Децентралізація

Супроти волі виборців: іскренські депутати «стуканули» в ОДА на рішення селян приєднатись до Шполи 

Реформа децентралізації набирає обертів. Вже цієї неділі 27 об’єднаних територіальних громад на Черкащині обиратимуть депутатів та своїх голів. Інші населені пункти, які в силу різних причин до цього часу не могли визначитись — їм до гарних чи до розумних, таки почали потроху активізуватись. Ось і села Іскрене та Георгіївка наприкінці листопада прийняли рішення, що своє майбутнє пов’язуватимуть зі Шполянською ОТГ, натомість, «вручивши гарбуза» Василькову, який бажав утворити однойменну, свою громаду. Та за дивних обставин цей процес пригальмувався. Черкаська ОДА не надала позитивного висновку на приєднання.

Йдучи назустріч жителям Іскреного і Георгіївки, Шполянська міська рада ОТГ, керуючись Законом України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» 5 грудня надали до Черкаської обласної державної адміністрації проекти рішень про добровільне приєднання для надання висновку щодо відповідності проектів Конституції та законам України.

Вже за кілька днів, 12 грудня, адміністрація повернула проекти рішень на доопрацювання, аргументуючи відсутність позитивного висновку тим, що серед поданих документів було відсутнє рішення сільської ради про порядок проведення громадського обговорення.  Усно чиновники наголосили, що необхідність в поданні зазначеного документа виникла через скаргу п’яти депутатів сільської ради Валерія Слеся, Ази Шпиці, Олександра Половинко, Валерія Задорожнього та Анатолія Соколовського, які не підтримують приєднання сіл до громади.

  За словами юристів, така вимога Черкаської ОДА суперечить вимогам законодавства в частині щодо подання додаткових документів, оскільки подання інших документів (розпоряджень про ініціювання приєднання, протоколів обговорень, паспорту громади, соціально-економічного обґрунтування тощо) законом не передбачено. Вистачає лише схвалених радами проектів рішень про добровільне приєднання до об’єднаної територіальної громади.

 Але бюрократія є бюрократія, тож, не забарившись, 13 грудня Шполянська ОТГ доповнила пакет документів та знову подала проекти рішень для надання висновку. Голова Черкаської ОДА Олександр Вельбівець відреагував на звернення до нього понад двохсот жителів сіл, більшості депутатів та сільського голови з проханням прискорити процес приєднання. Під свою особисту відповідальність він був готовим підписати позитивний висновок 14 грудня. Але на заваді стали директор департаменту регіонального розвитку та начальник юридичного управління ОДА – без їхньої візи це виявилось неможливим. Ставити свої керівні підписи під висновком обидва чиновника категорично відмовились.

  Що вплинуло на їхнє рішення саботувати процес приєднання достеменно невідомо. Проте риторика чітко дала зрозуміти, що вся ця казуїстика пов’язана з групою депутатів-супротивників об’єднання зі Шполянською ОТГ. Більшість цих обранців за дивним збігом обставин працює на СТОВ «Іскрене», і, як розповідають селяни, власник цього підприємства дуже хотів створити саме Васильківську ОТГ і категорично відкидав Шполянську громаду. Жителі Іскреного і Георгіївки подейкують, що ці фактори між собою пов’язані і тому перепони на шляху до об’єднання можуть бути створені штучно.

  Попри те, що позитивного висновку від Черкаської ОДА Шполянська міськрада так і не отримала – Іскренською сільською радою та Шполянською міською радою прийняте рішення про приєднання сіл Іскрене та Георгіївка до Шполянської громади.

  На протиправні дії чиновників ОДА подано позов до суду. Голова громади має наміри звертатися безпосередньо до Мінрегіону, Кабінету Міністрів України та Президента України за допомогою в цій непростій для всіх ситуації.

 

 

Олександр Рибалка