Не встигли оговтатись, як літо промайнуло, а з ним і довготривалі шкільні канікули. І поки школярі максимально використовували погожі та спекотні дні вакацій задля відпочинку та розваг, педагогічні колективи інтенсивно готувались гостинно відкрити двері 1 вересня для цьогорічних першачків та інших учнів. На сьогодні Шполянська міська територіальна громада нараховує 23 загальноосвітні навчальні заклади, які закінчили підготовку до початку навчального року в повному обсязі. Про те, як їм це вдалось та які нововведення чекають на навчальні заклади та їхні колективи з початком навчального року, «Шполяночка+» поцікавилась у заступниці міського голови Шполянської громади з питань діяльності виконавчих органів ради Оксани Курінної.
– Нещодавним рішенням Шполянської міської ради чотирьом школам Шполи було змінено назви та статути. Відтепер 1,2,3,5 школи називатимуться ліцеями. Які зміни у зв'язку з цим чекають на учнів та школярів?
– Ми розпочали приводити у відповідність із новим законодавством про освіту типи закладів загальної середньої освіти. Законодавством не передбачено терміни «І ступінь» чи «І–ІІ», «І–ІІІ ступені», також відсутнє визначення «навчально-виховний комплекс». Натомість маємо наступні типи: «початкова школа» – забезпечує здобуття початкової освіти (1–4 класи), «гімназія» – забезпечує здобуття базової середньої освіти (5–9 класи) та «ліцей» - забезпечує здобуття профільної середньої освіти (10–11 класи, а з 1 вересня 2027 року 10–12 класи). Якщо заклад загальної середньої освіти здійснює освітню діяльність на декількох рівнях, то він має тип закладу вищого рівня, на якому провадиться освітня діяльність (це означає, що якщо, наприклад, заклад освіти здійснює свою освітню діяльність на першому і другому рівнях повної загальної середньої освіти, то він має називатися «гімназією», якщо на другому і третьому – «ліцеєм». До 1 січня 2022 року назви всіх шкіл громади будуть змінені.
– З 1 вересня в Україні вводять нову систему харчування в навчальних закладах. Чи готові до цих нововведень у громаді?
– З 1 вересня 2021 року вводяться в дію нові норми та порядок організації харчування у закладах освіти відповідно до Постанови КМУ від 24.03.2021 року №305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку». Тому, під час перевірки готовності закладів освіти до нового навчального року, особлива увага приділялася організації харчування дітей та стану харчоблоків. Заклади освіти Шполянської міської ради ОТГ готові до впровадження змін та відповідно до цієї Постанови, будуть запроваджуватися нові норми харчування, змінюватиметься меню, де значно збільшиться кількість овочів та фруктів, м’яса, риби. На даний час асортимент страв буде змінено в межах наявних продуктів харчування, які були заявлені на тендерні торги.
– Упродовж літнього періоду у школах інтенсивно готувались до навчального року, було виділено кошти на поточні ремонти. Чи завершено весь комплекс робіт станом на 1 вересня?
– Цьогоріч з місцевого бюджету на ремонти та благоустрій закладів освіти Шполянської громади виділили майже 5 млн. грн.
У всіх закладах освіти проведено якісні поточні ремонти у класних кімнатах, групових приміщеннях та спальнях, кімнатах для прання, харчоблоках, коридорах, приділено увагу енергоефективним заходам. Проведено великий об’єм робіт, для прикладу, деякі з них:
- поточний ремонт підлоги у фойє шкільного приміщення Журавської школи та поточний ремонт підлоги у фойє шкільного приміщення Скотарівської школи;
- у Лозуватській школі встановили 4 нових вікна у класах фізики та хімії, відремонтували частину покрівлі;
- завершили ремонт стелі у навчальних класах Шполянської школи №5;
- заасфальтували проблемні ділянки прилеглих територій міських шкіл №1 та № 2;
- відремонтовано санвузли лівого крила приміщення Шполянської школи №2 із заміною системи опалення, каналізації, водо- та електропостачання, вентиляційної системи. Проведено оздоблювальні роботи із укладанням нової плитки на стінах та підлозі, встановлені нові перегородки у вбиральні;
- ремонт вхідної частини (заміна вхідних 5 дверей та 3 вікон) у Шполянській школі №3;
- ремонт вхідної частини (тамбур) Шполянської школи № 1;
- ремонт покрівель 4 павільйонів закладів дошкільної освіти;
- капітальний ремонт туалетних кімнат у ДНЗ №4 «Сонечко»;
- заасфальтовано частину прилеглої території ЗДО № 1 «Ялинка».
Наразі завершуються капітальні ремонтні роботи із теплореновації приміщення в ЗДО № 3 «Зірочка», а саме: утеплення фасаду і заміна покрівлі, вогнезахисна обробка дерев’яних конструкцій горища, зовнішні оздоблювальні роботи будівлі, а також облаштування евакуаційних виходів із заміною вхідних дверей (проект реалізовується за кошти ДФРР вартістю майже 5 млн. грн).
У всіх закладах освіти проведено поточний ремонт котелень, виконано повірку манометрів, термометрів, сигналізаторів, лічильників обліку газу та електроенергії. Закуплено вогнегасники у 4 заклади дошкільної освіти (19 шт.) та у 23 заклади загальної середньої освіти (151 шт.), у заклади позашкілля (8 шт.).
– Скільки першокласників цього року вперше сядуть за парти?
– Цьогоріч очікуємо на 329 першокласників.
– Чи є якийсь алгоритм на випадок повторного введення суворого карантину, локдауну? Чи зміниться взагалі якось процес навчання у зв’язку з цим?
– У разі переходу області до жовтого, помаранчевого чи червоного карантинного рівнів епідемічної безпеки для очної роботи школи потрібно мати мінімум 80% повністю вакцинованого персоналу. Про це йдеться в постанові КМУ №1236 від 9 грудня 2020 року, зміни до якої ухвалив Кабінет Міністрів України 28 липня цього року. Тобто, якщо в школі понад 20 % працівників – невакциновані, то школа перейде на дистанційне навчання. Поки що у Сигнаївській, Топильнянській та Лозуватській школах провакциновано понад 80% працівників.
Наші заклади в будь-якому випадку готові до дистанційної роботи, адже маємо напрацьований досвід. Проте розуміємо, що дистанційна освіта не може замінити повноцінного очного навчання. Діти мають соціалізуватися, особливо в початковій школі. Тому закликаємо керівників освітніх закладів подбати про те, щоб працівники шкіл, садочків та позашкілля вакцинувалися від коронавірусної хвороби якомога швидше.
– Скільки коштуватиме на рік навчання одного школяра міському бюджету?
– В середньому видатки на утримання 1 учня на рік по нашій громаді 42 тис. грн. Для порівняння: у Шполянському ліцеї №1 цей показник становить 25 тис. грн, у Шполянських ліцеях №2 і №3 близько 28 тис. грн, у Буртівській початковій школі – 110 тис. грн, у Соболівській та Капустинській початкових школах – близько 95 тис. грн.
Спілкувався Сергій Зубатов