки, що призводять до тимчасової недієздатності риби та негативно впливають на інші види водних організмів). До дозволених належать вудочки, донні вудочки, закиди та вудочки для лову плавом, спінінги та ін.

    • любительська рибна ловля дозволеними засобами (вудочки, спінінги, донки з дозволеною кількістю крючків та ін.) може проводитися на будь-яких водоймах України, незалежно від їх цільового призначення чи підпорядкування будь-яким господарюючим суб’єктам у будь-який час року;
    • обмеження з використовуваного знаряддя для лову риби вводиться лише період нересту, виключно з вимогами закону, а в окремих випадках терміни обмежень можуть подовжуватися місцевими органами влади, коли в деяких регіонах виникають погодні або інші природні явища, що унеможливлюють нормальне протікання умов нересту;
    • любительська ловля риби здійснюється безкоштовно та не потребує будь-яких дозволів;
    • на орендних ставках орендарі можуть здійснювати попередження любителів рибної ловлі про обмеження вилову видів риби, яку розводять, або висувати вимоги про повернення у ставок такої риби у разі проведення контролю за виловом. Але при цьому на вимогу риболовів-любителів повинні бути надані необхідні документи про час зариблення ставка, видів риб, якими проводилося зариблення, актив виконання відповідних робіт та середню вагу кожного з видів риб в день вилову.
    • на земельних ділянках (водних об’єктів), які передано в оренду, при укладанні додаткових угод до договорів оренди землі (водних об'єктів) передбачати умови щодо здійснення любительського рибальства;
    • при передачі в оренду земельних ділянок (водних об’єктів ) передбачати умови щодо здійснення любительського рибальства;
    • оформити відповідно до законодавства право користування на землі (водні об'єкти), які не передано в оренду.

Разом з тим, постановою з метою більш ефективного використання водойм в Україні для збільшення запасів риби дозволяється оренда окремих водойм за рішеннями районних органів державної влади. При цьому встановлено, що оренда здійснюється тільки в межах законодавства України та виключно для розведення, відгодівлі і послідуючого вилову та реалізації тільки окремих видів риб, які виробляють рибозаводи в Україні. Для штучних водойм такими видами риб в Україні встановлені короп, товстолоб та білий амур. При цьому постановою визначається порядок і правила господарювання орендарями, зокрема щодо питань документальної звітності та відповідальності в разі нанесення шкоди.

Постановою не допускається будь-яка діяльність по будівництву на берегах різних причалів, будинків, складів, знищення очеретів у заплавах, додаткове підвищення чи пониження рівня води, встановлення сіток і т. ін.

Для здійснення контролю за використанням водойм за призначенням орендарі зобов'язуються вести відповідну документацію і фінансову звітність (кількість і види закупленого молодняка, кількість і терміни використання придбаних комбікормів, графіки годівлі риби, в т. ч. і в спеціальних тимчасових садках для молоді, книги обліку і графіки перевірок стану води, насичення води киснем, затверджений план вилову риби для реалізації). При цьому особливо наголошується, що орендар не має права вилову аборигенних видів риб у водоймі, а така риба підлягає після сортування виловленого обов'язковому поверненню до водойми, про що складається акт за участю представників державного органу влади, органу місцевого самоврядування.До аборигенних видів риб належать всі види, що розмножуються у водоймі природним шляхом (карась, плотва, окунь, щука, плоскирка і ін.).

Орендар не має права забороняти любительське рибальство на водоймі. Категорично заборонено встановлювати та стягувати плату з рибалок-любителів, оскільки такі дії кваліфікуються чинним законодавством як здирництво і переслідуються законом в рамках Карного кодексу України

При цьому орендар має право попередити і контролювати, щоб виловлені види риб, які розводяться, були повернуті до водойми. До уваги може братися лише та риба, що відповідає середньоваговим показникам конкретного виду, що перебуває на відгодівлі. В якості прикладу: якщо виловлений короп має аналогічну вагу з усіма іншими, його слід вважати таким, що перебуває на відгодівлі, але якщо його вага різниться з тими, що відгодовуються, на кілограм чи дуже суттєво, то такий короп вважається перебуваючим у водоймі до моменту оренди і не може бути предметом спору стосовно власності орендаря.

Якщо в період рибалки виникають суперечки, то вони вирішуються у відповідності до законодавства, при тому виклики до водойми працівників чергової частини міліції покладаються на орендаря, а рибалка призупиняється тільки після складання протоколу про порушення вимог чинного законодавства однією із сторін, якщо таке здійснено риболовом-любителем. У разі необхідності суперечки вирішуються на загальних підставах у суді.

Ігор СВИСТУН, с.Васильків

До теми

Коментар в.о. начальника відділу Держземагенства у Шполянському районі Сергія ЗАЙЦЯ:

— Порядок здійснення любительського рибальства затверджено Кабінетом Міністрів України, а правила любительського рибальства затверджено Держкомрибгоспом. Але, на   мою думку, вищенаведені порядок та правила чітко не регулюють питання любительського рибальства на земельних ділянках (водних об'єктів), які передано в оренду. Що таке оренда землі? Це засноване на договорі строкове платне
володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві
для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Тобто, орендарі земельних ділянок при укладанні договору оренди беруть певні зобов’язання в тому числі сплату орендної плати. Разом з тим орендар має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі. Договорами оренди землі та водних об'єктів не передбачено умов щодо здійснення любительського рибальства. Вважаю, що для здійснення любительського рибальства, із урахуванням порядку та правил здійснення любительського рибальства, потрібно:

- на земельних ділянках (водних об’єктах), які передано в оренду, при укла-данні додаткових угод до договорів оренди землі (водних об'єктів) передбачати умови щодо здійснення любительського рибальства;

- при передачі в оренду земельних ділянок (водних об’єктів) передбачати умови щодо здійснення любительського рибальства;

- оформити відповідно до законодав-ства право користування на землі (водні об'єкти), які не передано в оренду.

Сільський голова села Васильків Іван ДУБИНА:
— Потрібно уважно прочитати Водний кодекс, Закон України «Про аквакультуру». Положення цих законів регламентують питання користування громадянами водоймами для безкоштовної ловлі риби. Орендарі зобов’язані визначити час і місце для цього, передбачити це в договорі. Ці умови затверджуються сесією сільської ради. Якщо це не зроблено, то громадяни можуть ловити рибу, коли хочуть і не понесуть за це відповідальності. На території Васильківської сільської ради знаходиться шість ставків, які передані в оренду. На три з них, котрі знаходяться в межах села, такі умови затверджені.

Примітка: На території району площа земель під ставками — 1338,7, з них передано в оренду 714,0 га.