КИЗИЛ-ЛІКИ ІЗ ВЛАСНОГО ГОРОДУ

ДІЛИМОСЯ ДОСВІДОМ

Завітавши до будь-якого обійстя у селі Лебедин, можна віднайти там щось особливе, чим могли б похвалитися його господарі. Майже у кожному господарстві практикуються на вирощуванні малини, картоплі, горіхів та кизилу, про який влас­не і йтиметься далі.

Кизил нині ще не дуже поши­рена у нас рослина, та все ж усе більше й більше господарників починають вирощувати її у влас­них садках. А все тому, що не ви­багливий і наділений безліччю лікувальних властивостей.

Майже все своє життя виро­щуванням цих цілющих лікувальних плодів займається і Віра ПУХЛІЙ із с. Лебедин.

Батько одним із перших
почав вирощувати у селі кизил
Мешкає Віра Панасівна у влас­ному будинку, який побудували на батьківському подвір’ї разом зі своїм чоловіком Григорієм Федоровичем (на жаль, вже нині покійним).Та у дворі й досі стоїть батьківська хата, яку, як каже Віра Панасівна, просто рука не піднімається зруйнувати, бо зводив її батько самотужки. Тож використо­вують це старе приміщення як госпо­дарське. У селі проживають і двоє її синів — Ігор та Сергій з сім’ями.

Для сім’ї Віри Пухлій вирощуван­ня кизилу, реалізація його саджанців — не просто джерело доходу, а й ще й продовження сімейної традиції.

— Його вирощуванням займався мій батько — Панас Губа. Завіз його сюди у село одним із перших ще у 1932 році, коли поїхав до свого брата Полікарпа в гості, — розповідає Віра Панасівна.

— Тоді важкі були часи, голодні. Сім’я наша — чималою. Батьків брат, щоб якось підтримати родину у важкий період, передавав нам звідти рибу. Так в один із приїздів до Криму батькову увагу привернули кизилові деревця, що росли поблизу Анапи, рясно обліплені червоними плодами. Із тієї поїздки батько по­вернувся із цілою валізою кизило­вих саджанців, які легко прижилися і у нашій місцевості. Так із того часу і вирощуємо кизил. Найстаршому ки­зиловому дереву нині понад 80 років. Але, кажуть, є у селі кизил, якому близько ста років...

Нині у садку Віри Пухлій шість де­рев і до двохсот саджанців кизилу, які вона реалізує.

Вирощуванням кизилу цікавився автор його сортів
Віра Полікарпівна разом із сином Ігорем, який допомагає матері по го­сподарству, показують свій кизиловий садок, знайомлять із старим дере­вом, від якого і почалося це захоплен­ня.

Кизилові дерева та плоди вона називає, які більшість літніх людей у селі, — «ґедзелями». А в Україні ки­зил ще називають дереном. Наприкінці весни та на початку літа дерен вбирається у розкішне вбрання з безмежної кількості суцвіть, великих листків — білих, рожевих, червоних, які оточують дрібненькі непомітні квіточки. І від такої картини важко відірвати погляд.

Віра Панасівна розповідає, що
якось її захопленням зацікавилась доктор біологічних наук Світлана Клименко, яка вже понад 50 років працює в Національному ботанічному саду та є автором 400 наукових робіт, у тому числі, 10 монографій. Нею створені понад 40 сортів плодових рослин, в тім числі й кизилу. Світлана Валентинівна приїздила в с.Лебедин, знайомилась із досвідом самобутньої садівниці щодо вирощування кизилу. А потім подарувала Вірі Панасівні одну зі своїх монографій, якою вона і користується нині у своєму догляді та розведенні кизилу.

Зовсім невимогливе дерево
Господарка розповідає, що кизил — невимогливе дерево. (До речі, його можна формувати і як кущ). При виборі місця для його посадки оп­тимальною для кизилу буде півтінь. Оскільки коріння в кизилового де­рева поверхневе, то полив його по­винен бути достатнім, він не любить ані сильного пересихання, ні пере­зволоження ґрунту, не переносить болотистої місцевості і ґрунтових вод.

Кизил досить морозостійкий і живе понад сто років. Для того, щоб він плодоносив, саджати потрібно кілька дерев кизилу, недалеко одне від од­ного (близько 5—6 метрів), щоб до­зволити їм запилюватися.

Всю площу під деревом, доки звисає гілля кизилового дерева, потрібно звільняти від бур’яну, вкривати мульчею. Періодично підгодовувати ґрунт перегноєм і компостом, але найважливішим для плодоношення кизилу є наявність кальцію в ґрунті, тому в ґрунт слід додавати вапно.

Розмножується відводами, обробляється від грибка
Способів розмноження кизилу є декілька: живцями, відводами і ще­пленням. Віра Панасівна використо- вує перші два способи — живцями та відводами.

Живці, які з’являються під дере­вом, пересаджуються у спеціально відведене місце — розсадник. Потім їх слід пересадити вдруге. А вже потім висаджуються на постійне місце зро­стання. Тобто, пересаджуються тричі.

При розмноженні відводами паго­ни кизилу садівниця пригинає до землі і, закріпивши в такому положенні, присипає шаром добре зволоженої землі (близько 10 см). Вже через рік така відводка стає повноцінним дере­вом і рослину можна пересаджувати в інше місце.

Іноді рослина страждає від грибко­вого захворювання, яке проявляється жовтими плямами на листках. Віра Панасівна обробляє рослини бор­доською рідиною, а щоб попередити розмноження різних шкідників, ство­ли дерев навесні обмазує негашеним вапном.

У плодоносних дерев щороку во­сени видаляються поламані, переплетені гілки і дрібні пагони, які ро­блять крону занадто густою. Старші дерева кизилу (після 20-річного віку) омолоджують, проводячи обрізку су­хого старого гілля, замазуючи обрізані місця садовим варом.

Сорти Миколка, Лагідний
та Старокиївський
Зазвичай кизил починає плодо­носити на сьомий рік. А плоди його можуть бути різними: і яскраво-чер­воними, і рожевими, жовтими, пур­пурними, а за смаком — солодкими, терпкими або терпко-солодкими, со­ковитими або ж сухуватими. Зате всі вони смачні й корисні. З шести ста­рих дерев, які ростуть у садку, Віра Панасівна збирає по 10—12 відер кизилу, які продає, робить із них компоти. А основними сортами, які розво­дить господиня, є Миколка, Лагідний та Старокиївський, до створення яких причетна і доктор біологічних наук Світлана Клименко. Споживаються вони в сновному свіжими, придатні і для виготовлення варення, джемів, соків з м’якоттю, желе, сиропів.

А ще кизил дуже корисний при нестачі в організмі вітамінів Е і С, при атрофії м’язів, порушенні обміну ре­човин, він покращує зір, діє тонізуюче. У народній медицині відвар із плодів, листків та кори здавна вживається при порушенні діяльності шлунково-кишкового тракту і збуджує апетит. А ще — використовується як в’яжучий, сечогінний та загальнозміцнювальний засіб. Корисний кизил і при хворобах печінки, подагрі, проносах, недокрів’ї, хворобах шкіри, запаленні прямої кишки.

Тож саме тому і у родині Пухліїв, і загалом у Лебедині так полюбляють вирощувати у своєму господарстві ці напрочуд цілющі плоди.

Лариса БАЧИНСЬКА

(фото автора).

ЩО МОЖНА ПРИГОТУВАТИ З КИЗИЛУ

Фарширована курка
Сиру курку нафарширувати відвареним рисом з розмоченим кизилом і пасерованою на олії цибулею, зашити шпагатом і смажити над вугіллям.

Кизилове варення
з додаванням апельсина
Взяти: ягоди кизилу — 750 г; цукровий пісок — 600 г; води — 1—1,5 склянки;апельсин — 1 шт.; ли­монну кислоту (вона знадобиться лише тільки, якщо апельсин виявиться надмірно солодким).

Спосіб приготування: кизил перебрати, видали­ти зіпсовані ягідки, гілочки і листя, помити. Зварити цу­кровий сироп, опустити в нього ягоди. Апельсин поми­ти і очистити, з м’якоті вичавити сік, а цедру натерти на дрібній тертці, додати до ягід і поставити на середній вогонь. Якщо апельсин виявиться достатньо солод­ким, то за пару хвилин до кінця варіння потрібно буде додати кристали лимонної кислоти. За бажанням можна варення зробити більш запашним, для цього потрібно по­класти дві-три гілочки герані. Коли варення буде готовим, з нього необхідно зняти пінку і розкласти по чистих сухих стерилізованих банках, після чого герметично закупори­ти.

Кизил маринований
750 г води, 200 г цукру, 1 ст. л. солі, 60—70 г 9% оцту. Ягоди розкласти по банках, залити гарячим марина­дом (без оцту), витримати 15 хвилин. Маринад злити, закип’ятити і додати оцет, кілька штук гвоздик і запашно­го перцю. Залити кизил і закатати. Отримуємо пряну на смак, хорошу закуску для любителів оливок.

Лікер
Кизиловий домашній лікер має приємний солодко- кислий смак, тягучий і густий за консистенцією. Колір у нього приголомшливий — рубіновий! Ідеально підходить для приготування коктейлів.

мак напою проявляється більше, якщо подати його з листочками м’яти, скибоч­ками лайма, апельсина або лимона, і додати до нього кілька кубиків льоду. У приготуванні дуже простий.

Потрібно: 100 г вишневого листя; 0,5—1,2 л горілки (залежить від того, наскільки міцний хочете от­римати напій); 0,4 л води; 700 грамів кизилу; 1,6 кг цукру.

Протріть через друшляк кизил і разом із кісточками покладіть в каструлю. Залийте ягоди водою. Варіть на малому вогні півгодини (під кришкою). Додайте до напою вишневі листки і варіть ще 3—4 хвилини. Процідіть кизиловий напій, додайте цукор і варіть зно­ву (до повного розчинення цукру). Остудіть. Додайте в напій горілку і розлийте по скляних пляшках, закупор­те дуже щільно. Зберігається кизиловий лікер краще в прохолодному місці і досить тривалий час (до 3 років).