ДО ДНЯ НАРОДЖЕННЯ РІДНОГО МІСТА

Традиційно вже багато років у Шполі визначено другу суботу вересня Днем міста. Нагадаємо ще раз про історію рідного міста, сторінки якої написані допитливими краєзнавцями і зберігаються в місцевих архівах.

Вспольє, шполік
чи отаман гайдамаків Шполка?
Отже, датою заснування Шполи вва­жають кінець XVI століття, хоча точ­ний час заснування міста невідомий. Найбільш віддалена згадка про нього належить польським «Історичним дже­релам», які зібрав О. Яблоновський. Там повідомляється, що в кінці XVI століття Шпола входила до земель Білоцерківського староства. Існує кілька переказів щодо походження назви Шпола. За версією Рильського полку штабс-капітана Шмідта, який відвідував наше місто і в квітні 1882 року написав про побачене, його назвою ми зобов'язані отаману гайдамаків Шполці (старожили навіть показували автору, де стояв курінь отамана).
За другим варіантом, назва походить від назви річки Шполки, що протікає повз місто і є притокою Гнилого Тікича (басейн південного Бугу), біля витоків якої поселилися наші пращури. Назва Шпола також співзвучна татарському слову «шполік», що означає болотиста місцевість. Ще один переказ говорить, що колись на місці Шполи була балка, або вспольє, що служила природною межею між степом і лісостепом. Цю межу поляки назвали Вшпольє, а згодом назва змінилася на Шполу.
У 1648 році Шполянщина ввійшла до складу новоутвореної Української держави — Гетьманщини, зокрема Корсунського полку. У 1793-му Росія і Прусія здійснили другий поділ території Речі Посполитої, внаслідок якого всі землі Шполянщини опинилися в складі Російської імперії. Того ж року Шпола стала містечком Брацлавського намісництва, з 1795 року — Вознесенського, а з 1797 року — Київської губернії.

ШПОЛА СЬОГОДНІ.
З ОПТИМІЗМОМ НА ЖИТТЯ

У сучасні дні наша Шпола не втратила свого колориту і продовжує набувати особливостей, що вирізняють її з-поміж сусідніх районних центрів. Шполянська громада крокує у ногу з часом і намагається долати будь-які негаразди в суспільно-економічному стані країни, приводити у привабливий естетичний стан свої території.
Шпола як районний центр володіє статусом географічного центру держави (шполяни анексії Криму не визнають і впевнені у звільненні своєї території від окупантів!). Тож бажання багатьох земляків-ентузіастів створити навколо цього ідеологічного фактора всі умови для успішного розвитку всіх сфер нашого життя з кожним днем реалізується. І йдеться не лише про необхідність збудувати унікальний меморіальний комплекс всеукраїнського значення, котрий містив би інформацію про всі області України з їх соціально-економічними, культурними і духовними характеристиками. Такий важливий туристичний об’єкт зміг би зацікавити інвесторів до нашого міста й району, адже він багатий на природні і людські ресурси. Створювати всі умови для підприємців — дрібного чи середнього бізнесу, щоб вони були зацікавлені розбудовувати це місце, облаштовувати привабливу інфраструктуру, — є правильним шляхом. Серед молодого покоління таких патріотів дуже багато — вони зуміють попри все себе реалізувати та продемонструвати абсолютно новітній підхід до вирішення соціальних, економічних та господарських повсякденних питань, яких вистачає сьогодні. А втім, у Шполі вже освітлено близько 100 вулиць, ремонтуються дороги (ось ще 300 тис. грн. з міського бюджету направлять на ці цілі до кінця року). Приміщення районного будинку культури за декілька тижнів набуде сучасного вигляду, адже тут тривають активні зовнішні ремонтні роботи. На центральній площі імені Героїв Майдану побудовано пам’ятний знак Героям Небесної сотні та силами небайдужих підприємців окультурено прилеглу територію.
Нещодавно на одній із нарад голова райдержадміністрації Володимир Потапенко зазначив, що, незважаючи на критичні закиди тих, хто нічим не допомагає, а лише бачить усе в негативному світлі, фонтан таки побудують — і, знову ж таки, за проектом і фінансування свідомих підприємливих шполян, які хочуть бачити Шполу гарною і процвітаючою.