КОЛИ НАШ РАНОК БУДЕ ДОБРИМ?

ДУМКИ МИМОХІТЬ...

Зустрівши вранці одну свою знайому і привітавшись до неї: «Добрий ранок!», вкотре почула у відповідь коротке і таке різке: «Добрий!». Людина ніби й відповіла, але так неприємно стало на душі після цих слів…

Розумію, що вітаються люди по-різному. Одні стримано, тихо, інші — емоційно. Але оте «добрий!» чомусь щоразу для мене перегукується із таким пихатим і неприязним «відчепись!»... Очевидно, людині просто лінь витрачати на когось свою енергію.

Моя колега, яка щоранку добирається на роботу автобусом, роз-повідала, як міняється її ранок, як поліпшується на увесь день настрій, коли за кермом автобуса саме той водій (ім’я його вона не знає), який щоразу привітно вітається до усіх, абсолютно до усіх своїх пасажирів, посміхається і бажає їм гарного дня.

— Його вітальні слова настільки щирі, що навіть кепський настрій, з яким прокидаєшся уранці, миттю зникає,— каже вона.

А ви помічали, як одразу міняється ваш настрій, коли, телефонуючи до якоїсь установи чи організації, ви чуєте у відповідь на своє «Доброго дня!» коротку відповідь невдоволеним голосом: «Доброго!»? Ви ніби бачите неприязне обличчя свого співрозмовника і вже наперед відчуваєте якусь свою вину за те, що потурбували. Ви ніби й розумієте, що причин цьому може бути безліч: поганий настрій, невдалий день чи якісь проблеми на роботі, вдома і т.д., але настрій все одно чомусь стає зіпсованим.

Мені згадалася одна продавчиня із львівської крамниці, за якою я спостерігала під час своєї недавньої поїздки до цього міста і яку досі не можу забути. Жінку за прилавком впродовж тривалого часу настільки дратувала одна прискіплива (аж до нудоти) відвідувачка, що важко було цього не помітити. Але та лише посміхалася їй у відповідь і щоразу промовляла: «Добре, пані, добре...».

А на прощання ще й щиро побажала їй: «Гарного вам дня!». Я просто була приємно вражена терпінням цієї продавчині і сказала їй про це. Вона ж відповіла мені, теж посміхаючись: «Пані піде, а враження залишиться... Ви ж бачите, що в неї, мабуть, ранок розпочався невдало».

Вітальні слова і ті, які ми чуємо у відповідь на них, свідчать про позитивне, негативне, а то й байдуже ставлення до людини. А ще — яскраво демонструють рівень культури, ввічливості і, звичайно ж, можуть багато чого розповісти про те, що ця людина із себе вдає.

Тож на привітання «Добрий ранок!» у відповідь так хочеться чути не коротке і різке «добрий..», а щире і привітне «Доброго ранку!». І тоді наш ранок, дійсно, буде добрим.

Лариса БАЧИНСЬКА.

Що кажуть фахівці

На думку мовознавця О.Пономарева, в українській літературній мові усталилися форми «Доброго ранку!», «Добрий день!», «Доб-рий вечір!». Але чимало інших спеціалістів, спостерігаючи, як усе частіше говорять «доброго дня» і «добрий ранок», уважають це натуральним процесом вирівнювання.

Галина Голосовська, доцент кафедри української мови Національного університету «Києво-Могилянська академія», стверджує: «Є суперечки, як правильно — «Добрий день» чи «Доброго дня». Дехто намагається довести тільки один варіант. Насправді правильні обидва. Що більше варіантів, то багатша мова».

Як повідомляють різні інтернет-джерела, чимало мовців плутається, думаючи, що правильними є тільки форми називного відмінка або тільки родового. Тому, справді, тут категоричну відповідь годі шукати.

Інтелігентні люди вітаються формами: «Вітаю тебе/вас», «Радий тебе/вас бачити», «Радий вітати/привітати», «Моє шанування».

У набагато ширших соціальних колах кажуть «Доброго здоров′я!».

У народному мовленні досі збереглося «З неділею святою», «Будьте здорові з Новим роком», «Будьте здорові з Василем!».

Форми «Здоров був», «Здорова була», «Здорові/здоровенькі були» зародилися в центрі та на сході України. Вживають їх нині здебільшого люди старшого і середнього віку. На Наддніпрянщині до громади також зверталися «Здорові!».

На заході України по селах досі вітаються «Слава Ісусу Христу». Відповідь — «Слава навіки» або «Слава навіки Богу і Святому духу». На сході — «Слава Йсу». Варіанти відповідей по регіонах: «Слава на віки Богу», «Слава Богу святому», плюс поєднують «Слава на віки Богу святому».

Молодь зараз вітається «Здоров», переважно до хлопців, і «Привіт».

На телебаченні й радіо з’явилася нова форма привітання: «Доброї ночі» — так вітаються журналісти зі своїми нічними глядачами. Раніше ж не було так пізно передач. Та й хто коли ходив по ночах у гості?

Стилістично нейтральними є такі форми привітань: «Добрий день», «Доброго дня», «Добрий ранок», «Доброго ранку», «Добрий вечір», «Доброго вечора» та стягнені «Добридень» і «Добривечір».

Так вітаються всі до всіх.