Незадовго до новорічних свят у багатьох громадах Черкащини розпочалися суперечки щодо доцільності встановлення ялинки та проведення заходів. Одні проти цього, апелюючи, що не можна витрачати кошти на подібне, поки не закінчиться війна. Інші ж навпаки – хочуть, аби була і ялинка, і свято для дітей, адже вони страждають найбільше від того, що нині відбувається в країні.
«Шполяночка+» поцікавилась, чи буде ялинка у громадах та які заходи чекають на найменших жителів Шполянщини.
У Шполянській міській раді пояснюють, що масових заходів на новорічні свята очікувати не варто. Винятком є заходи до Дня святого Миколая. Така ж ситуація була й минулого року. Водночас на ті, що відбуватимуться – кошти майже не витрачаються. Єдине, ще раніше виділили гроші на витратні матеріали для проведення майстер-класів. Також до Дня святого Миколая діти зі Шполянської громади отримали солодкі подарунки, зокрема, діти з інвалідністю, переселенці та ті, хто втратив батьків на війні.
Живу ялинку, яка є в центрі міста, лише мінімально прикрасять. Урочистого її відкриття також не буде.
Від 6 грудня в громаді працює резиденція святого Миколая, розповідає керівниця парку дитячого дозвілля Оксана Різник.
– У нас 6 грудня відбулося відкриття резиденції святого Миколая. Туди запрошували діток, чиї батьки загинули на війні з рашистами, – каже Оксана Семенівна. – Для них організували різноманітні майстер-класи, розмову з Миколаєм, також вони готували обереги для військових, писали листи Миколаю. Окрім цього, ми оголосили благодійний збір коштів, за які потім придбаємо необхідні речі нашим воїнам. Скринька стоїть від благодійного фонду «Крила».
Резиденція працюватиме до 14 грудня. Туди зможуть навідатися всі охочі.
– До 14 грудня у нас буде час для організованих груп діток і для відвідування всіх охочих, – продовжує Оксана Різник. – Святий Миколай в ці дні буде в резиденції постійно, тому всі, хто захоче приїхати, може зайти в будь-який час. У нас тісна співпраця із Центром культури і дозвілля, працівники якого виконуватимуть роль Миколая. Керівники гуртків Центру проводитимуть для діток майстер-класи.
На різдвяні свята заходів, ймовірно, не буде. Минулого року провели лише розпродаж солодощів.
– Наприклад, минулого року у нас відбувся різдвяний розпродаж солодощів, – пояснює пані Оксана. – Цього року також активно залучені наші підприємці-благодійники, які надали ласощі, аби було чим пригощати дітей.
Також не буде значної святкової ілюмінації.
– Гірлянд та іншої ілюмінації цього року в парку не буде, – каже Оксана Семенівна. – Ми вбрали лише ялинку і резиденцію Святого Миколая. Але ми стараємося для діток. Вони заслужили на те, аби в житті мати хоча б трішки казки. Від війни найбільше саме вони потерпають. Ми свого часу мали і ялинку, і подарунки, і святковий настрій, тому повинні тепер подбати про підростаюче покоління, аби воно не було обділене. Тим паче, на наші заходи приходитимуть і військові зі своїми дітками.
У Матусівській громаді дітей вже встигли привітати зі святом Святого Миколая. Відзначати різдвяні та новорічні свята школярі будуть локально, у своїх закладах і без зайвих розваг.
– Діток із пільгових категорій з нагоди Дня Святого Миколая ми вже привітали, – говорить очільниця Матусівської громади Леся Шаповал. – По школах проводилися вітальні заходи. Не масштабно, але дітей не варто позбавляти радості. Центральної ялинки встановлювати не будемо. Але малечу обов’язково привітаємо зі святами. У школах є ялинки, то учні їх для себе прикрасять. Ще є у будинку культури невеличка штучна ялинка і коли хтось захоче, аби ми привітали дітей із пільгових категорій біля неї, то ми це зробимо.
Скасування більшості заходів пов’язане не лише з необхідністю зекономити, а й через скорботні дні після чергової втрати захисника.
– На жаль, ми не можемо вгадати, коли і які заходи проводити, бо в нас тривають тяжкі втрати, – розводить руками пані Леся. – Попередні роки, до повномасштабного вторгнення, у нас, як і у всіх, була ялинка, її відкриття, а також різні святкування. Але ми не купували й раніше дерево, бо в нас є живе в центрі. А по закладах освіти давно придбали штучні. Але тут справа не в коштах, а в тому, що зараз не до веселощів. Водночас дітей не можна позбавляти дитинства.
У більшості громад також проти встановлення ялинок. Наприклад, у Звенигородці. Тамтешня влада вирішила, що не варто витрачати зайвих грошей. Хоча, як і в Шполянській громаді, там також подбали, аби діти не залишилися без позитивних емоцій.
А от в Умані все ж вирішили, що в центрі міста має стояти новорічне дерево. У тамтешній міськраді пояснили, що це робиться для дітей і щоб вони не відчували війни.