Голова Шполянської райдержадміністрації Володимир ПОТАПЕНКО: «ЧАСУ ДЛЯ ВАГАНЬ НЕМАЄ — ПОТРІБНО ВТІЛЮВАТИ ОЧІКУВАНІ ЛЮДЬМИ ЗМІНИ»

Початок минулого тижня став стартом для роботи нещодавно призначеного голови Шполянської райдержадміністрації Володимира Потапенка. Як він і декларував під час свого представлення, головні пріоритети — вирішення проблем в господарській та економічних сферах, наповнення місцевих бюджетів, посилена організація допомоги українській армії та родинам учасників АТО, які проживають на території Шполянського району. З перших днів Володимир Миколайович розпочав планові виїзди до сільських громад району з метою вивчення реального стану справ по кожній галузі. Під час перших поїздок — до Антонівки та Лебедина, до яких долучився і начальник фінансового управління Шполянської райдержадміністрації Володимир Пустовіт, основна увага у розмові з сільськими головами концентрувалася на питанні стану наповнюваності місцевих бюджетів, залученні наявних додаткових резервів — укладення договорів оренди необлікованих до цього земель, наявних земель запасу і резерву, не витребуваних паїв, пасовищ, сінокосів, господарських дворів, ставків, садків, проектно-польових доріг, площ під нерухомістю тощо. Є випадки, коли землі використовуються, а договір не укладений, або знаходиться довгий час в процесі укладення. Все це необхідно проаналізувати, ресурси інвентаризувати і створити нові джерела для поповнення сільської скарбниці.

У Антонівці, окрім цим питань, розглянуто ще й питання надання учасникові АТО земельної ділянки для ведення сільськогосподарської діяльності, що віднедавна передбачено законодавством. Постає окреме завдання не лише для сільських голів, а й всіх причетних структурних підрозділів та установ — максимально полегшити процес оформлення необхідної документації та мінімізувати моральні і матеріальні зусилля наших воїнів при цьому, надавати їм вичерпну юридичну консультацію, щоб їх заяви були ефективно розглянуті і задоволені.

Важливим напрямком у роботі Володимир Миколайович вважає наведення благоустрою територій, неодноразово повторює на всіх зустрічах — потрібно мобілізувати зусилля для позбавлення територій від сміття, хащ, розбитих доріг тощо.

Доведеться приділити значну увагу мережі освітніх закладів, оскільки неминуче постає завдання: провести її оптимізацію в зв’язку з недостачею ресурсу для фінансування галузі в районі. Завдання не з легких, адже ніхто в селах не хоче допустити закриття школи чи переведення із загальноосвітньої в дев’ятирічку. На останній сесії районної ради депутати Дядченко та Струк у своїх виступах наголошували на відсутності економічно обґрунтованого плану скорочень по освіті, адже новий навчальний рік — не за горами. Депутат Колісник, будучи директором сільськогосподарського підприємства в Капустиному в свою чергу попередив: мовляв, школу в селі не дам закрити, не зважаючи на малу кількість учнів. Стривожені учителі і в Лип’янці, бо не знають за якими критеріями обиратимуться школи для таких змін, а тут навчається доволі велика як для села кількість учнів — 78. Тому потрібно вже сьогодні оперативно зважувати всі «за», «проти», приймати об’єктивні рішення та ще й не на шкоду громадам.

Перша зустріч —з родинами учасників АТО

Діяльність нового очільника Шполянщини розпочалася із справжнього суспільно-значимого заходу — зустрічі з родинами учасників АТО та волонтерами, серед яких були присутні і два воїни — Віктор Савчук та Леонід Січкар, яким під оплески і слова: «Герої!» дякували за їх подвиг. З перших вуст наших земляків-бійців було озвучено всі реалії цієї підступної війни. Під час спілкування з очільником району, яке було організоване з ініціативи депутата районної ради Олексія Пірогова, питань у рідних учасників АТО виникало немало. Найбільше уваги було приділено порядку оформлення земельних ділянок для учасників бойових дій з фонду земель запасу і резерву. Дехто з матерів вперше почули про таке право, тому їх цікавило, насамперед, куди звертатися з такою заявою. Як виявилося, є сільські ради, де вже з півроку такі заяви знаходяться в процесі розгляду, адже для їх задоволення потрібно домовлятися з орендарем про розірвання договору, а потім звертатися в обласне Держземагентство про оформлення державного акту. Процес є доволі забарним, тому, на думку громадськості, яку підтримує і голова райдержадміністрації, потрібно всіляко сприяти тому, щоб людину позбавити бюрократичних поневірянь. Прикладом цього є робота в цьому напрямку сільського голови села Лип’янка Сергія Іщенка, який приділяє достатньо уваги родинам учасників АТО, особисто займається оформленням державних актів на ім’я воїнів-земляків і на цьому шляху виникає чимало клопотів. Але із чотирьох заяв по трьом уже виготовляється технічна документація.

Запитання дружини бійця зі Шполи, який вже більш ніж півроку не був у відпустці, стосувалося оформлення пільг на комунальні послуги, адже родина виховує трьох дітей і на даний час позбавлена будь-яких джерел доходів. Багато хто закидав, що в інших районах родини учасників АТО вже користуються пільгами, а в Шполянському їх оформити поки що важко. Цікавились матері і харчуванням дітей в навчальних закладах, на що отримали позитивну відповідь — питання вирішується за рахунок місцевих бюджетів. Батько 46-річного призовника Микола Павлов надав ряд пропозицій стосовно співпраці з райвійськкоматом, подякував волонтерам та особисто Лілії Усик за значну роботу в організації допомоги військовим. В свою чергу пані Лілія, виступаючи запропонувала розгорнути масштабну і тривалу акцію в нашому районі по збору ресурсів для забезпечення бійців всім необхідним. Число захисників зі Шполянщини сягає майже півтори сотні і саме про них, на думку Лілії, потрібно в першу чергу потурбуватися землякам. Тому, якщо кожен громадянин району здаватиме по 1 грн. на місяць для потреб наших бійців, то матимемо значну суму. Інша пропозиція Лілії Усик полягає у періодичних звітах посадовців, сільських голів, депутатів всіх рівнів — скільки допомогли АТО. Йшлося і про особисті внески з власних кишень заможних громадян району, які в цей нелегкий час мають відмовитися від дорогих поїздок на відпочинок, натомість придбавши такий потрібний тепловізор. Всього потреба в цих дорогих приладах складає приблизно 20 шт.

Батько воїна Гончаренка порушив іншу проблему — ставлення чиновників до відвідувачів. Із власного досвіду переконався про їх байдужість під час ходіння по кабінетах, оформляючи документи на земельну ділянку. З ним погодилися учасники зібрання та вимагали вплинути і переламати ситуацію, коли службовці відвідувача зовсім не чують, нехтують його правами та інтересами.

Роз’яснення щодо ходу чергової хвилі мобілізації надав присутнім заступник районного військового комісара Сергій Кільченко, який повідомив про те, що днями близько 40 призовників відбули до військових частин, де проходять спецпідготовку. Після того їх розформують по різним військовим частинам в залежності від спеціальностей для виконання бойових завдань. Їх повинні забезпечити індивідуальними речами та зброєю. Розповів також про порядок оформлення статусу учасника бойових дій, щоб потім користуватися пільгами.

Присутній за заході народний депутат України 7-го скликання Леонід Даценко, виступаючи зазначив, що подібні зустрічі мають стати системними і здійснювати громадський контроль над виконанням владою поставлених громадою завдань. Вважає, що сьогодні саме олігархи мають активізуватися і ділитися статками задля порятунку держави. Разом всім не допускати елементів розбрату, особливо якщо він продукується через інформаційний простір. Про це також йшлося у висту-пах родичів військових. Єднання і тільки єднання навколо українських націо-нальних інтересів — іншого шляху не передбачати!

Про що йдеться  прийнятій резолюції зборів

По закінченні зборів було прийнято резолюцію, яка містить такі пункти: звернення до Президента України визнати Донбас та Крим окупованими територіями, запровадити військовий стан на Донбасі та надзвичайний стан в областях, які межують з Донбасом, стан повної оборонної готовності в інших областях України. Перевести промислове виробництво на військові рейки (зокрема у Шполянському районі: швейна фабрика (пошив одягу для військових), завод запасних частин (виробництво продукції для української військової техніки)). Визнати так звані «ДНР» та «ЛНР» терористичними організаціями. Звернутись до світового співтовариства про визнання так званих «ДНР» та «ЛНР» терористичними організаціями, а Російську Федерацію — агресором та країною, яка організовує та підтримує тероризм. До Кабінету Міністрів України: запровадити економічні санкції проти Росії й бойкотувати закупівлю товарів російського виробництва; визнати на законодавчому рівні режим Януковича злочинним. До Генеральної прокуратури України: завершити розслідування та покарання замовників та виконавців розстрілів учасників Майдану — Небесної Сотні.

Звернутися до ЗМІ (в тому числі і приватних): забезпечити інформаційний телерадіопростір Шполянського району на 70% україномовною продукцією; акцентувати всю увагу громадсь-кості на патріотичній тематиці, не допускати антиукраїнських матеріалів, котрі породжують масове обурення населення та оправдовують відкриту військову агресію та інформаційну атаку Росії проти України; постійно висвітлювати життя та проблеми родин, члени яких знаходяться на російсько-українській війні.

Звернутися до голови Шпо-лянської райдержадміністрації: очистити ряди виконавчої влади від керівників, які заплямували себе за часів правління Януковича та з рівнем, який не відповідає вимогам часу. Взяти під контроль та припинити галопуюче підвищення цін на медикаменти. Запровадити процес консолідації населення району для попередження диверсійної роботи ворожих агентів та масової і неперервної організації допомоги українській армії та родинам учасників АТО. На всіх галузевих рівнях оголосити пріоритетним питанням надання належної уваги і турботи родинам учасників АТО (керівники освітніх, культурних, медичних установ, підприємств району). Взяти на особливий контроль вирішення всіх їх побутових і соціальних питань (в тому числі стосовно надання учасникам АТО статусу учасників бойових дій, належного ставлення державних службовців до відвідувачів установ з їх числа). Консолідувати роботу всіх волонтерів району, не допускати розбрату в суспільстві, перейнятися всім разом першочерговим завданням — забезпечити всіх воїнів-земляків, які перебувають на передовій фронту тепловізорами (потреба — приблизно 20 шт.), зобов’язати кожного керівника сільськогосподарських підпри-ємств та фермерських господарств, які орендують 50 га і більше землі до фінансування цієї потреби.

Допомагати, в разі нагальної потреби, у вирішенні інших глобальних потреб воїнам-землякам. Враховуючи складну політичну ситуацію в державі та високу загрозу терактів з боку агресора, активізувати роботу зі створення районного батальйону територіальної оборони, скласти план заходів попередження антидержавних диверсій, залучаючи до цієї роботи громадськість району, присікати будь-які прояви висловлень та дій антиукраїнського характеру, оперативно повідомляти про такі явища органи СБУ та інших силових структур. Постійно вимагати звіту районного відділу МВС України в Шполянському районі про хід розслідування найбільш резонансних справ в районі, забезпечення правопорядку, особливо в частині гарантування безпеки кожного громадянина району, оперативне реагування на будь-які повідомлення про правопорушення.

Підтримати ініціативну групу «Україна — в НАТО» та створення відповідного руху в Шполянському районі. Бачимо свій захист від віроломного, підступного, цинічного і зневажливого агресора лише в Євросоюзі та серед країн НАТО.

Звернутися до міського голови: заборонити використання феєрверків і салютів на території міста; заборонити роботу розважальних закладів після 22.00 в зимовий час та 23.00 — в літній час; забезпечити постійний належний нагляд за станом меморіального знаку Героям Небесної Сотні на площі Героям Майдану. Розглянути у невідкладному порядку питання перейменування вулиць, назви яких носять імена ворогів України. Зробити все можливе для того, щоб місто стало УКРАЇНСЬКИМ!!!

Члени Громадської ради пропонують допомогу у проведенні інвентаризації ресурсів для наповнення бюджету

Як залучити наявні можливості для отримання додаткових надходжень до місцевих бюджетів — таке питання було розглянуто на черговому засіданні Громадської ради при Шполянській райдержадміністрації, яке проходило за участю голови райдержадміністрації Володимира Потапенка та начальника фінансового управління Володимира Пустовіта. Із озвученої інформації, кожна територіальна громада володіє чималим запасом незадіяних ресурсів, які загалом по району можуть збагатити нашу скарбницю на близько 7 млн. Але для цього потрібно титанічно попрацювати у багатьох напрямках. Перше — провести інвентаризацію земель та інших ресурсів, проаналізувати, де фактично потрібно приділити увагу заключенню договорів, пошуку потенційних орендарів тощо. Інший напрямок роботи — внесення змін до договорів оренди щодо підвищення відсотка від грошової оцінки земельної ділянки до 4,5%. Виключення розповсюджується на господарства, які утримують тваринництво, адже доходи бюджет отримує від них за іншим механізмом — через сплату податку на прибуток із заробітних плат працівників, задіяних у тваринництві. Володимир Потапенко вбачає правильним застосовувати індивідуальний підхід у співпраці з орендарями, враховуючи їх можливості і навантаження — можливо хтось із них спроможний сплачувати 5% і більше.

Проблемою є наразі відсутність механізму укладання договорів оренди ставків, тому прийнято рішення звернутися до Черкаської облдержадміністрації з вимогою пришвидшення удосконалення механізму передачі в оренду ставків, що на даний час унеможливлює поступлення з їх оренди до місцевих бюджетів. Також вирішено рекомендувати райдержадміністрації запровадити регулярні комплексні виїзди на території громад району за участю керівників відповідальних підрозділів та установ, членів Громадської ради при Шполянській райдерж-адміністрації (членів комісії ради з питань бюджету та розвитку економіки району Б.А.Кулика, О.І.Пірогова, С.О.Осаулу) з метою вивчення ходу інвентаризації ресурсів, роботу провести до 1 квітня поточного року. Завдання означено, попереду — виконання.

Наталія СТОРЧАК (фото автора).