Думала, знайшла золото, а виявилося — снаряд

Минулого тижня жителька с. Матусів під час городніх робіт виявила на своїй ділянці невідомий підозрілий металевий предмет, схожий на артилерійський снаряд часів Другої світової війни. Син господарки обійстя одразу ж повідомив про цю знахідку у сільську раду Матусівської ОТГ, а її голова Василь Колісник службу надзвичайних ситуацій. Подробицями цієї історії цікавилась «Шполяночка+».

Хоча події Другої світової війни вже давно залишилися в історії, та небезпечні знахідки жителі Шполянщини продовжують знаходити і досі. У с. Матусів на вулиці Б. Хмельницького проживає 82-річна Віра Мусіївна Домаровська, яка минулого тижня під час городніх робіт випадково натрапила на металевий предмет, яким виявився справжній артилерійський снаряд.

Віра Мусіївна розповідає, що історія почалась із дерева абрикоси, яке увесь час спричиняло дискомфорт трактористам, які орють землю, адже його постійно потрібно було оминати. З часом там навіть утворилась яма, тому вона вирішила зарадити проблемі і покликала чоловіка, що погодився допомогти.

На прохання Віри Мусіївни він зрізав дерево, проте пеньок не піддавався –його потрібно було викорчувати. Чоловік вирішив довести справу до кінця та взявся викопувати і корінь. За словами жінки, він обкопував корінь лопатою, а вона допомагала йому вилами.

Чоловік копав довгий час, проте корінь був настільки великим, що його не можна було дістати. Бабуся вже навіть просила найманого робітника покинути цю роботу, проте її помічник не збирався здаватись і за якийсь час все ж приніс у двір той злощасний корінь.

– Після того, як він завершив свою роботу, довгий час ще щось рив на городі. Я спостерігаю та думаю: «Чи золото він там знайшов, чи що», – розповідає Віра Мусіївна.

Таки дочекавшись чоловіка, жінка все ж поцікавилась, що він там робив. Він сказав, що хотів викопати залізний прут, але не зміг, бо той знаходиться глибоко, і, як йому здалося, там є ще щось приварене. Бабуся почала лаяти чоловіка, адже думала, що він розкопав межу, що відділяє один город він іншого.

Коли помічник пішов, бабуся вирішила сама подивитись, що він там вирив, і виявилось, що то зовсім не «межа», адже вона знаходиться в іншому місці.

Наступного дня Віра Мусіївна не могла знайти собі місця та вирішила самостійно витягнути залізний прут. Жінка взяла сокиру, сапу, вила та почала потихеньку копати та вигрібати землю.

Попрацювавши довгий час, бабуся на щось наткнулась вилами та почула скрегіт. І де не копне – там і чує. Розповідає, що все одно обкопувала знахідку і обгрібала її сапою. Потім до Віри Мусіївни прийшла ідея взяти лома та підняти залізну знахідку ним, адже сапою вийняти не виходило.

На щастя, у цей час до неї завітав син Михайло. Мати розповіла йому про те, що знайшла на городі щось «невідоме» і запропонувала піти подивитись. Син одразу зорієнтувався, що то може бути снаряд і негайно повідомив про знахідку сільського голову, який зателефонував за номером «101».

Сільський голова Василь Колісник одразу приїхав і викликав оперативників, які професійно підійшли до справи та знешкодили снаряд.

– Нами було здійснено ідентифікацію цього предмета та встановлено, що ним є артилерійський снаряд часів Другої світової війни 120 мм, коментує провідний фахівець Шполянського РВ УДСМС України в Черкаській області, майор служби цивільного захисту Віктор Красіліч. – Силами Шполянського ВП Смілянського ВП ГУНП було організовано охорону місця виявлення, встановлено відповідну табличку та повідомлено піротехнічну групу АРЗ СП УДСНС України у Черкаській області для подальшого його знешкодження. Цього ж дня –13 листопада – снаряд було знешкоджено.

Поблизу місця, де був закопаний снаряд, піротехнічна група більше нічого не знайшла. Оговтавшись та зрозумівши, чим могло обернутись старання дістати залізного прута, жінка мимоволі згадала усе своє життя. Каже, що неймовірно злякалась, адже обгрібала снаряд і сапою, і вилами, і навіть руками до нього доторкалась. Бабуся настільки розхвилювалась, що навіть пила заспокійливе. Невідомо, чим могла б закінчитись ця історія, якби син у той час не навідав матір, і старенька все ж взялась виймати залізяку ломом.

- Хто та коли його туди закопав – невідомо. Можливо, це була якась мітка для солдатів під час війни, – припускає вона.

Віра Мусіївна пригадує, що приблизно у 1944 – 1945 роках по сусідству стояли танки та гармати. Діти з цікавості грались там та роздивлялись їхні розірвані дула. Пригадує бабуся і усі страшні дні війни, коли маленькою з іншими дітками та мамою ховались від обстрілів у погребі.

Події Другої світової війни відбувались на території 40 країн світу, у них брали участь 80% від усього населення планети. Здавалося б, ця частина в історії вже давно минула, але все ж залишила після себе «сюрпризи».

Як зазначив майор служби цивільного захисту Віктор Красіліч, лише за 2 останні місяці це вже третій випадок виявлення на Шполянщині знахідок часів війни. Такі ж снаряди нещодавно було знайдено на Митниці Лип’янської ОТГ та у с. Лебедин.

Тож під час проведення робіт на городі чи у полі, слід бути обережними, а знайшовши такий «сюрприз», огородити місце, аби туди ніхто не підходив і негайно викликати рятувальників.

Оксана ШЕВЧЕНКО