Марна ейфорія, або Чому вчителям декількох сільських шкіл затримали зарплату?

Ще в грудні освітян України владці порадували звісткою, що з нового 2018 року їхні зарплати підвищать на 25%. ОчільницяМіністерства освіти Лілія Гриневич назвала цифру 7600, до якої має зрости середня зарплата вчителя. Це підвищення реалізовувалося за рахунок збільшення окладів бюджетників на 10,1%, додаткового збільшення посадових окладів учителів ще на 10% та підняття мінімального порогу надбавки за престижність на 5%, а максимального — до 30%. Добра, на перший погляд, звістка. 

Вчителі, звісно, почали рахувати. Учитель вищої категорії в Україні має 14 тарифний розряд, І категорії — 13, другої — 12, спеціаліст після вишу — 11. Відповідно посадовий оклад учителя вищої категорії після підвищення — 4264 гривні, а спеціаліста — 3471, а це ж менше за мінімальну зарплату!Але ще є доплата за престижність — 20% (938 грн), надбавка за стаж 30% (1407 грн). Відмінусовуємо податки і чистої зарплатні виходить не так вже й багато, як на нинішній рівень життя. Нема чому, виходить, радіти.

До того ж, надбавку за престижність праці у 20% постійно як не відміняють, то повертають, то знижують до 5%. Бо у постанові КМУ №373 вказано, що вона може коливатися від 5 до 30%, але який відсоток встановлювати,вирішує керівництво школи, чи то пак, — чиновники райдержадміністрації.  

На ситуацію із надбавкою за престижність якось наші вчителі вже махнули рукою. Та в перших числах березня нинішнього року педагоги деяких сільських шкіл Шполянського району не побачили зарплати на своїх картках взагалі! Виявилося, що їм довелося два дні чекати, поки у райдержадміністрації не вирішили проблему із нестачею державної субвенції аж у пів мільйона гривень. Мовляв, оклади підвищили вже після затвердження бюджетних річних планів, тому довелося шукати ресурс для покриття нестачі. Не виключено, що знову з надбавкою за престижність прийдеться розпрощатися.

—А хто переймався тим, що в людини через цю затримку порушилися якісь фінансові плани, зобов’язання по платежам тощо? — обурюється вчитель одного із сіл Шполянщини, який зателефонував до редакції.

На жаль, лише отаку «турботу» поки що відчуває на собі пересічний українець від влади. Напевно, посадовці Шполянської РДА взивають до всіх з розумінням поставитися до ситуації, яка склалася. Але ж самі наввипередки на одній із сесій районної ради дорікали міському голові Шполянської ОТГ за те, що, мовляв, вчителям новоствореної громади в січні аванс затримали у зв’язку із реєстрацією нових казначейських рахунків. Свого, як кажуть, поперед носа не видно, зате злорадіти труднощам у прагненні молодих ентузіастів модернізувати систему в державі, — це єдине, на що спроможні засиджені десятиліттями в своїх кабінетах горе-управлінці. Та колись-таки крига почне скресати, сподіваємось.

Марія ОСИКА