Олігархи на старті. До виборів у парламент включилися потужні бізнес-групи України

До дострокових виборів у Верховну Раду разом з партіями готуються й олігархи. Корреспондент розібрався в їхніх планах, можливостях і в тому, на кого вони роблять ставки, пише Дмитро Русин у №34 видання від 29 серпня 2014 року.

Збільшення впливу співвласника групи Приват і за сумісництвом губернатора Дніпропетровської області Ігоря Коломойського турбує практично всіх великих олігархів країни. Конфлікт з ним вже перейшов у публічну війну на екранах телевізорів і шпальтах газет.

Більше за всіх старається група Дмитра Фірташа – Сергія Льовочкіна. Їхня медіагрупа Інтер шукає будь-який привід, щоб вкотре вколоти олігарха-губернатора. Коломойський ці спроби без відповіді не залишає.

«Льовочкін – шанс [Віктора] Януковича повернутися», – відкрито звинувачує екс-главу Адміністрації президента медіагрупа Коломойського 1+1.

Медіаресурси Ріната Ахметова (Сегодня мультимедіа, ТРК Україна) і Віктора Пінчука (Новий канал, ICTV, СТБ) більш акуратні, але Коломойського теж не жалують.

В основі конфлікту лежать, звичайно, бізнес-інтереси, але загострення спровоковано прагненням кожного завести в Раду якомога більше своїх людей.

Приватна влада

Самостійне висунення Коломойського на чолі власної політичної сили стає все менш імовірним. Україна майбутнього з його участю, всупереч очікуванням, на старті кампанії не дотягує і до половини прохідного бар'єру.

Проте губернатору все ще пропонують варіант участі у виборах у списку однієї з партій. В один з проектів входить Ольга Богомолець, сотники Майдану та учасники АТО. Рішення не прийнято, але не виключено, що як мінімум він профінансує цей проект.

Швидше за все, Коломойський, як і в минулі роки, обмежиться тіньовою участю у виборах – спонсоруванням політичних сил і підтримкою мажоритарних кандидатів

Швидше за все, Коломойський, як і в минулі роки, обмежиться тіньовою участю у виборах – спонсоруванням політичних сил і підтримкою мажоритарних кандидатів.

Політичному проекту Сергія Тігіпка Сильна Україна, що стартував одним з перших, активно приписують протекторат дніпропетровського губернатора. Це одна з небагатьох сил, що мають шанси потрапити в парламент, зібравши голоси на сході країни, і стати реальним конкурентом Партії регіонів.

 В оточенні олігарха подейкують про можливість часткового фінансування президентської Солідарності, яка в середу, 27 серпня, була перейменована на Блок Петра Порошенка, в обмін на включення в прохідну частину списку потрібних кандидатів.

Схожу схему розглядали і щодо Батьківщини, а також проекту Арсенія Яценюка та Олександра Турчинова, який може отримати назву Народний фронт. З Юлією Тимошенко вони остаточно розійшлися на останньому засіданні політради Батьківщини на початку тижня, а про свою участь у вірогідному в проекті Порошенка ще не домовилися.

Вплив Коломойського на Дніпропетровську область дає йому можливість легко провести своїх кандидатів у 17 округах регіону.

Ймовірно, певну конкуренцію в Дніпропетровську йому складе Пінчук, який може провести там як мінімум одну людину – Якова Безбаха, який обирався в окрузі № 24. Не виключено, що кандидатів, яких підтримає зять екс-президента, буде більше, але активно брати участь у виборах він нібито не планує. Хоча допускають його участь у фінансуванні Батьківщини і Блоку Петра Порошенка.

 Вплив Коломойського на інші області вже виявився серйозним передвиборчим фактором. За інформацією Корреспондента, до губернатора Одеської області Ігоря Палиці, якого пов'язують з главою Привату, стоїть величезна черга кандидатів, які хочуть «узгодити» свою кандидатуру і заручитися підтримкою.

Але кардинальних змін у регіоні не відбудеться. Коломойський на прикладі виборів мера Одеси Геннадія Труханова показав місцевим політикам, що здатен домовлятися і його кандидати опору в місті не викличуть. До речі, одним з них може стати нині чинний депутат, екс-член ПР Світлана Фабрикант.

Незважаючи на усталену думку про перебування Харківської області в орбіті дніпропетровського губернатора, за даними видання, його спроби залучити до своїх планів мера міста Геннадія Кернеса і відірвати його від ПР успіхом не увінчалися.

Зате в оточенні Коломойського плекають плани на інші регіони. Ступінь впливу там ще є недостатньо сильною, але «повоювати» передбачають у тому числі в Кіровограді, де є сильними позиції Олександра Вілкула, й у вотчині Ахметова Донецьку. Зараз йде остаточне узгодження кандидатів, здатних продемонструвати високий результат в округах.

Господар Донбасу

Ахметов, який залишився фактично одноосібним господарем Партії регіонів, опинився в незручному становищі. Через втрату влади, військові дії на Донбасі й анексію Криму партія опинилася на межі проходження в парламент. Настільки, що цілком серйозно розглядалася можливість відмови від участі у виборах взагалі або формальна участь без фінансування виборчої кампанії.

В Ахметова схиляються до активної кампанії ПР, щоб не дати Сильній Україні максимально набрати голоси на сході та півдні і не дозволити Коломойському посилити свій вплив у новій Раді

Однак, за інформацією Корреспондента, в Ахметова схиляються до активної кампанії партії, щоб не дати Сильній Україні максимально набрати голоси на сході та півдні і не дозволити Коломойському посилити свій вплив у новій Раді.

Кампанію в ПР планують, як і в партії Тігіпка, будувати навколо необхідності мирного врегулювання конфлікту на сході, вважаючи, що це зараз найбільш затребувана риторика.

Фінансування кампанії Ахметов, імовірно, розділить зі своїм бізнес-партнером, олігархом російського походження Вадимом Новинським. Формат їхньої особистої участі у виборах залишається поки що предметом дискусій. Ахметова вмовляють очолити список партії. Новинський, втративши внаслідок анексії свій округ у Севастополі, швидше за все, піде в депутати за списком партії.

Проблема Ахметова в тому, що кількість округів, у яких він може виставити своїх кандидатів, є відносно невеликою

Проблема Ахметова в тому, що кількість округів, у яких він може виставити своїх кандидатів, є відносно невеликою. Втрачено 11 кримських округів, з десяток округів у зоні проведення АТО. Це притому, що за списком регіонали зможуть провести 20-25 осіб, якщо подолають виборчий бар'єр.

Багато близьких до олігарха людей піде за мажоритарними округами. Розраховують на північні райони Луганської області, підконтрольні українській владі. Там точно вже буде висуватися нинішній глава бюджетного комітету парламенту Євген Геллер. В одному з цих округів пробуватиме свої сили і глава фракції ПР Олександр Єфремов.

Певні надії покладають на округи південної частини Донецької області, частково Запоріжжя і Харків. В останньому на підтримку Кернеса розраховують як мінімум п'ять депутатів. Щоправда, тут у гру може включитися олігарх Олександр Ярославський. Про його особисте висунення мова не йде, але подейкують про підготовку списку потенційних кандидатів.

З надією повернутися

Після серйозних фінансових і політичних втрат група Фірташа – Льовочкіна сподівається повернути собі вплив, провівши своїх людей до парламенту. Екс-глава Адміністрації президента розгорнув активну діяльність у цьому напрямку. Питання його особистої участі у виборах у списку однієї з партій чи на мажоритарному окрузі досі залишається відкритим, чого не скажеш про лояльних до нього політиків.

Партія розвитку України, яку очолює Юрій Мірошниченко, вже активно демонструє свої передвиборчі ролики на телеканалі Інтер. Їхній виборчий список залишається поки що секретом, на відміну від її зв'язку з Льовочкіним

Партія розвитку України, яку очолює Юрій Мірошниченко, вже активно демонструє свої передвиборчі ролики на телеканалі Інтер. Їхній виборчий список залишається поки що секретом, на відміну від її зв'язку з Льовочкіним – про це відкрито говорять як політики, так і експерти.

У проекту поки що невеликі шанси на успіх, і його розкручують з прицілом на майбутні вибори. У кулуарах подейкують, що основна ставка екс-глави АП – це свої люди у списках інших прохідних партій. Мають на увазі і проект Порошенка, і УДАР, і Громадянську позицію Анатолія Гриценка.

Радикальну партію Олега Ляшка взагалі називають проектом Льовочкіна. Сам депутат категорично заперечує участь представників олігархів у списку своєї партії

Радикальну партію Олега Ляшка взагалі називають проектом Льовочкіна. Сам депутат категорично заперечує участь представників олігархів у списку своєї партії і готовий «віддати три своїх пальці на відсікання», якщо знайдуться докази зворотного.

Бажання повернутися в політику нібито демонструє колишній соратник і партнер Льовочкіна, екс-міністр фінансів та екс-глава СБУ Валерій Хорошковський. У кулуарах парламенту мусуються чутки про фінансування ним партії Воля, з лідерами якої у нього давнішні знайомства.

Кардинальні зміни в країні змушують олігархів серйозніше замислюватися про своє майбутнє і захист інтересів. Успіх багато в чому залежить від їхньої прямої або опосередкованої присутності у владі. Чим більше в ній «своїх», тим краще. За прогнозами експертів, таких кандидатів висуватимуть практично у всіх округах. З урахуванням короткостроковості кампанії очікується запекла виборча осінь.

Джерело: ua.korrespondent.net