Готуємося до виборів: Навіщо нам депутат обласної ради? І що може голова ОТГ?

У неділю вибори. Ми вже начиталися передвиборчих програм, обіцянок, наслухалися політичних гасел, накоментувалися у соціальних мережах і усвідомили, що будемо обирати голову ОТГ (Шполянської, Матусівської, Лип'янської), депутатів ОТГ, депутатів Звенигородської районної ради і депутата Черкаської обласної ради.   

За кого голосувати, кому надати перевагу, за що відповідає  голова ОТГ (за звичкою – мер), а за що депутат обласної ради – давайте розбиратися разом. 

Унаслідок адміністративно-територіальної реформи та децентралізації  об’єднані територіальні громади  отримали більше самостійності для прийняття важливих рішень та в рази більше коштів на реалізацію власних проектів.  Тому надзвичайно важливо, обираючи голову ОТГ, звертати увагу і на його команду. 

Отже, що робить голова об’єднаної територіальної громади та на що може впливати?

Голова ОТГ є головною посадовою особою територіальної громади. Він очолює виконавчий комітет міської ради, головує на її засіданнях. Він не може працювати за сумісництвом на іншій посаді, навіть на громадських засадах, за винятком освітньої, творчої роботи, медичної практики, інструкторської та суддівської практики зі спорту в неробочий час. Голова ОТГ може впливати виключно на ті напрямки, що належать до його компетенції в межах громади. Це:

– місцеві фінанси та формування місцевого бюджету;

– встановлення місцевих податків та зборів;

– управління комунальною власністю, об'єктами житлово-комунального господарства та побутове обслуговування;

– збирання, утилізація та знешкодження побутових відходів;

– управління землею, що належить територіальній громаді;

– благоустрій населених пунктів;

– управління закладами дошкільної та загальної середньої освіти, позашкільної освіти; закладами охорони здоров’я, що належать територіальній громаді;

– здійснювати ремонт доріг комунальної власності;
– інші повноваження, передбачені законом «Про місцеве самоврядування в Україні».

На що може впливати депутат обласної ради?

Депутат Черкаської обласної ради у межах своїх повноважень може впливати на:

– включення в програми соціально-економічного та культурного розвитку Черкаської області, цільових програм з інших питань об’єктів та закладів Шполянської, Липянської, Матусівської ОТГ (наприклад, включення до обласної програми «Шкільний автобус» закладів освіти Шполянської ОТГ);

– внесення змін до обласного  бюджету з огляду на потреби відповідних галузей чи територій його виборчого округу (наприклад, виділення додаткових коштів Шполянській центральній районній лікарні на боротьбу з коронавірусом);

– розподіл переданих з державного бюджету коштів у вигляді дотацій, субвенцій відповідно між районними бюджетами, місцевими бюджетами ОТГ (наприклад, субвенції на проведення ремонту доріг державного значення на території Шполянщини);

- інше, передбачене законом «Про статус депутатів місцевих рад».

Чи отримує зарплату обласний депутат? Хто нараховує зарплату голові ОТГ

Депутат обласної ради за свою депутатську роботу не отримує заробітної плати.

Міські, сільські і селищні депутати  теж здійснюють  депутатську діяльність на громадських засадах і продовжують працювати на будь-якій оплачуваній роботі чи займатися бізнесом.

Що не може робити ні голова ОТГ, ні обласний депутат?   

Ні голова ОТГ, ні депутат обласної ради не мають жодного відношення до високих пенсій чи контрактної армії. Місцева влада не відповідає за обіцянки центральної влади: «кінець епохи бідності» чи «всіх бандитів в тюрми».   Місцева влада не може вливати на вартість енергоносіїв – це роблять державні регулятори. І якщо ви читаєте  такі обіцянки в програмах кандидатів на голову ОТГ чи майбутніх депутатів – знайте, що  це лише популістичні лозунги. 

Як же вибрати найкращого голову і хорошого обласного  депутата?

Треба  читати й думати. Читати передвиборчі програми партій і конкретних кандидатів. Але не ведіться лише на бренд партії. Вибирайте людей. Місцеві вибори тим особливі, що ми добре знаємо кандидатів, за яких будемо голосувати.  Знаємо й те, що партійні лідери не приїдуть до нас у Шполу, щоб вирішити наші проблеми.  

Знаємо й інше. Ми, як члени громади,  є власниками всього комунального майна. І саме для ефективного управління спільними ресурсами та бюджетом громади ми разом обираємо депутатів і голову ОТГ.  Усі будівництва, ремонти, реконструкції, придбання відбуваються за кошти місцевого та обласного бюджету, а отже – громад. 

Тому не прогавте і не проспіть: 25 жовтня ми обираємо свій шлях розвитку на найближчі 5 років!