Кабінет міністрів України прийняв постанову, згідно з якою дрібні фермери з чистим доходом від реалізації продукції до 10 мільйонів гривень, а також фермери, які розводять велику рогату худобу, зможуть отримувати компенсацію за кредитами в розмірі 100% від облікової ставки Національного банку — пише УНІАН.
Як повідомила прес-служба Міністерства аграрної політики та продовольства України, компенсація за кредитами для інших сільгоспвиробників становитиме 50% від облікової ставки НБУ. «Досі часткова компенсація за кредитами становила 50% від облікової ставки НБУ. Внесені зміни збільшують таку компенсацію вдвічі (100% від облікової ставки НБУ) для малих та середніх агровиробників і тих, хто вирощує і розводить ВРХ», — йдеться в повідомленні.
За даними прес-служби, уряд також надав можливість позичальникам отримувати державну підтримку за залученими в 2017 році кредитами без визначення граничної межі процентних ставок за їх використання. При цьому обмеження за кредитами, які залучалися в 2015 і 2016 роках, залишаться без змін. Прес-служба нагадала, що поточного року в бюджеті передбачено 300 мільйонів гривень на реалізацію програми здешевлення кредитів для аграріїв. Як повідомляв УНІАН, загалом поточного року на підтримку аграрної галузі уряд передбачив 5,5 мільярда гривень, що в 20 разів більше, ніж роком раніше, і становить 1% від валового виробництва сільгосппродукції. Дана норма про виділення 1% від аграрного ВВП закріплена у Бюджетному кодексі на 2017-2021 роки.
За прогнозами Мінагропроду, в наступному році сума держпідтримки складе понад 6 мільярдів гривень. Зазначені кошти будуть спрямовані на бюджетні дотації, технічне переобладнання сільгоспвиробництва, здешевлення кредитів і страхових платежів, кредитування фермерських господарств, стимулювання розвитку тваринництва, садівництва, рибництва.
А після відкриття ринку обіцяють держземлю в розстрочку
Держава продаватиме землю, і дрібний фермер зможе отримати розстрочку платежу на 10-15 років під 7% річних від нормативної грошової оцінки ділянки. Як повідомив директор департаменту землеустрою, використання та охорони земель Державного агентства з питань геодезії, картографії та кадастру Олександр Краснолуцький в ході конференції в Києві, відповідна норма передбачена в законопроекті про обіг сільськогосподарських земель. За його словами, на даний час Міністерство аграрної політики і продовольства спільно з Госгеокадастром і з залученням ряду експертів займається розробкою даного законопроекту. Незабаром текст документа буде опублікований на сайті Мінагропроду.
За даними Краснолуцького, продаж земель буде здійснюватися на відкритих електронних земельних торгах. Покупцями українських сільгоспземель зможуть виступати виключно громадяни України, а максимальний розмір ділянки складе 200 га на одного покупця. «Якщо громадянин успадкував земельну ділянку або хтось йому її подарував, і площа перевищує 200 га, у нього є рік на відчуження. Якщо він цього не зробить, то за рішенням суду ділянка перейде у власність держави», — сказав Краснолуцький.
Директор департаменту додав, що урядовий законопроект про обіг сільгоспземель також передбачає захист від спекуляцій на ринку. Так, якщо протягом перших трьох років з моменту покупки ділянки його будуть відчужувати, власник повинен буде заплатити державне мито на рівні 50% від нормативно-грошової оцінки цієї ділянки.
Раніше УНІАН повідомляло, згідно з листом про наміри українського керівництва Міжнародного валютного фонду, Україна планує до кінця травня 2017 року вжити закон, що регламентує обіг земель сільськогосподарського призначення, а з 2018 року, після закінчення терміну мораторію, запустити продаж сільгоспземель. Мораторій на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення діє в Україні з 2001 року. У жовтні 2016 року Верховна Рада продовжила його дію до 2018 року. Експерти і суспільство розділилися в думці щодо скасування заборони на продаж сільгоспземлі. Одні вважають, що його продовження створює тіньовий ринок землі, інші стверджують, що скасування мораторію призведе до обезземелення селян і скупки землі зарубіжними компаніями.