ГРИП: як розпізнати та попередити захворювання

В Україні спостерігається значне підвищення рівня захворюваності на грип, близьке до епідемічного. МОЗ України наголошує на необхідності дотримання заходів задля попередження зараження грипом та у разі захворювання.

Епідемічний сезон грипу триває орієнтовно з вересня-жовтня по березень-квітень кожного року. В цей час є найбільший ризик заразитися смертельно небезпечним недугом.
Про клінічні ознаки грипу та про те, як уберегти себе від цього захворювання, які заходи вживати з його попередження розповідає заступник головного лікаря Шполянського центру первинної медико-санітарної допомоги Леся КЛЮКОВСЬКА.

Клінічні ознаки захворювання

Заразитися вірусом грипу можна від іншої хворої людини повітряно-крапельним чи повітряно-пиловим шляхом (ві-русні частки по повітрю переносяться від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю, чхання), при тісному контакті (знаходження на відстані близько 2-х метрів).

Клінічними ознаками грипу є різке підвищення температури тіла більше 38°С без інших супроводжувальних симптомів (це вже може свідчити про появу грипу); головний біль, біль у м'язах та у горлі; кашель, нежить; закладення носа; в окремих випадках — блювота і пронос.

Групи ризику
Особливо небезпечним грип є для представників груп ризику.

До медичних груп ризику належать діти до 5 років (особливо — діти до 2 років); вагітні жінки; люди віком від 65 років; люди з надмірною вагою; хворі на діабет, хронічні серцево-судинні захворювання та легенів.

Професійні групи ризику становлять медичні працівники; вчителі й вихователі; продавці; водії громадського транспорту; усі, хто працює в багатолюдних місцях.

У разі появи небезпечних симптомів, усім, а особливо представникам груп ризику, потрібно обов’язково звернутися до лікувального закладу, пройти обстеження та за необхідності отримати лікування впродовж перших двох діб з часу появи симптомів грипу. Вагітні жінки мають викликати телефоном свого сімейного лікаря або лікаря, в якого лікуються.

Вакцинація — найефективніший засіб захисту
Особливо необхідною вакцинація проти грипу є для представників груп ризику. Найкращий час для проведення вакцинації — напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу. Вакцинація показана лише за рекомендацією лікаря та проводиться лише в лікувальному закладі.

Як попередити зараження грипом?
* Щоб попередити хворобу, слід уникати місць скупчення людей, оскільки інфекція передається лише від хворої людини.

* Запобігати тісному контакту з хворими, у яких нежить, кашель, гарячка тощо.

* Обмежити користування телефонними апаратами спільного використання, обробляти кожні дві години дезінфікуючими розчинами телефонні трубки та ручки дверей, уникати рукостискань та поцілунків.

* Регулярно провітрювати помешкання, спати з відкритою кватиркою, уникати протягів, тепло вдягатися.

* Кожні 2—3 години мити руки та обличчя з милом. Використовувати одноразові рушники. Кожні 3—4 години промивати порожнину носа та рота, використовуючи сольовий розчин, приготовлений в домашніх умовах (1 чайну ложку на 1 літр води) або фізіологічний розчин хлориду натрію. Змазувати слизову носа оксоліновою маззю при виході із дому.

* Повноцінно харчуватися.

* При появі перших симптомів хвороби (лихоманка, біль у м’язах, сухий кашель) негайно викликати лікаря додому, а не відвідувати заклад охорони здоров’я. Не займатися самолікуванням.