“Маємо все, аби пережити блекаути”: як на Шполянщині готуються до нових можливих вимкнень світла

Літніх блекаутів через навантаження енергосистеми, про які попереджала українська влада, на щастя, поки не сталося. Втім загроза осінніх та зимових вимкнень електроенергії залишається на досить високому рівні через дії рашистів. Підтвердженням цьому є повідомлення українських військових про розвідку окупантів стану енергосистем. Це може означати, що терористи планують нові удари по об’єктах критичної інфраструктури, аби занурити Україну в темряву та холод.

«Шполяночка+» з’ясовувала, чи готові громади до нових викликів та які були проблеми під час перших блекаутів минулого року.

У Шполі з функціонуванням закладів освіти, лікарні та постачанням води проблем не має бути, розповідає перший заступник міського голови Віталій Плетінь.

– У всіх закладах освіти є генератори, які забезпечуватимуть опалення, – пояснює пан Віталій. – Лікарня й поліклініка також ними вже забезпечені. Роботу водоканалу, у випадку потреби, забезпечуватимуть чотири потужних генератори. Водночас вода не буде безперебійно подаватися, а за графіками, якщо світла не буде, наприклад, дві доби чи й більше. Адже в такому випадку не буде необхідної кількості пального, аби протягом кількох днів безперервно качати воду. Загалом, для нормального функціонування закладів в умовах надзвичайної ситуації все є. Кошти на пальне є, договори на постачання підписані.

Відсутність світла може паралізувати нормальну роботу багатьох установ, якщо, наприклад, банк чи казначейство не матимуть генераторів. Проте влада обіцяє не допустити такого сценарію.

– Минулого року в умовах вимкнення електрики були проблеми з непроплатами платежів, адже ми залежні не тільки самі від себе, а й від інших структур, – продовжує далі заступник. – Наприклад, держказначейства, банківської системи. У них може не бути генератора чи пального, тому допомагатимемо, аби все працювало, як годинник. Як і раніше, можуть виникнути проблеми з наявністю пального. У нас при минулих вимкненнях електропостачання були гроші, а придбати його не було де. Не відкидаю можливості, що й цього разу можуть виникнути подібні проблеми. Та, попередньо, ми маємо все, аби пережити блекаути.

«Пункти незламності» ніхто не скасовував, тому за необхідності шполяни матимуть, де нагрітися та зарядити свої ґаджети. Водночас, навіть минулого року такі пункти не користувалися особливою популярністю.

– Один стаціонарний «Пункт незламності» є у дитячому парку і ще один тимчасовий розгорнуть ДСНСники за 5 хвилин в разі потреби, – говорить Віталій Плетінь. – Проте, зауважу, що шполяни ними майже не користувалися. Єдине, перші рази, коли довго не було електроенергії, то іноді приходили люди. А в основному приходили підлітки «посидіти» в своїх ґаджетах. А коли все більш-менш стабілізувалося, то й вони навіть майже не приходили. Просто люди покупляли собі різні генератори, зарядні станції і потреба у багатьох в «Пунктах незламності» відпала зовсім.

Віталій Володимирович зізнається, що не купував генератора додому. Вдома є лише звичайні павербанки.

– Особисто в мене немає ні генератора, ні інших пристроїв, – розводить руками посадовець. – Є звичайний павербанк і раніше мені цього вистачало. Для котла немає нічого. Якщо знову не буде довго світла, то, мабуть, треба щось придумати для його роботи. Можливо, доведеться купити акумулятор. Проте, сподіваюсь, до такої необхідності не дійде.

Голова Матусівської громади Леся Шаповал згадує, що минулого року не було стовідсоткової готовності до нового стилю життя без світла. А нині ж вдалося вирішити більшість проблем і поки таких не передбачається.

– До попереднього блекауту ми були не на всі 100 відсотків готовими, – зізнається очільниця громади. – А до можливих нових відключень вже все фактично є: навчальні заклади, лікарня, адмінбудівля – з генераторами, кошти на їхнє функціонування також є. Зараз забезпечуємо наші навчальні заклади дровами, тому переживемо, в разі чого.

Як і в самій Шполі, у Матусівській громаді люди теж не особливо часто заглядали у «Пункти незламності». Серйозною проблемою раніше була відсутність інформації.

– До нашого «Пункту незламності» ніхто особливо не звертався, – каже Леся Володимирівна. – Спочатку там було цілодобове чергування, потім працювали за потреби, а далі взагалі ніхто й не приходив. Рятує те, що ми  –не велике місто, а сільська місцевість і людям легше в складних умовах. Адже в когось є плита, воду з колодязя можна й вручну дістати, якщо не працює насос. Особисто в нашій громаді, в перші блекаути, людям не вистачало інформації. Це гостро відчувалося, адже всі хотіли знати, де немає світла, коли воно з’явиться, не могли розібратися з графіками постачання. Словом, хотілося конкретики, а її не було, адже йшло пошкодження систем за пошкодженням. До того ж був поганий інтернет і матусяни не могли своєчасно отримувати інформацію. Інших значних проблем і не було.

Очільниця Матусівської громади каже, що і в неї немає ніяких засобів для безперебійного електропостачання.

– Відверто кажучи, крім ліхтариків, я нічого й не купувала на випадок блекаутів, – посміхається пані Леся. – Набралась терпіння і знаю, що все це треба пережити й підтримати людей.  Генератора не купувала. Люди раніше мені скаржилися, що ці пристрої значно виросли в ціні та й дістати було їх важко. Проте всі об’єдналися і пережили ті непрості часи. Дасть Бог, вони більше не повторяться. А якщо знову таке станеться, то ми не будемо безпорадними.

Проблем із отриманням інформації у Матусівській громаді, власне, як і в багатьох інших, вже не буде. Майже у всіх є вже системи супутникового інтернету «Старлінк», які працюватимуть у «Пунктах незламності».

Готові до терору рашистів і в Лип’янській громаді.

– Ми також забезпечені генераторами і все готове до вимкнень електропостачання, – пояснює голова громади Сергій Іщенко. – Вони є в усіх трьох школах, укриттях і в нашій адміністрації. Раніше, при перших блекаутах, школи працювали з 8-ої до 12-ої години. Нині поки графіків ще не розробляли та й сподіваємося, що тривалих вимкнень не буде. Коли минулого року це все почалося, то в нас не було критичних проблем. Перебоїв з продуктами не було, приватні підприємці свої магазини не закривали. Єдине, що людям важко було звикнути до нових реалій життя. Але ми вміємо пристосовуватися і жити в складних умовах.

Експерти попереджають, що наступна зима може бути більш складною, ніж попередня. Минулий опалювальний сезон країна пройшла на резервах в системі електропостачання. Проте вони вже вичерпані. Інші країни й далі будуть допомагати, проте і в них самих резерви не безлімітні, а на виготовлення нового обладнання потрібен час. Тому людей закликають підготуватися заздалегідь, аби не опинитися в складній ситуації.