В Україні спостерігається значне підвищення рівня захворюваності на грип, близьке до епідемічного. МОЗ України наголошує на необхідності дотримання заходів задля попередження зараження грипом та у разі захворювання.
Епідемічний сезон грипу триває орієнтовно з вересня-жовтня по березень-квітень кожного року. В цей час є найбільший ризик заразитися смертельно небезпечним недугом.
Про клінічні ознаки грипу та про те, як уберегти себе від цього захворювання, які заходи вживати з його попередження розповідає заступник головного лікаря Шполянського центру первинної медико-санітарної допомоги Леся КЛЮКОВСЬКА.
Клінічні ознаки захворювання
Заразитися вірусом грипу можна від іншої хворої людини повітряно-крапельним чи повітряно-пиловим шляхом (ві-русні частки по повітрю переносяться від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю, чхання), при тісному контакті (знаходження на відстані близько 2-х метрів).
Клінічними ознаками грипу є різке підвищення температури тіла більше 38°С без інших супроводжувальних симптомів (це вже може свідчити про появу грипу); головний біль, біль у м'язах та у горлі; кашель, нежить; закладення носа; в окремих випадках — блювота і пронос.
Групи ризику
Особливо небезпечним грип є для представників груп ризику.
До медичних груп ризику належать діти до 5 років (особливо — діти до 2 років); вагітні жінки; люди віком від 65 років; люди з надмірною вагою; хворі на діабет, хронічні серцево-судинні захворювання та легенів.
Професійні групи ризику становлять медичні працівники; вчителі й вихователі; продавці; водії громадського транспорту; усі, хто працює в багатолюдних місцях.
У разі появи небезпечних симптомів, усім, а особливо представникам груп ризику, потрібно обов’язково звернутися до лікувального закладу, пройти обстеження та за необхідності отримати лікування впродовж перших двох діб з часу появи симптомів грипу. Вагітні жінки мають викликати телефоном свого сімейного лікаря або лікаря, в якого лікуються.
Вакцинація — найефективніший засіб захисту
Особливо необхідною вакцинація проти грипу є для представників груп ризику. Найкращий час для проведення вакцинації — напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу. Вакцинація показана лише за рекомендацією лікаря та проводиться лише в лікувальному закладі.
Як попередити зараження грипом?
* Щоб попередити хворобу, слід уникати місць скупчення людей, оскільки інфекція передається лише від хворої людини.
* Запобігати тісному контакту з хворими, у яких нежить, кашель, гарячка тощо.
* Обмежити користування телефонними апаратами спільного використання, обробляти кожні дві години дезінфікуючими розчинами телефонні трубки та ручки дверей, уникати рукостискань та поцілунків.
* Регулярно провітрювати помешкання, спати з відкритою кватиркою, уникати протягів, тепло вдягатися.
* Кожні 2—3 години мити руки та обличчя з милом. Використовувати одноразові рушники. Кожні 3—4 години промивати порожнину носа та рота, використовуючи сольовий розчин, приготовлений в домашніх умовах (1 чайну ложку на 1 літр води) або фізіологічний розчин хлориду натрію. Змазувати слизову носа оксоліновою маззю при виході із дому.
* Повноцінно харчуватися.
* При появі перших симптомів хвороби (лихоманка, біль у м’язах, сухий кашель) негайно викликати лікаря додому, а не відвідувати заклад охорони здоров’я. Не займатися самолікуванням.