ІЗ ЗАСІДАННЯ ГРОМАДСЬКОЇ РАДИ

У ході останнього засідання Громадської ради при Шполянській райдержадміністрації, яке відбулося 7 серпня, очільник району Володимир ПОТАПЕНКО розповів громадському активу про загальний стан справ життєдіяльності району (детальніше інформацію подаємо у окремому інтерв’ю з керівником району, заслухано також інформацію головного лікаря ЦРЛ Василя УМАНЦЯ та заступника головного лікаря Центру первинної медико-санітарної допомоги Лесі КЛЮКОВСЬКОЇ про результати впровадження медичної реформи на Шполянщині та про розглянуту низку суспільно значимих питань.

Василь Уманець наголосив на потребах районної лікарні в сучасному обладнанні

Минуло вже понад півтора року з моменту розмежування центральної районної лікарні і мережі сільських закладів охорони здоров’я. До ЦРЛ на 240 ліжок відтепер належать терапевтичне відділення с.Лебедин, поліклінічне відділення на 575 відвідувань у зміну, а до ЦПМСД входять 8 сільських, 1 міська амбулаторії сімейної медицини та 24 фельдшерсько-акушерські пункти. Зі слів Василя Петровича Уманця, не можна говорити про те, що медична галузь району перебуває в кризовому становищі — вирішуються позитивно питання ремонтів приміщень, їх опалення та збереження енергоресурсів, медикаментозного забезпечення. Відремонтовано харчоблок лікарні, також роз-починається будівництво локальних очисних споруд. На думку Василя Уманця, реформа хоч і призвела до скорочення 10 стаціонарних ліжок та 13,75 штатних одиниць, все ж зміни не вплинули на якість надання допомоги хворим. Шполянська центральна лікарня перебуває у першій рейтинговій п’ятірці області, але й існує ряд проблем. Передусім це кадрове забезпечення (вакансії на посади хірурга, анестезіолога, стоматолога, нарколога, рентгенолога, спеціаліста функціональної діагностики та ЛФК). Це обумовлюється, зокрема, відсутністю для працівників благоустроєного житла, низькою заробітною платою (наприклад, зарплата хірурга вищої категорії становить 2850 грн., без категорії — 1678 грн., а молодшого медпрацівника — 1233 грн.). Тож хоч і навчаються 15 жителів району за цільовими направленнями, це не гарантує, що вони повернуться до нас на роботу. Воно й зрозуміло: відсутня у молоді мотивація.
Якщо вести мову про здійснення реформ, то кожна, можлива лише за значного фінансового супроводу, а цього поки що не прослідковується з боку держави. От взяти головний аспект — медикаментозне забезпечення. Для задовільного функціонування галузі потреба складає 8 млн. 933 тис. грн., а виділяється лише 947 тис. грн. (10,6% від потреби!). Згідно з нормативними розрахунками вартість одного ліжко-дня становить 107,5 грн., а реально є лише 11,4 грн. От і доводиться населенню за власні кошти доповнювати суму. Та ж ситуація і з харчуванням, забезпеченням господарськими матеріалами та миючими засобами.
«Але рейтинг нашої лікарні, яку всі ми прагнемо зберегти, зважаючи на майбутню адміністративно-територіальну реформу, сприяє тому, що все ж в силі поки що утримати установу. Це вдасться зробити тим більше, якщо зуміємо знайти можливості замінити старе обладнання на сучасне. У поліклінічному відділенні вже понад 30 років функціонує флюроапарат, який вичерпав свій ресурс, має високу дозу радіації, яку отримує як персонал, так і пацієнт. Нова сучасна цифрова техніка суттєво нам допомогла б підняти рівень обслуговування населення при діагностуванні та обстеженні пацієнтів», — наголосив Василь Петрович.

 Питання вартості перейменування вулиць громадська рада радить вивчити на колегії райдержадміністрації

Як уже повідомляла газета «Шполяночка+», при міській раді працює топонімічна комісія, яка готує пропозиції нових назв вулиць і провулків Шполи ( згідно з законом про декомунізацію). Але до функціональних обов’язків цієї комісії не входить питання фінансового забезпечення цього процесу, тому члени Громадської ради, порадившись з присутніми на засіданні представниками РЕМу, паспортного столу, міської ради, вирішили запропонувати керівництву детально вивчити це питання на колегії райдержадміністрації. І лише після офіційної інформації з БТІ, відділу Держгеокадастру, газового господарства, РЕМу та інших установ можна буде говорити про конкретні суми, які доведеться витратити громадянину, щоб змінити назву вулиці у документах на домоволодіння, земельну ділянку, автомобіль чи угодах про споживання енергоресурсів.
Хоча з роз’яснень Інституту національної пам’яті, можемо зазначати, що тривалість процедури перереєстрації не обмежена у часі. Перереєстрацію мешканець вулиці може проходити під час заміни паспорта, оновлення фотокарток, зміни прізвища тощо, тобто коли у людини виникає потреба звернутись до паспортиста. Ті мешканці, які захочуть одразу після прийняття міською радою відповідного рішення замінити назви вулиць у своїх документах, матимуть змогу провести всі дії самостійно, звернувшись до виконкому міської ради, який зобов’язаний надати виписку до паспорта про перейменування вулиці. Зміна поштової адреси будинку згідно з чинним законодавством не є підставою для того, щоб переробляти свідоцтво на право власності. Усі документи, які знаходяться на руках у власників, є чинними і юридичної сили не втрачають. При будь-яких діях із нерухомістю (майно продається, дарується, передається у спадщину), коли людині за законом необхідно звертатися до БТІ, місцева рада безкоштовно видає мешканцям довідки про здійснене перейменування вулиці, які нотаріуси долучають до справи. Про це вела мову на засіданні ГР керуюча справами міської ради Марина Кулішова. У результаті у витязі реєстру прав власності вказується колишня адреса, а при оформленні нотаріальних договорів нотаріус (на основі рішення сесії міської ради, яке буде у кожного нотаріуса), вказуватиме нову. Це питання потребує додаткового вивчення, щоб надалі надавати населенню вичерпні роз’яснення — так вирішили члени ГР.

 День Незалежності шполяни присвятять воїнам АТО

На засіданні ГР обговорили і план проведення заходів з нагоди 24-ої річниці Незалежності України у районному центрі. Головною ідеєю є організація у дитячому парку благодійного ярмарку під назвою «Шполянщина для воїнів АТО». Кожна родина може долучитися до цієї акції — напекти смаколиків, принести власні вироби мистецтва, урожай з городу чи саду тощо і, продавши все це, пожертвувати виручку на потреби воїнів АТО. До участі в благодійному ярмарку запрошуються всі жителі району: діти, дорослі, підприємці, митці, трудові колективи підприємств, установ та організацій. Так, відзначаючи найбільше національне свято, шполяни зможуть зробити значний вклад у велику справу — наближення Великої Перемоги над окупантом.
Окрім того, заходи 24 серпня розпочнуться з мітингу біля пам’ятника Шевченку, урочистої ходи до площі Героїв Майдану, вшанування пам’яті Героїв Небесної сотні та відвідування могил загиблих земляків-воїнів АТО.

Наталія СТОРЧАК (фото автора).