Великої шкоди роботі підприємства завдали часті вимкнення електроенергії, інколи це траплялося без попередження. У зв’язку з цим довелося коригувати графік роботи. Працювали вночі. Вихідними були вівторок і п’ятниця. Крім того, була задіяна власна резервна дизельна електростанція.
Незважаючи на те, що підвищення якості нашого буряконасіння було справою посильною і поступово вирішувалося, для керівництва ставало все більш зрозумілим, що це тільки один із напрямків збереження підприємства. в нього вже не було далекої перспективи.
У зв’язку зі зменшенням надходження сировини, а відповідно і зменшенням випуску готової продукції, довелося повернутися до сезонного набору робітників, адже тривалість роботи основного виробництва зменшилась до 2-3 місяців. Тому з 1996 року було розпочато прийом на роботу за контрактом.
Вважалося, що якась частина працюючих буде задіяна на підсобному господарстві заводу. Тому почався розвиток цього напрямку. Було доведено кількість ВРХ до 100 голів, свиней — до 300 голів, гусей до 6 тис. шт. Планувалась тут і попередня переробка тварин на м’ясо. Для цього будувалася бойня. Але вже на зборах ВАТ 15.03.1996 року зазначалося, що підсобне господарство має збитки 161 млн. крб. Цей негативний показник не вдалося ліквідувати упродовж подальших років, що призвело до закриття підсобного господарства у 2002 році.
19 серпня 1996 року урочисто відзначався 150-річний ювілей заводу. Заходи з його проведення були завчасно і добре сплановані. До цього дня було видано перше видання історії заводу «Роки і люди», рекламний буклет, створено документальний фільм, облаштовано краєзнавчий музей, виконано низку ремонтно-опоряджувальних робіт.
На святкування було запрошено чимало гостей з різних підприємств і установ. У заводському клубі відбулися урочисті збори колективу та гостей, після чого був концерт, підготовлений силами заводської самодіяльності із залученням районних, обласних ансамблів та артистів.
15 серпня 1996 року наказом №142 з нагоди 150-річчя заводу 30 працівників було нагороджено почесними грамотами, всім працюючим оголошено подяки. Працюючі пенсіонери отримали по 50 кг цукру і примірник книги «Роки і люди». А наказом №145 від 22.08. 1996 року 38 осіб були премійовані за підготовку і проведення ювілейних заходів.
Та після святкування довелося швидко повертатися до виробничої прози. Вже 16 серпня на правлінні ставилося питання про переробку давальницької сировини низці областей і було доручено Канаві О.К., Круцю В.М., Клименко Л.П. вивчити це питання і прорахувати його економічну доцільність. Пізніше, 3.11.1996 року, голова ВАТ на правлінні вперше ставив питання вивчення можливості переробки насіння інших культур.
1997 рік, як і наступні три-чотири роки не приніс поліпшення у виробничий та фінансовий стан заводу. Ще продовжували діяти залишки командної системи, яка змішувала завод своєчасно забезпечувати бурякосіючі господарства посівним матеріалом без всіляких гарантій на його оплату. Тому продовжувалися розрахунки товарами. Відгомоном цього є рішення ВАТ від 27.02.1997 року про преміювання жінок з нагоди свята 8 Березня тканиною на блузки. Ми щодо цього були відкинутими на 50 років назад, коли в 1947 році аналогічно були премійовані жінки (тільки всього 12 осіб) платтями та полотном.
Негативом було також і зменшення надходження сировини через посушливий 1996 рік. Зменшилась також і доля буряконасіння у валовому доході з 98% до 74%. Це зменшення набуло з часом необоротного характеру, але поки що ніхто не здогадувався, що недалеко той час, коли доведеться зовсім відмовитися від переробки буряконасіння.
Засідання правління ВАТ «ЛНЗ» відбувалися щомісяця, а 6 червня 1997 року було прийняте рішення проводити його регулярно в останній вівторок місяця. Наприкінці 1997 року у сільраді було вперше складено акт про наміри передачі житлового фонду заводу та інших об’єктів соціальної сфери на баланс сільради згідно з листом облдержадміністрації №524/01 від 22.07.1997 року. Але через законодавчі неврегульованості сама передача відбулась значно пізніше.
У 1998 році збори акціонерів відбулися двічі: 3 квітня — планові, 21 серпня — позачергові, які проводилися у зв’язку зі змінами в законодавстві, вводилася спостережна рада. У доповіді голови правління ВАТ відмічалося погіршення фінансового стану товариства. Причиною цьому були бартерні розрахунки та збереження командної системи при реалізації готової продукції. Але вперше було отримане каліброване насіння схожістю 92%, що було тоді чималим досягненням.
Іван Єлінецький, далі буде