Ми розпочали перебудову системи – Перший заступник Глави АПУ Косюк

Ексклюзивне інтерв'ю агентству «Інтерфакс-Україна» Першого заступника Глави Адміністрації Президента України Юрія Косюка.

ІФ-У:Яким є колоВаших функціональних обов'язків?

Ю.Косюк:Координація роботи силових органів, усунення міжвідомчих бар'єрів, перепон. Будь-яке відомство, як відомо, в своїй діяльності виходить в значній мірі зі своїх вузькоспеціальних інтересів. Більш того, іноді ці відомства навіть схильні «воювати» між собою, перетягуючи один у одного канат. Це і в спокійніший час погано, а в нинішніх політичних умовах допускати таке - вже недозволена розкіш. Тому приведення роботи силових структур до єдиного знаменника відповідно до курсу Президента - моє головне завдання на нинішньому посту.

ІФ-У: Яким чином Ви здійснюєте координацію силових структур, які входять в систему виконавчої влади, перебуваючи в Адміністрації Президента?

Ю.Косюк:В першу чергу - це контроль, облік і допомога в налагодженні комунікації. Є першочергові завдання, які ставляться Президентом цим органам. У мене є плани цих задач, графіки виконання, і я відповідальний за те, щоб вони були виконані якісно і в строк. Якщо виникають міжвідомчі тертя і непорозуміння, то моє завдання - сприяти їх подоланню. Я займаюся руйнуванням бюрократичних перепон, нікому не потрібної паперової тяганини, безглуздих процедур, які залишилися «з часів очаківських і підкорення Криму».

ІФ-У: З якими проблемами Вам довелося зіткнутися в частині забезпечення АТО? Що вдалося зробити з того моменту, коли Ви зайняли посаду Першого заступника Глави Адміністрації Президента?

Ю.Косюк:На жаль, довгий час система будувалася під розкрадання. Реалізація так званого «надлишкового» майна і всього, що стосувалося забезпечення армії. Тендерні процедури були прописані таким чином, що чиновник отримував вигоду від кожної угоди. Одиниця продукції, яка на ринку коштувала 1 гривню, купувалася за 1,2 грн або навіть за 2 грн. Коли ми прийшли, то змусили проводити закупівлі вже за ринковими цінами. А останні два тижні ми купуємо продукцію навіть нижче ринкових цін, оскільки бізнес згоден продавати дешевше, щоб допомогти нашій армії і сприяти підвищенню обороноздатності країни.

Ми також активно залучаємо волонтерів, особливо в питаннях доставки. Більшість перевезень, особливо на далекі дистанції, відбувається зараз завдяки їм, причому безкоштовно.

Найголовніше - ми вже працюємо над створенням адекватної системи закупівель для армії, яка в майбутньому не повинна залежати від конкретного чиновника. Ключове - вона повинна стати прозорою та ефективною. Не тільки найгірші люди, але навіть найкраща людина не повинна отримати можливість вплинути на ціну і вибір постачальника. Ми максимально прибираємо вплив суб'єктивного фактора.

ІФ-У: Чи задоволені Ви швидкістю реформування армії? Яку допомогу, в тому числі військово-технічну, можуть надати зарубіжні партнери України?

Ю.Косюк:Знаєте, чим довше я тут знаходжуся, тим більше переконуюся, що закони бізнесу мало чим відрізняються від законів політики: допомагають тим, хто сам собі може допомогти; не допомагають тим, хто не розуміє, як скористатися цією допомогою. Я думаю, що до тих пір, поки ми не станемо сильними, нам розраховувати на велику допомогу не доводиться. Ми повинні довести, що ми сильні, і тоді нам будуть допомагати. Нам, в першу чергу, потрібно розраховувати на себе. Якщо ми покажемо, що ми дієздатні, що ми готові до змін, що ми надійні партнери, тоді можемо очікувати допомоги з-за кордону. На мій погляд, бігати з простягнутою рукою - погана ідея.

ІФ-У: Який напрям в переозброєнні армії Ви вважаєте найбільш актуальним? Що Україна може зробити самостійно, а в чому необхідна закордонна допомога?

Ю.Косюк:За час, що минув з 1970-1980-х рр., змінилася будь-яка армія світу. Змінився сам характер війни: це вже не війна моторів, а війна високих технологій. Організаційні структури, що базуються на застарілих доктринах, відходять у минуле, докорінно змінюється тактика й озброєння. Небувале значення набуває інформація. Із збільшенням бойових можливостей збільшується цінність кожної окремої бойової одиниці. Важливіше вже не кількість літаків, а їх якість, важливіше не кількість солдат, а рівень їх підготовки. Тому потрібна армія нового типу, армія, в якій розумних і думаючих хлопців в окулярах цінують не менше, ніж командос з великими м'язами.

Така армія повинна оснащуватися високоточною зброєю. Україна володіє цілою низкою досить сучасних розробок у цій сфері, і наш ВПК має необхідні потужності, щоб виробляти високоточну зброю самостійно. Я думаю, що наш ВПК запрацює на повну силу, забезпечуючи свою армію.

ІФ-У: Як Ви ставитеся до ідеї залучення в українську армію іноземних радників?

Ю.Косюк:Однозначно позитивно. Але ми повинні самі показати, що готові до змін, що ми готові вчитися. Нам ще треба знайти, підібрати своїх людей, готових до змін. На жаль, у нас достатньо великий прошарок командного складу, який розкладався останні 20 років, і до таких змін вони не готові. Це гальмо будь-яких змін - нам потрібні люди з новим мисленням. Досвід 30-річної давнини важливий, але сьогодні не релевантний.

ІФ-У: Чи можливо взагалі реформування армії під час військових дій?

Ю.Косюк:Військові дії як раз оголюють цю проблему. У мирних умовах ми не так гостро б реагували, не так швидко змінювалися б. Критичні ситуації є детонатором змін.

ІФ-У: Як максимально ефективно, в частині постачання і забезпечення армії, об'єднати зусилля волонтерів і держави?

Ю.Косюк:Не можна лікувати наслідок хвороби - треба лікувати її причину. Сьогодні ми більше зайняті латанням дір і тільки приступаємо до серйозного викорінення причин наших проблем. Ми дуже вдячні волонтерам і продовжуватимемо співпрацю, але треба розуміти, що це лікування наслідків, латання дірок. Напевно, в найближчі кілька місяців ми не зможемо глобально змінити ситуацію, ми її просто покращимо. Якщо не приберемо шахрайство і злодійство повністю, то хоча б достатньо сильно його придавимо. Але я думаю, що тільки в армії нового типу ми вирішимо проблеми постачання в корені і повністю.

ІФ-У: Як Ви оцінюєте хід третього етапу часткової мобілізації? Чи розглядаєте Ви можливість проведення нових хвиль мобілізації в майбутньому?

Ю.Косюк:Були враховані помилки попередніх хвиль, тому нинішня проходить більш організовано і послідовно. Що стосується майбутніх хвиль мобілізації, то загадувати поки рано - все залежить від подальшого розвитку ситуації. В одному я впевнений точно: Україна буде готова захищати себе від агресії так, як вважатиме за потрібне.

ІФ-У: Що потрібно зробити, щоб в умовах спрощення процедури тендерних закупівель для потреб армії уникнути корупції?

Ю.Косюк:Є досить простий спосіб, який ми вже застосували. У мене працює група експертів-волонтерів, які чітко розуміють, що і скільки коштує на ринку. Вони знають, скільки платять комерційні структури за такі ж товари, які ми закуповуємо для армії. Відповідно, якщо ціна відрізняється - б'ємо чиновників по руках. Відразу ж.

Як було раніше? В якійсь маленькій газетці, яку ніхто не купує, друкувалися оголошення про тендери. Не запрошувалися всі зацікавлені постачальники. Відкривалися конверти, де через обмежену кількість учасників тендера опинялася ціна, значно вища за ринкову. До речі, один з нещодавно звільнених чиновників Міноборони заявив нашій моніторинговій групі у відповідь на питання про неадекватність цін - мовляв, це ж найнижча ціна із запропонованих, і її пониження було б нечесним по відношенню до постачальників. А по відношенню до хлопців, які спливають кров'ю на передовій, це чесно?! А по відношенню до економіки, яка щосили намагається забезпечити потреби фронту - це чесно?!

ІФ-У: Чим відрізняється процес прийняття та реалізації рішень у приватному бізнесі і держструктурах? Чи можливо перенести в державний апарат всі методи, прийняті в бізнесі?

Ю.Косюк:Можливо. Точно можливо. Тільки необхідно створити реальну конкуренцію, запросити до роботи щодо забезпечення армії більше комерційних структур. Ну і, звичайно ж, треба ліквідувати безліч непотрібних бюрократичних процедур.

До речі, зараз прибираємо спеціальну процедуру проходу іноземців в Адміністрацію Президента. Світ давно став відкритим, а у нас все ще минуле століття - застосовуються інструкції 1961 року. Ці авгієві стайні треба вичистити.

ІФ-У: Якими мотивами керується великий бізнесмен, переходячи на держслужбу?

Ю.Косюк:Мене попросив допомогти Президент - і я погодився. Як бачите, досить проста історія.

Джерело:oda.ck.ua