Електронна прописка замість штампа у паспорті: як це працюватиме

Паперова прописка в Україні може піти у минуле, оскільки уряд запроваджує електронну реєстрацію громадян. Це означає, що штамп у паспорті про реєстрацію людини за певною адресою буде неактуальним.

Закон «Про надання електронних публічних послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» – починає діяти з 1 грудня.

Спочатку тестування системи запустять на порталі «Дія», а вже за кілька тижнів послуга буде доступною і в додатку на смартфонах, пояснили ВВС News Україна в мінцифри.

Однак чи захоче нею скористатися більшість українців і що може стати на заваді?

Найпопулярніша послуга

Реєстрація особи, за даними міністерства цифрової трансформації, одна із найпопулярніших державних послуг в Україні. Але сама процедура забюрократизована і непроста.

Як каже міністр Михайло Федоров, головна мета – зробити прописку декларативною, «відв'язати її від багатьох життєвих ситуацій, де вона не потрібна».

З електронною пропискою, незалежно від місця проживання, можна буде звертатися за призначенням та отриманням пенсій, допомоги на дитину, реєструватися як ФОП, а не збирати довідки і стояти у чергах у державні установи.

Мінцифри також каже, що з електронною реєстрацією тим, хто стоїть на обліку у військкоматі, не буде потреби звертатися туди у разі зміни місця проживання.

Кінець подкаст

Електронну прописку можна буде отримати, маючи застосунок «Дія». Або ж зареєструвати свій профіль на порталі «Дія» з комп'ютера. Аналогічно тому, як генерують ковід-сертифікат без смартфона.

Спочатку систему запускають на порталі, а з середини грудня – і в застосунку на смартфонах.

Фактично, ідеться про додаткову послугу, яку може отримати кожен охочий.

Але ніхто не зобов'язує до цього людину. Як і раніше, можна звертатися до центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП).

Той, хто хоче мати електронну прописку, має зайти на портал «Дія» чи застосунок на смартфоні, у списку послуг обрати зміну реєстрації проживання і заповнити декларацію. Це займе 10–15 хвилин, кажуть у мінцифри.

Прописатись у власній квартирі можна буде автоматично, оскільки після авторизації у «Дії» підтягнуться дані з інших реєстрів про нерухомість.

Якщо ж особа хоче прописатися в помешканні іншої людини, то власнику прийде сповіщення про це. Ви зможете ввести адресу – і власник квартири має підтвердити згоду електронним підписом на порталі «Дія» чи в застосунку на смартфоні.

Наприклад, це допоможе уникнути ситуації, коли власник, який здає квартиру в оренду, має особисто засвідчувати, що він згоден когось прописати, але у цей час перебуває за кордоном чи в іншому регіоні України.

Перешкоди і темпи

Міністерство цифрової трансформації сподівається, що електронна реєстрація стане звичною для всіх. Але виникає багато питань щодо того, як буде насправді. Значна частина українців не користується смартфонами та інтернетом. І багато людей старшого віку навряд чи ходитимуть на портал «Дії».

Зараз 1,5 млн українців віком старше 55 років користуються «Дією» із загальної кількості у 11 мільйонів.

Окрім того, багато залежатиме від швидкості наповнення електронних реєстрів в областях.