Дороги, стадіон, кінотеатр, басейн та скейтпарк: шполяни визначили пріоритети роботи для влади

Влада і громада – поняття антагоністичні одне до одного споконвіку. Перші завжди мріяли про контрольований та покірний народ, другі – аби влада повністю дослухалась до будь-яких забаганок натовпу. Знайти «золоту середину» у взаємостосунках влади і народу, впровадити конструктивний діалог – завдання, зазвичай, складне, проте, як показує практика – реальне. Нові формати залучення громади до місцевого самоврядування активно впроваджують у Шполянській ОТГ, де переконані, що демократичний розвиток суспільства неможливий без ефективної взаємодії суспільства та влади. Що придумали шполянські владці цього разу, дізнавалась «Шполяночка +».

 У Шполянській ОТГ цілеспрямована робота владної команди та схильність жителів громади до діалогу дають свої плоди. Звісно, всім подобатись неможливо, проте саме у Шполі спостерігається рух у напрямку перетворення одвічних понять-антагоністів у повноцінний і дієвий симбіоз. Спочатку Молодіжна рада, яка діє не просто «на папері», а бере повноцінну участь у формуванні молодіжної політики об’єднаної громади, а тепер і міська влада взялась робити зрізи так званих настроїв та поглядів жителів ОТГ. Для цього використала соціологічні дослідження, у яких взяло участь близько 500 осіб. Завдяки такому аналізу керівництво ОТГ сподівається визначити основні пріоритети і напрямки діяльності, згідно з якими має рухатись владна команда, побачити актуальні проблеми та визначити шляхи їх вирішення. Ця вибірка не претендує на абсолютну істину та не є повністю репрезентативною. Разом із тим, тенденції більш ніж зрозумілі.

Шполян турбують і ремонти, і культура

Отже, результати опитувань показали – найбільше жителі громади схвалюють розвиток інфраструктури та благоустрій населених пунктів. Це саме ті напрямки, які тривалий час залишались поза увагою владців через відсутність коштів, що призводило до погіршення їхнього загального стану.

Перше місце серед позитивних зрушень респонденти заслужено віддають ремонтам у школах та дитсадках – 82,1%, далі в рейтингу популярності помітних зрушень йдуть чистота і порядок – 78,8%, ремонт тротуарів – 72,3%, ремонт і асфальтування доріг – 68,1%, будівництво водогону – 65,2%, організація дозвілля та проведення масово-культурних заходів – 62,7%. зворотній зв’язок і регулярне інформування жителів громади про роботу міської влади – 58%, очистка доріг від снігу взимку – 57,8%, робота з молоддю – 53,4%.

Далі вподобання розподілились за популярністю від 30 до 40% і стосуються благоустрою дитячого парку, матеріальної підтримки малозахищених верств населення, встановлення вуличного освітлення, оновлення матеріально-технічної бази в комунальних підприємствах, школах та інших освітніх установах, створення ЦНАПу, підтримки ОСББ тощо.

 

Стандарти харчування – ще з радянських часів

Озвучили свою думку респонденти і щодо соціального та гуманітарного стану в громаді. Так, погляди на якість освіти у школі розподілились майже порівну: 52 % задоволені рівнем навчання, 48% – ні. У той же час рівень первинних знань, які отримують дошкільнята у дитсадках задовольняє 88% опитаних. Влаштовує більшість і система харчування в освітніх закладах, яку підтримують 60% опитаних. У той же час багато респондентів зауважили, що є доцільність переглянути норми та стандарти харчування, які залишились із радянських часів.

У медичній сфері система сімейних лікарів задовольняє 58% респондентів, у той час слід звернути увагу, що 18% опитаних взагалі не лікуються та не обстежуються у Шполі або звертаються по допомогу до центральної районної лікарні. Незадоволені наслідками медичної реформи 20% опитаних жителів громади. У той же час, більшість опитаних демонструє обізнаність із реформами медичної та освітньої галузі, хоча їхня оцінка різниться від вкрай негативної до райдужно позитивної.

На що витрачати гроші?

Більшість учасників опитування вважають, що доцільно вкладати гроші в розвиток культури та спорту – 89% та 95 % відповідно. 47% виступають за сучасний стадіон, 27% – за відновлення роботи кінотеатру «Космос», 26% –за створення спортивного комплексу з басейном.

Серед соціальних проектів започаткованих міською владою Шполянської ОТГ пріоритети підтримки розподілились наступним чином: матеріальна допомога онкохворим – 82%, пільгове харчування школярів – 55%, матеріальна допомога дітям сиротам – 48%, матеріальна допомога дітям з інвалідністю – 45%, матеріальна допомога сім’ям осіб, що загинули в АТО/ООС – 37%, матеріальна допомога воїнам АТО/ОСС – 35%, безоплатний проїзд у громадському транспорті пільговиків – 32%.

Попри низку впроваджених проектів та роботи, що проводяться на території населених пунктів ОТГ, учасники опитування вважають, що і надалі кошти з бюджету першочергово потрібно вкладати у капітальний ремонт шкіл та дитсадків – 42%, оновлення сміттєзвалища та сортування сміття – 27%, будівництво доріг, поки не буде асфальтовано усі вулиці – 23% і будівництво стадіону, басейну, кінотеатру тощо – 8%. Фактично, питання налагодження інфраструктури стоїть на чолі майже в усіх питаннях.

 

Потрібен комунальний транспорт

Турбують жителів громади і безпритульні тварини. Засилля собак-безхатьків схиляє думку жителів громади до необхідності їхньої стерилізації – такої думки дотримуються 68% опитаних. У той же час 74% опитаних вважають, що будівництво багатофункціональних спортмайданчиків пріоритетніше за будівництво притулку для бродячих тварин.

Турбує мешканців громади й питання неконтрольованого розповсюдження сміття. Як наслідок — 49% готові до сортування відходів у власних приватних обійстях із обов’язковою угодою про їхнє вивезення. Підтримують таку ідею і 47% жителів багатоповерхівок. Майже всі опитані вважають, що на міському сміттєзвалищі необхідно навести лад (99%)! При цьому більшість респондентів готові брати участь у толоках та благоустрої громади – 49%, не менша кількість, а це 41% – не готові це робити, ще 10 % вважають, що це лише роботою міського голови і комунальних служб.

У цьому розрізі першочерговими питаннями шполяни вважають закупівлю техніки для КП «Благоустрій» – 43%, закупівлю техніки для КП «Комунальник» пріоритетною вважають 34%. Обидва ці питання випередили можливість закупівлі комунальних автобусів як громадського транспорту – 23%. У той же час 55% погоджуються, що пустити комунальний громадський транспорт необхідно. Понад 50% користуються ним постійно, а 19% - лише в холодну пору року. Майже 40% респондентів не задоволені існуючими маршрутами та вважають за необхідне їх оптимізувати і зробити більш зручними для пересування громадою.

Більшість шполян вважає, що для покращення безпеки в місті необхідно встановити камери спостереження – 43%, нанести дорожню розмітку – 34%, встановити світлофори – 20%.

Фактично усі опитані – 98%, в один голос заявляють про необхідність проведення чистки водних об’єктів громади – ставків та річок. У розстановці пріоритетів більшість голосів отримали розчистка ставків та річки Шполка – 75%, облаштування території Красного ставка – 20%, фонтан на центральній площі зібрав 5% підтримки

У ході опитування респондентам запропонували обрати найбільш актуальні проекти для впровадження на території громади. Беззаперечну перемогу отримав скейт-парк для молоді – 55%, другу сходинку посіло облаштування місць для продажу городини для пенсіонерів – так звані ярмаркові будиночки.

Чи задоволені шполяни міською владою?

Підсумком опитування в цілому стало визначення рівня довіри до місцевої влади Шполянської ОТГ. Рівень прихильності до роботи міського голови, депутатів та апарату міськради розподілилось наступним чином: роботою депутатів задоволені в повному обсязі 49%, не цікавляться їх роботою 19%, не задоволені – 32%. Схожі цифри і у апарату міськради: задоволені його роботою – 54%, не цікавляться його роботою – 18%, не задоволені – 28%. Найбільший відсоток прихильності отримав міський голова Шполянської ОТГ Сергій Кравченко – 77%, при цьому 11% не задоволені роботою, байдуже до міського голови – 12%.

Як ми зазначали, це опитування не може претендувати на повну охоплюваність наявної в ОТГ проблематики. Проте воно дає певну картину для розуміння рівня та актуальності проблем, які хвилюють жителів Шполянської ОТГ.

За матеріалами наданими Шполянською ОТГ