Нещодавно голова Черкаської обласної ради Валентина Коваленко відвідала невеличке село на Шполянщині — Станіславчик. Місцевий громадський актив охоче поспілкувався з високою посадовицею, яка у спілкуванні з селянами була надзвичайно щирою і відвертою. В першу чергу жителів Станіславчика турбує їх майбутнє у контексті майбутньої адмінреформи.
— Я сама народилася і виросла в селі, тому всі принади сільського життя близькі мені, — вела мову Валентина Михайлівна. — Село дало мені мову, людяність, любов, я сформована селом... І мені не байдужа доля наших українських сіл, де гартувалися великі особистості, де черпала енергію і жагу до звершень і я.
На думку голови облради, яка за час перебування на високій посаді зарекомендувала себе дуже патріотичним керівником, — той, хто дозволяє красти сьогодні, той чинить великий гріх. З думкою про Україну та її нелегке сьогодення, детальніше поговорили про конституційні процеси, зокрема децентралізацію влади та перспективи посилення місцевого самоврядування.
Місцеві жителі порушили найбільш болючі проблеми, які сьогодні турбують їхню громаду. Цікавились умовами організації сільськогосподарських кооперативів, надання права сільським громадам розпоряджатися земельними ділянками, що належать їм. Нині треба повернути це право селянам, поки договори не стали довгостроковими, а поки що землями розпоряджається ГУ Держкомзему в Черкасах. Кому воно виділяє землі, сільська громада не знає, тому землі можуть перейти до чужих фермерів, яких не цікавлять соціальні питання села.
Валентина Коваленко розповіла, що вже зіштовхнулася з проблемою передачі земельних ділянок в оренду без відома представників громади.
— У Білозір’ї люди обурилися тим, що землю під пасовищами передали чужому фермеру. Про цей факт не знав навіть селищний голова. Я допомогла людям відстояти землю і надалі виступаю за те, щоб землями розпоряджалася лише громада, — наголосила Валентина Михайлівна. Вона розповіла про білозірський приклад, коли громада в кількості 100 осіб згуртувалася і створила кооператив з наміром побудувати міні-переробний завод якісної молочної продукції за євростандартом. Для реалізації цього задуму білозірцям потрібно пройти ще багато складних організаційних етапів, але у них є велике бажання, що найбільше гарантує успішний результат.
— Ми переживаємо час, коли влада боїться громади, коли люди заявляють про себе, відстоюють гуртом свої інтереси, — констатує Валентина Коваленко. — І це є сигналом того, що люди починають самі братися до роботи, толокою вирішують спільні проблеми, наводять лад на своїй землі. Саме прості люди зорганізувалися у сильний волонтерський рух, який підтримав українську армію, ця сила невичерпна, тому в нас є майбутнє. Головне за все самим братися, не чекати манни від лідерів брендових партій столичного рівня, бо політична історія останніх 15 років свідчить про щоразове розчарування після виборів.
Ганна ШВЕЦЬ (фото автора).