Хлібороби Шполянщини поринули у жнивні турботи

Країна жнивує

Липень-2015 ознаменувався жнивами, котрі розпочалися у встановлені терміни та без істотних особливостей порівняно з попередніми роками. У повідомленнях офіційної прес-служби Мінагрополітики з’явилися перші цифри: загалом обмолочено 620 тис. га при середній врожайності 30,5 центнера з гектара, що трохи вище, ніж минулого року. Озимий ячмінь зібрано на площі 450 тис. га (при врожайності 31,2 ц/га), пшениці 130 тис. га (32,3 ц/га), гороху 40 тис. га (18,8 ц/га), озимого ріпаку 60 тис. га (19 ц/га). Темпи робіт дещо коригують дощі, але збирання ранніх зернових та зернобобових проводиться фактично в усіх областях України, крім Сумської та Чернігівської областей, де хліба ще достигають. Для проведення жнив планується залучити близько 50 тис. одиниць зернозбиральних комбайнів. Середнє навантаження на кожний — 213 га. Аграрії цілком забезпечені паливно-мастильними матеріалами: в наявності 333 тис. тонн дизельного пального та 88 тис. тонн бензину. Це становить 71 та 75 відсотків від потреби.

Сільгоспвиробники Шполянщини в цей час повністю поринули у жнивні турботи. Поточні дані свідчать, що вже в районі обмолочено 1116 га зернових і зернобобових (без кукурудзи), що становить 4,5% при середньо обласному показнику 4,3%. Обмолочено 276 га озимої пшениці (2% від плану) при середній урожайності 40, 1 ц/га. Озимого ячменю зібрано з 840 га (51% від плану) при середній урожайності 40, 1 ц/га. Також обмолочується ріпак – 61 га (2,2% від плану) із середньою урожайністю 15 ц/га. Господарями ведеться заготівля кормів: скошено трав на сіно, зелену масу та сінаж на 1528 га, а це 73% від запланованого.

Як повідомив «Шполяночці+» головний спеціаліст управління агропромислового розвитку Шполянської райдержадміністрації Олександр Пізній, згідно оперативного зведення про хід сільськогосподарських робіт на підприємствах Шполянського району станом на 10 липня найбільш активно ведуться жнива у СТОВ «Іскрене», СПОП «Агропрогрес» с.Капустине, ТОВ «Урожай» с.Водяне, СТОВ «Шпола-Агро-Індустрі» с.Сигнаївка, СТОВ «Лан» с. Ярославка, СТОВ «Україна» с.Бурти, пп «Оліана» с.Матусів. Разом вони обмолотили 611 га, зібравши 1274 тонн озимого ячменю та 890 тонн озимої пшениці.

Сезон створив значну кількість робочих місць у Групі компаній «ЛНЗ»

Процес збирання урожаю на полях Групи компаній «ЛНЗ» організований на найвищому виробничому рівні. Для цього використовується сучасна техніка, що локалізується на двох механізаторських дворах – у Лебедині та Сердегівці. Перші агрегати щойно вирушили на збір ячменю. Директор СТОВ «Отава» ГК «ЛНЗ» Андрій Скрипник у цей час контролює хід робіт на полях навколо Сердегівки, Надточаївки, Буртів, Шполи. За його словами, вся техніка, пройшовши відповідні технічні огляди, виконує нині свою пряму функцію.

-Підприємство турбується не лише про отримання продукції та прибутку від неї, а й про соціальне життя громад, на території яких здійснюємо діяльність, - розповідає Андрій Григорович. – Ніколи не відмовляємо, коли жителі сіл звертаються за допомогою як в частині суспільного життя, так і у вирішенні приватних проблем пайовиків та працівників підприємства. Взимку прогортаємо дороги, влітку розчищаємо чагарники, долучаємось до співфінансування соціальних об’єктів. Допомагаємо і родині переселенців у Сердегівці, співпрацюємо з волонтером Лілією Усик, яка постійно везе допомогу воїнам у зону АТО. До речі, в даний час нашу державу боронить і наш працівник Ігор Постєвий із Буртів.

Тим часом на великому дворі механізатори готують техніку до заготівлі кормів. Тут трудяться переважно молоді чоловіки, що мають відповідну професією, які отримують гідну заробітну плату. Механізатор Володимир Савченко, який проживає в Терешках, лаштує силосний комбайн перед виходом у поле. Вже п’ятий рік пан Володимир працює в СТОВ «Отава», де його цінять як професійного фахівця.

Створені бригади в ГК «ЛНЗ» на сезонні роботи налічують в загальному по району більше тисячі робочих місць. Основний акцент нині – на обробітку гібридної кукурудзи, якою засіяні землі в Масловому, Лебедині, Ярославці, Кавунівці.

Із бригадиром сезонних робіт на полях ГК «ЛНЗ» Валентиною Омельченко кореспонденту «Шполяночки+» вдалося поспілкуватися безпосередньо на кукурудзяному полі. Працівники вручну видаляють волоть з кожної рослини, адже при вирощуванні насіння сортових гібридів для подальшого використання на ділянках гібридизації їх слід відразу ж обірвати. Качани материнських рослин у цих умовах сформують насіння лише після запилення висіяними поряд батьківськими рослинами і будуть мати гібридну природу. Як зазначає Валентина Василівна, не всі сорти можна стригти за допомогою спеціальної машини. Тому там, де люди видаляють все вручну, оплата за їх роботу є вищою. А коли видаляють волоть на сортах після стрижки машиною, ручна робота обходиться дешевше.

Визначальним фактором для отримання високих урожаїв гібридного насіння кукурудзи з високими урожайними, посівними і сортовими якостями є додержання комплексу агротехнічних і насінницьких прийомів, що забезпечують формування високого урожаю. Комплекс застосованих агротехнічних заходів у ГК «ЛНЗ» створює належні умови, сприятливі для росту і розвитку рослин, їхнього запилення, підтримки належного рівня типовості і стерильності, а це дає найбільший прояв сортових ознак рослин і ефективне видалення сортових домішок. Відрадно, що завдяки такій діяльності ГК «ЛНЗ» жителям району створені можливості для заробітку.

Наталія СТОРЧАК, фото автора

Бригадир сезонних робіт Валентина ОМЕЛЬЧЕНКО контролює якість виконаних робіт.

Працівники сезонних робіт в ГК «ЛНЗ» Крістіна ФЕДЬКІВ з Павлівки та Владислав ОРЕЛ зі Станіславчика.

Механізатори СТОВ «Отава» на чолі з бригадиром Денисом СВІРГУНОМ.

Механізатор Дмитро ЗАХАРЧУК під час стрижки гібридної кукурудзи.