Лікування пародонтозу народними засобами

ПАРОДОНТОЗ — запальне захворювання пародонту (сукупності тканин, що оточують корінь зуба), характеризується його руйнуванням. Ознаками пародонтозу є кровоточивість ясен при чищенні зубів; хворобливі і запалені ясна; відставання ясен від зубів; виділення гною з ясен; зрушення розходження зубів; зміни в розташуванні зубів; відчутність зубів при жуванні або прикусі; постійний поганий присмак і запах з рота. Хвороба може розвиватися повільно, роками не викликаючи болю, або досить швидко.

Традиційні методи лікування
На початкових стадіях захворювання ефективними є методи фізіотерапії. При гострому перебігу хвороби потрібне роз-січення ясна, всередину призначають протибактеріальні препарати.

Нетрадиційні і народні методи лікування

Домашні засоби
- Змішати 1 чайну ложку сухого чаю і 1 чайну ложку подрібненого часнику, залити 1 склянкою крутого окропу. Настояти в щільно закритому посуді 20 хвилин, процідити. Полоскати рот по 5—10 хвилин. Попередньо слід добре почистити зуби і тільки після цього проводити полоскання. Курс лікування — 2 тижні.

- Тампон з вати або бинта змочити пихтовим маслом і прикласти до хворого зуба або запаленого ясна на 10—20 хвилин. У разі зубного болю повторити через 1,5—2 години. Потрібні 15—20 аплікацій з повторенням курсу через 6 місяців.

- Полоскати рот водним розчином спиртового (10—15%) екстракту прополісу: 20 крапель на І склянку води.

Залити 1 чайну ложку насіння цибулі 0,5 л гарячої води, настояти, закутавши, ніч і процідити. Полоскати рот 3 рази на день.

- Пити сирий сік картоплі. Після пиття обов’язково прополоскати рот, тому що пряме попадання картопляного соку на емаль зубів руйнує її.

- 25 г прополісу подрібніть так, щоб шматочки були не більші 0,4 мм, покласти в пляшку з темного скла і залити 100 мл спирту або 150 мл міцної горілки. Добре перемішати до повного розчинення прополісу. Додати 50 г сухого подрібненого листя звіробою і настоювати 15 днів, періодично збовтуючи бутель. Після закінчення настоювання профільтрувати. Для приготування полоскань розчинити 20—30 крапель в 0,5 склянки води. Полоскати рот 4—5 разів на день.

- Якщо ясна кровоточать, рекомендується протирати їх порошком з палених галунів і солі. Для зміцнення ясен натирати їх щодня часточкою часнику. Курс лікування — 2 тижні. При необхідності через 5 днів лікування можна повторити. Втирати в ясна мед, змішаний з сіллю: на 20 г меду 5—10 г кухонної солі (краще, якщо сіль палена) і ретельно розмішати до розчинення. Грудочку із суміші солі з медом покласти в ганчірочку і натирати нею зуби.

Трави і збори
- Для зміцнення ясен потрібно натирати їх щодня соком свіжої рослини деревію. Змішати 2 частини порошку кори дуба, 1 частину липового цвіту. Залити 1 чайну ложку суміші 1 склянкою окропу, гріти на вогні 3 хвилини і процідити після охолодження. Полоскати рот теплим відваром.

- Змішати зубний порошок з порошком кореня аїру (0,5 г кореня лепехи на 1 прийом) і чистити зуби З рази на день.

- При кровотечі з ясен змішати 5 столових ложок дрібно нарізаною хвої сосни (без гілочок), 2 столові ложки товчених плодів шипшини і 1 столову ложку дрібно нарізаної цибулі. Залити суміш 1,5 л окропу і кип’ятити ще 5 хвилин. Це щоденна норма. Відвар пити в теплому вигляді як чай.

- Залити 30 г сухого коріння аїру 0,5 л горілки і одночасно в іншому посуді залити 30 г прополісу також 0,5 л горілки. Кожен компонент настояти протягом 2 тижнів, після чого профільтрувати. Змішати 1 чайну ложку настоянки прополісу і 2 чайні ложки настоянки аїру і цією сумішшю полоскати рот кілька хвилин. Ця суміш усуває гранулему в коренях зубів, так би мовити, бальзамує зуби, зміцнює ясна, виліковує пародонтоз.

- Залити 2 столові ложки подрібнених (чорних) листків бадану товстолистого 1 склянкою окропу, настоювати 4 години, процідити. Пити по 2 столові ложки 2 рази на день після їжі. Одночасно настій застосовують для ротових ванночок перед прийомом їжі.

- Залити 1 чайну ложку молодої кори дуба звичайного 1 склянкою окропу, настоювати 1 годину, процідити. Тримати в роті 2—3 рази на день по 2—3 хвилини.

- Залити 3 столові ложки свіжої трави горця пташиного (споришу) 1 склянкою окропу, настоювати 1 годину, процідити. Робити ванночки для рота 3 рази на день, після чого випити 1 столову ложку настою. При кровоточивості ясен.

- Залити 1 столову ложку подрібненого листа кропиви дводомної 1 склянкою окропу, настоювати 30 хвилин, процідити. Приймати у вигляді настою по 0,5 склянки 3 рази на день після їжі.

- Залити 3 столові ложки подрібнених кореневищ перстачу прямостоячого (калгану) 0,5 л води, довести до кипіння і кип’ятити на повільному вогні 15 хв., настоювати 4 години, процідити. Відвар з кореневищ застосовують для ротових ванночок і примочок на уражені ділянки ясен, він має в’язку, протизапальну, знеболюючу і кровоспинну дію.

- Залити 1 чайну ложку сухої трави горця почечуйного 1 склянкою окропу, настоювати 2 години, процідити. Приймати по 0,3 склянки 3 рази на день до їжі. При абсцесах рекомендується робити аплікації чи ротові ванночки гарячим настоєм.

- Залити 2 столові ложки подрібненої сухої або свіжої ложкової трави (хрін) 1 склянкою окропу, нагріти на водяній бані в закритому посуді 15 хвилин, настоювати 30 хвилин, процідити. Полоскати порожнину рота 2—3 рази на день.

- Залити 2 столові ложки свіжої чи сухої трави суріпки звичайної 1 склянкою окропу, настоювати 2 години, процідити. Пити по 1 столовій ложці 3 рази на день після їжі. У проміжках між прийомами їжі і обов’язково вранці і на ніч робити примочки тампонами, змоченими в настої суріпки. При підясневих абсцесах.

Пальцевий самомасаж ясен
Самомасаж роблять наступним чином. Невелика кількість зубної пасти наносять на вказівний і великий палець. Масаж починають від центру щелепи, поступово переміщаючи пальці в сторони. Їх рух на верхній щелепі — зверху вниз (від ясен до зубів), а на нижній — знизу вгору. Масування здійснюють круговими рухами. Вранці масаж роблять по ходу годинникової стрілки, ввечері — у зворотному напрямку. Тиск на слизову повинен бути безболісним, причому вранці більш глибоким, ніж увечері. Тривалість самомасажу ясен — 5—7 хвилин, і роблять його після чищення зубів і полоскання рота. Після самомасажу треба протягом 2—3 хвилин прополоскати рот зубними еліксирами або настоєм трав материнки, чебрецю, евкаліпта, шавлії.

Гімнастика для зубів
Для зміцнення зубів та лікування пародонтозу народна медицина пропонує спеціальну «зубну» гімнастику, яка полягає в розжовуванні до кісточковидного стану гілочки або палички. Гімнастика включає в себе три вправи.

- Покусувати гілочку зверху-вниз (перший час дуже обережно). Виконувати 2—3 тижні.

- Через 2—3 тижні додати таку вправу: міцно затиснувши гілочку передніми зубами, рухати щелепами по черзі вперед-назад і вправо-вліво. Виконувати 1 місяць.

- Через 1 місяць можна приступати до третьої вправи: міцно тримаючи один кінець гілочки рукою, а інший зубами, тягнути гілочку, намагаючись наче відірвати від неї шматочок. У процесі розжовування напружуються щелепні м’язи і створюється приплив крові до ясен, зубів, слинних залоз.

Валерій ЗАХАРЧЕНКО, лікар-стоматолог Лозуватської амбулаторії.