Дороги, дендропарк, центр України і визнання Росії країною-агресором

ІЗ СЕСІЇ РАЙОННОЇ РАДИ

15 червня відбулося засідання чергової сесії Шполянської районної ради. На початку її роботи голова ради Олександр Кузуб урочисто вручив медаль і грамоту сільському голові Надточаївки Миколі Шевченку за здобуте призове місце у обласній спартакіаді, а також привітав сільського голову Лебедина Олексія Рудаса із зайнятим Лебединською сільською радою третім місцем серед сільських рад Черкащини за всіма рейтинговими показниками. У нагороду лебединці отримали обласну грошову премію у сумі 30 тис. грн. З цього приводу голова райдержадміністрації Володимир Потапенко зазначив: «Сьогодні Олексій Рудас одягнув українську вишиванку на сесію, то хочу сказати, що ця людина має заслужене право її носити!».

Цього дня депутати райради розглянули 24 питання, винесених на сесію. По кожному з них тривали обговорення, дискусії, виступи, за результатами яких приймалися рішення. Спершу було заслухано інформацію начальника фінансового управління Оксани Голуб про виконання районного бюджету за І квартал 2016 року, потім були прийняті зміни до бюджету на поточний рік з метою проведення уточнень, викликаних змінами обсягів цільових субвенцій, переданих міським та сільським бюджетами, перерозподілом призначень по головних розпорядниках коштів районного бюджету. Зокрема, збільшено призначення на суму 127,6 тис. грн. центральній районній лікарні (6,7 тис. грн. на придбання дверного блоку для підстанції швидкої медичної допомоги), центру надання первинної медико-санітарної допомоги (10 тис. грн. — на придбання жалюзі для приміщення Антонівської амбулаторії, 7 тис. грн. — на підведення води у Нечаєвський ФАП, 95 тис. грн. — на поточний ремонт приміщення Водянської амбулаторії, 8,9 тис. грн. — на придбання лінолеуму для Топильнянського ФАПу). Також збільшено видатки у сумі 52,5 тис. грн. на утримання шкіл району. Ще 70 тис. субвенції надали обласному бюджету для співфінансування завершення реконструкції очисних споруд ЦРЛ.

Дороги загального користування відтепер можна ремонтувати за рахунок місцевих бюджетів

Щоб удосконалити механізм фінансового забезпечення робіт з будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонтів та утримання доріг загального користування місцевого значення в населених пунктах району — начальником відділу містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства райдержадміністрації Тетяною Ветушко була розроблена програма з ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Шполянського району на 2016—2020 роки, яку депутати одноголосно підтримали.

Якщо до цього місцеві ради не мали підстав для виділення коштів зі своїх бюджетів на ремонт доріг загального користування, то відтепер вони мають повне право на це планувати кошти. Як приклад — дорога до Соболівки, яка знаходиться у вкрай розбитому стані, а на виділені кошти із сільського бюджету не було механізму для освоєння.

Прийнято ще дві програми — інформатизації сфери охорони здоров’я району на 2016—2020 роки та районну комплексну програму «Медичні кадри на 2016—2018 роки», а також внесено зміни до діючих програм — забезпечення мобілізаційної роботи та здійснення заходів зміцнення обороноздатності держави на 2014—2016 роки та програми профілактики злочинності в районі на 2016—2020 роки.

Лозуватський дендропарк повинні утримувати всі разом

Ще одне звернення депутатів адресується обласній раді. Депутати просять надати фінансову допомогу для виконання ремонтних робіт у Лозуватському парку. Справді, цей об’єкт потребує набагато більших ресурсів, аніж спроможна надати сільська рада, а звернення щодо співфінансування виправдовується тим, що в парк їдуть відпочивати звідусіль — як з району, так і області.

Також прийнято з балансу обласного управління капітального будівництва у районну комунальну власність недобудований туристичний об’єкт «Географічний центр України». Відтепер розраховуватимемо лише на власні сили, щоб довести до логічного завершення творчий задум багаторічної давнини.

Реорганізація трьох шкіл у нижчий ступінь — вимушені непопулярні кроки

Детальніше варто зупинитися на прийнятому рішенню щодо реорганізації трьох шкіл району у нижчі ступені — тобто у них залишиться лише початкова школа. Нагадаємо, що з 1 січня 2015 року реорганізація шкіл здійснюється за рішенням сесії місцевої ради, без урахування згоди територіальної громади. Дійсно, виникла проблема, коли громада не може вплинути на прийняття державно-управлінських рішень, що мають надважливе соціальне значення та становлять загрозу соціально-економічній стабільності села.

Для утримання шкіл на 2016 рік передбачена освітня субвенція в сумі 48362500 грн. Проте нестача коштів становить близько 1500000 грн. Виходячи з цього, до початку нового навчального року підготовлено раціональний і обґрунтований план оптимізації 7-ми сільських шкіл (Буртівський, Соболівський, Станіславчицький, Капустинськитй, Начаєвський, Антонівський, Терешківський НВК). Тому що вони на цей час переважно не мають потрібного кількісного наповнення дітьми, в результаті чого вартість утримання одного учня міської школи є втричі дешевшою за вартість одного учня сільської школи.

Чітко усвідомлюючи, що збереження й утримання вищезгаданих шкіл впродовж 2016—2017 навчального року є спільною турботою райдержадміністрації, райради, відділу освіти, сільської ради та громади села, — відділ освіти райдержадміністрації звернувся до сільських голів сіл Бурти, Соболівка, Станіславчик, Капустине, Нечаєве, Антонівка, Терешки з пропозицією акумулювати необхідні кошти шляхом пошуку й виділення додаткового фінансового ресурсу за рахунок делегування коштів з бюджету сільських рад, а також коштів місцевих орендарів для покриття суми, якої не вистачає.

Фінансову підтримку для сільських шкіл у 2016—2017 навчальному році зможуть надати Терешківська, Нечаєвська, Капустинська, Антонівська сільські ради, тому ці школи у 2016—2017 навчальному році зможуть працювати у звичному статусі. Поряд із цим Соболівська, Станіславчицька та Буртівська сільські ради не мають фінансової можливості виділити кошти з сільського бюджету, а це майже 450 тис. грн., для утримання 5—9 класів. Питання збереження загальноосвітніх навчальних закладів та надання фінансової підтримки розглядалося на сесіях, виконкомах сільських рад, сходах громадян, обговорювалося з одноосібниками та керівниками с/г підприємств. На жаль, підтримки не було знайдено.

Таким чином, депутати прийняли рішення про реорганізацію Соболівського, Станіславчицького та Буртівського НВК у нижчі ступені з 1 вересня 2016 року. Реалізація цього рішення забезпечить підвищення наповнюваності загальноосвітніх навчальних закладів, знизить вартість утримання одного учня та дасть економію коштів в сумі 1044,6 тис. грн.

Перевезення учнів 5—10 класів буде забезпечено шкільними автобусами до Сигнаївського, Скотарівського, Товмацького та Матусівського №1 НВК. Розклад руху автобусів на маршрутах буде доведено до відома батьків.

Відтак, згідно з трудовим законодавством, відділ освіти, одночасно з попередженням про звільнення працівників, повинен запропонувати іншу роботу в навчальних закладах, у першу чергу за відповідною спеціальністю, а якщо такої роботи немає — іншу роботу, яку працівник може виконувати з урахуванням стану здоров’я. На цей час 12 педагогічних працівників попереджено про можливе вивільнення в результаті реорганізації. Проте відділом освіти розпочато спільну роботу з директорами шкіл району щодо першочергового працевлаштування вчителів, які потрапили під скорочення.

Визнали Росію країною-агресором!

За ініціативи сільського голови Лозуватки Станіслава Бойка та згідно з резолюцією мітингу на підтримку Надії Савченко, який був проведений у Шполі за декілька тижнів до її звільнення з-під путінської варти, депутати прийняли політичне національно-свідоме рішення: Шполянська районна рада визнала Росію країною-агресором, яка фінансує терористичні організації в Україні під так званими назвами ДНР і ЛНР, що призводить до масштабної трагедії і масових смертей на сході України. Також прийнято звернення до всіх підприємців Шполянщини, які здійснюють торгівлю, — обов’язково маркувати продукцію РФ, а громадськість закликати бойкотувати купівлю російських товарів, таким чином не долучаючись до фінансування війни.

Наталія СТОРЧАК.