День батька: шполянські тата про їхню роль у сім’ї

День батька в Україні святкують 20 червня. Це свято важко назвати популярним у нашій країні, хоча тато відіграє одну з головних ролей у житті кожної дитини. Напередодні Дня батька ми проаналізували зміну образу батька у сім’ї та поспілкувалися з татом, який заслуговую на привітання у цей день.

Довгий час в українській культурі батька сприймали як суворого чоловіка, роль якого – забезпечувати сім’ю. Чоловікам загалом стереотипно забороняють проявляти емоції, тому й тато в сім’ї не показував свою любов, навіть якщо цього хотів.

Останніми роками такі традиційні ролі змінюються, і все більше чоловіків стають люблячими татами. Роль здобувача трансформувалася у роль близької людини, яка може вислухати й підтримати. 

Своїми думками про батьківство поділився Андрій Каландирець, вчитель у Шполянській школі № 5 і люблячий тато. «Батько – це не тільки той, хто матеріально забезпечує сім’ю, а й той, хто допомагає повірити в себе, підтримати, надихнути на щось нове», – каже він. 

Разом зі змінами у сприйнятті ролі батька змінюються і звички у родині. Якщо раніше діти майже весь час проводили з мамою, то зараз вони спілкуються з батьками однаково. Це підтверджує і тато Андрій: «Головним для кожного батька є проводити з дитиною якомога більше часу, дослухатися до дитини, не ігнорувати її, цікавитися її інтересами, стати справжнім другом». 

У школі вчитель Андрій Петрович дотримується таких самих правил і у відносинах з учнями й ученицями. «Я працюю з усіма школярами, хоча із молодшими тільки недавно почав. Для старших стає у пригоді якісь поради, мої думки, і про життя, і про предмет, який я викладаю. Менші ж діти більше раді бачити людину, яка  ділитиметься життєвим досвідом, але так, щоб їм було весело. Це і повчально, і розважально водночас. Вони більше хочуть любові, тепла батьківського», – розповідає він. 

Андрій додає, що бачить одним із головних завдань кожного батька навчання: «Треба виховувати дитину справжньою людиною, і вчити, вчити, вчити». На його думку, неможливо назвати одну річ, яка допоможе стати хорошим батьком. «Головне – все. І кожне слово, і вчинки, які батько робить. Як сам себе тато поводить, що робить, як вчиняє у різних ситуаціях – це все впливає на свідомість дитини та на її формування як особистості».

Неможливо з цим не погодитися. Можливо, стереотипне сприйняття ролі тата виключно як того, хто забезпечує сім’ю, і є причиною низької популярності Дня батька в Україні. Тому й не дивно, що зі змінами у мисленні людей і у традиційних сімейних ролях це свято стає все більш відомим.

Звісно, універсальної формули «як стати хорошим татом» немає, однак можна подивитися на досвід тих, кому це вдалося. Давайте дитині любов і тепло, і ви точно будете таким батьком, якого з цим святом привітають. 

Олександра Лісогор