Коли викликати швидку допомогу?

Медична реформа дісталася до екстреної медичної допомоги. Зміниться не тільки склад бригади швидкої допомоги, а й правила її приїзду. Відтепер «швидка» приїжджатиме на місця ДТП, при серйозних травмах або пряму загрозу життю людини (інфаркти, інсульти та інше).

Про те, у яких випадках викликати  «швидку», «Шполяночці+»  розповів  завідувач Шполянської підстанції швидкої медичної допомоги Анатолій Шрам.

— Бригаду швидкої можна викликати у таких випадках:

*втрати свідомості; судом; раптового розладу дихання; раптового болю в грудній клітці (інфаркти, стенокардії); гострого болю в черевній порожнині та поперековому відділі; головного болю, який супроводжується запамороченням або нудотою; порушення мовлення, слабкості у кінцівках, що виникли раптово; гіпо-та гіперглікемічної коми; гіпертермічного синдрому; зовнішньої та внутрішньої кровотечі, блювання кров’ю; ознак гострого отруєння; порушення перебігу вагітності (передчасні пологи, кровотеча, інше); анафілактичної реакції, спричиненої різними чинниками, в тім числі укусами комах; укусів змій, тварин; усіх видів травм (поранення, перелом, опіки, важкі забої, травми голови, тулубу, черевної порожнини, грудної клітки); нещасних випадків, у том у числі обумовлених дією диму, вогню та полум’я, електричного струму, блискавки, пов’язаних із транспортними засобами; теплового удару, переохолодження; асфіксії всіх видів (утоплення, потрапляння сторонніх тіл у дихальні шляхи, удушення); надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру; гострих психічних розладів (з поведінкою, небезпечною для життя хворого таабо оточуючих); інших станах, які загрожують життю та здоров’ю людини.

Особи, які викликають бригаду швидкої (хворий, постраждалий, родичі або інші особи) мають відповісти на всі запитання диспетчера, який приймає виклик, назвати точну адресу виклику (район, населений пункт, вулицю, номер будинку, квартири, поверх, код і номер під’їзду).

У разі, коли місцезнаходження вулиці та будинку невідомі, необхідно уточнити шляхи під’їзду до адреси або місця випадку або його загальновідомі орієнтири; назвати прізвище, стать, вік хворого або потерпілого. Якщо паспортні дані хворого невідомі, необхідно вказати його стать та орієнтовний вік. Потрібно описати скарги хворого або потерпілого. Повідомити, хто і з якого номера телефону викликає бригаду швидкої.

У випадку агресивної поведінки хворих, постраждалих або оточуючих їх осіб, зокрема тих, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп’яніння, гострого психічного розладу і становлять загрозу для здоров’я або життя медичних працівників бригади, надання медичної допомоги і транспортування хворих або потерпілих здійснюються у присутності співробітників міліції.

Громадяни, які здійснили завідомо неправдивий виклик бригади та/або вчинили хуліганські дії стосовно медичного працівника бригади, завдали шкоди його здоров’ю або майну, відповідають згідно з чинним законодавством України.

Бригада не виїжджає до хворих для виконання планових призначень дільничного лікаря (ін’єкцій, крапельниць, перев’язок, інших призначень); до хворих, які перебувають під наглядом дільничного лікаря з приводу хронічних захворювань і стан яких не вимагає надання екстреної (невідкладної) медичної допомоги; до хворих для надання стоматологічної допомоги, окрім випадків невідкладної стоматології; для видалення кліщів; для видачі листків непрацездатності, виписування рецептів і заповнення будь-яких довідок, у тім числі про стан здоров’я, а також для складання судово-медичних висновків; для здійснення міжлікарняних перевезень хворих, які не потребують медичного супроводу; для транспортування трупів у паталого-анатомічні відділення і бюро судово-медичної експертизи.