(Продовження. Початок в №№30— 32, 35, 36, 38, 42, 44, 46).
Живу й конкретну людську історію пишуть по гарячих слідах журналісти, переважна більшість яких виявилася в цих випробуваннях на висоті. Віриться, що колись усі ці матеріали складуть сотні чи й тисячі томів, пронизаних лейтмотивом на взір «Ніхто не забутий! Ніщо не забуто!».
Ось такого характеру людські історії з майбутніх книг.
23-річний Максим Баленко з чернігівського Ніжина чи не від перших днів був на столичному Майдані. Стояв у перших рядах відчайдушних юнаків, які зійшлися в двобої з озвірілими «беркутівцями». А коли почалися події на Південному Сході, Максим добровольцем записався до батальйону «Айдар». Нині служить там у розвідувальній роті, що говорить само за себе. А сам він не надто розводиться про свої бойові будні.
Мати Максимова, відома річ, тривожилася сином, щоденно телефонуючи йому на мобільний, щоб допевнитися: з хлопцем усе гаразд. Однак дуже часто синів телефон був поза зоною досяжності. Отже, він був вимкнений — Максим перебував у розвідці. Мати розуміла, що він їй про себе щось недоговорює. Бо Максим казав: з ним усе безпечно — він на кухні «Айдара» чистить картоплю. До яких тільки легенд люблячі діти не вдаються, аби не тривожити вразливі серця батьків! Доводиться з гарячим правдивим пафосом і неправду виголошувати. Однак синові хитрощі мати розгадує. Тепер він змушений казати їй правду і про себе, і про те, що насправді там відбувається (а воно часом особливо контрастує з тим, що повідомляють нам бадьорою скоромовкою речники АТО, які мають наказ не драматизувати ситуацію і не лякати телеглядачів; наказ цілком зрозумілий і, певно, виправданий в умовах війни).
Вікторія Котюх відчула, що повинна бути там, біля сина. Може, її присутність хоч якось йому допомагатиме. Нічого нікому не кажучи, рушила в дорогу. Чоловік, що лишився вдома, спершу й не здогадувався, куди поділася дружина. А вона вже телефонувала синові й поставила його перед фактом: їду до тебе. І — не в гості. Пропонує себе «Айдарові» як лікаря. Вона довго працювала анестезіологом у реанімації й була переконана, що її професійний досвід згодиться. Максим із цією ідеєю пішов до командира. Після деяких вагань Вікторію Котюх зарахували до складу «Айдара» і тепер вона рятує життя поранених у медпункті, влаштованому в приміщенні колишньої школи міліції одного з міст Луганщини.
Та це ще не весь сюжет про Котюхів. Чоловік пані Вікторії і Максимів вітчим Олексій Котюх місця собі не знаходив, коли дізнався, куди потай од нього зникла дружина. Рішення прийшло блискавично: їхати за нею. І ось він уже в дорозі. А дружина поспішає залагодити з командуванням усі необхідні формальності. Врешті й 43-річного Олександра Котюха зараховано до складу «Айдару». І навіть не має значення те, що він без воєнної професії. Він має всі необхідні фахи, а головне — гаряче бажання бути серед оборонців Вітчизни, що й робить його незамінною людиною в службі логістики батальйону: і водій, і механік, і інтендант, і конвоїр за потреби, і взагалі чоловік, відповідальний тут за все. Без таких війни теж не буває. А особливо ж — нашої війни. Коли ми воюємо в себе вдома і зовсім по-іншому відчуваємо землю під ногами, аніж навербовані путінські зайди.
Цей епізод розширює тему української людини на війні до теми нашої родини на війні.
І ось через якийсь час на сторінках газети «Факти» журналістка Ірина Копровська, яка підтримує регулярний зв'язок із родиною Котюх-Баленко, пише, як склалися далі події з їхньою участю. Олександр попрохав її розповісти в газеті, що їм надзвичайно потрібна машина. Він їздить на якійсь каліці, котра то просто не заводиться, то взагалі ламається, і він довго її ремонтує. В морози намагається завести її, обігріваючи паяльною лампою і молитвами. А мусить же й поранених вивезти, й харчі чи гуманітарку привезти.
Як розповідає Копровська, до редакції зголосилася киянка Євгенія (прізвище своє вона попросила не оприлюднювати). Сказала, що в неї чимала сума грошей і вона хоче передати їх на автомобіль. Кореспондентка дала пані Євгенії номер мобільного Олександра Котюха, який сказав, що найкраще підійшов би для фронтових потреб мікроавтобус. Євгенія знайшла чоловіка, який так зреагував на її розповідь про цю проблему: «А в мене на фірмі стоїть саме такий автомобіль. «Фольксваген». Передаю на фронт». І ось мікроавтобус — уже на фронті. Вікторія Котюх розповідає: «Відчиняємо двері, а в машині — медикаменти, зимове взуття, бронежилети, каски… — все це вже за кошти пані Євгенії та її приятелів.
Отак киянка Євгенія стихійно стала волонтером частини, в котрій служить родина Котюхів- Баленків. Тепер вона збирає все, що потрібне на передовій: теплі берці, медпрепарати, каски. Разом із приятелями дають свої гроші й збирають пожертви, за які все це -і не тільки це - накуповується. Завдяки журналістці Ірині Копровській, яка не тільки виконала свій професійний обов’язок, з глибоким співчуттям описала родинну історію Котюхів-Баленків у контексті війни, а й сама стала єднальною ланкою поміж ними й волонтерами. Журналістка також стала волонтеркою. Коефіцієнт корисної дії від її публікацій справді високий, бо вони дали такий реальний ефект.
Ще один варіант родинного походу на війну — Петро Петрайко з його прийомним сином Назаром Кононом. Вони разом були на Майдані, а потім у березні минулого року записалися в Нацгвардію. До речі, сімнадцятирічного Назара не хотіли туди брати — неповнолітній. Усе на його користь вирішило особисте втручання генерала Кульчицького. Після прискореної підготовки у Петрівцях під Києвом дрогобичани вже були на Донбасі. В пресі оприлюднено такі подробиці про Назара. Після приїзду в серпні з зони АТО він подав документи для вступу до Академії Нацгвардії, але через участь у війні не зміг скласти тести ЗНО, тому вступ до навчального закладу перенесено на наступний рік. Молоді очі хлопця бачили війну в найконкретнішому її виявленні: розірвані на шматки тіла побратимів, страшні каліцтва.
(Його приятель збирався їхати з передової на своє весілля, але не встиг. У нього влучив снаряд. Був йому 21 рік...).
Батько й син стояли на блокпостах. Звідали там відчуття розгубленості, безсилля, розпачу й страху щонайперш через те, що їм довелося тільки з автоматами в руках протистояти ворогові з потужною бронетехнікою. Тільки«коктейлі Молотова», котрими вони закидали БТРи, порятували ситуацію. Стояли вони й під горою Карачун, де також було пекло. Воювали і в Слов’янську. Перебувають у зоні АТО й сьогодні.
Обоє добре розуміють, як і чому все це починалось. У кожного свій варіант виходу з цієї ситуації. Про це вони розповіли в інтерв’ю для газети «День». Назар вважає, що треба йти до переможного кінця й знищити ворога. «Якщо ми залишимо території на Донбасі, вороги полізуть далі. Терористи не дотримуються перемир’я. Під час кожного перемир’я нас щодня обстрілювали». А ось думка Петра Петрайка: «Росія все життя працює на своє озброєння, намагаючись конкурувати з Америкою. Нам важко стояти проти їхньої зброї. Я гадаю, що нам час припинити військове протистояння і спробувати домовитись. Бо дуже багато людей загинуло. За чотири місяці ми втратили більше людей, ніж в Афганістані». Ось про це вони між собою дискутують, як дискутуємо й ми — ті, що далеко від зони бойових дій, але також живемо війною.
І батько, й син сходяться в одному: армію цілковито треба перебудовувати, вичищати з неї зрадників. Ця робота вже йде, але нерішуче й повільно. Власне, саме такий драматичний розвиток подій на Донбасі — на совісті зрадників різних рівнів. Назар розповідає, що в квітні у Донецьку, коли все тільки почало розгортатися, бойовиків ще було мало і вони згрупувалися в одному кварталі. Але коли спецпідрозділи оточили сепаратистів і могли їх легко знищити, зверху надійшов наказ відступати. Спецназ залишив позиції без єдиного пострілу, і сепаратизм став розмножуватись, як вірус, з’явилися ці «ДНР» і «ЛНР».
Вони ще багато можуть розказати. І про паркетних генералів, які бояться відповідальності, мов чорт ладану. І про мародерство інтендантів. І про цинічну байдужість штабістів, на совістіяких багато наших бід. І про свої неймовірні випробування. Такі, як тоді на горі Карачун, коли вони знемагали під обстрілами без води й без їжі. «Тиждень траву їли й росу пили», — гірко зізнався Назар.
Очевидно, процесу очищення зачекалося й усе суспільство, пронизане загрозливими метастазами неправди, фарисейства та корупції. Просто воякам виразніше помітно це зсередини в середовищі армії, коли вона опинилася в боях і відразу ж продемонструвала свою цілковиту небоєздатність.
Тільки такі люди як Петро Петрайко й Назар Конон разом із тисячами подібних до них рятують ситуацію, в якій ми попервах виглядали абсолютно безпорадними й приреченими.
Шлях української людини на війну, наша людина у війні — це сюжети й сюжети. Кожен із них допомагає зрозуміти, хто і які ми сьогодні. Я певен, якби два-три роки тому хто розповів, що в нас є такі люди, то зовсім небагато в це повірило б. У час такої деградації суспільства, потоптання в ньому всіх можливих етичних принципів і моральних табу здавалося, що все людяне в нас давно знищено. І тут — «момент істини», що повертає віру в українську людину.
Ще одна історія. Знову про те, що в цієї війни не тільки чо- ловіче, а й жіноче обличчя.
«Марусин полігон» — так називається табір підготовки бійців АТО на Київщині. З’явився він порівняно недавно, а жінку-комбата, під чиєю орудою відбувається вишкіл, уже охопили своєю увагою російські ЗМІ, зі злобним пафосом «коронувавши» її як «неонацистку». Так у її галереї (треба сказати, вже просто неоглядній) з’явився ще один демонізований персонаж.
Журналістка Лана Самохвалова з «Українського слова» запитує жінку-комбата, звідки вона взялася, бо ж поява її в такій несподіваній ролі — сенсація.
Отже, передісторія. Був собі приватний підприємець. Очевидно ж, має жінка менеджерський хист. Та й характеру їй, судячи з усього, не позичати. Бо якби було інакше, то навряд чи ми сьогодні про неї почули б. Давала собі раду в бізнесі, незважаючи на несприятливі обставини, які оточують тебе, якщо ти — не приналежний до Партії регіонів, котра домінувала брутально скрізь.
Марія Звіробій, звичайно була по цей бік барикад. Коли на Майдані усе скінчилося, з подивом помітила, що вся «регіональна» креатура в районах сидить по своїх місцях — їх ніхто і ніщо не бере. Схоже, вони незнищенні в структурах влади. Аж тут, за Маріїними словами, з’явилися десанти «Правого сектора» — бідові конкретні хлопці. Щось там сказали владцям — владці почали зникати. «О, думаю я, скільки років з ними тут боролася — нічого не виходило. А тут хлопці зайшли-вийшли — і все вирішено. Я їх там і піймала. І тоді вирішила — це люди саме для мене.
Прийшла на Хрещатик до їхнього офісу і сказала, що готова допомагати. Спочатку їздила волонтером на фронт, а потім виникла необхідність тут тренувати наших хлопців...».
Тепер їй уже було не до особистого бізнесу. Зявилися інші пріоритети. Передала бізнес в управління партнерові. Впевнена, що він зуміє всьому давати лад, бо ж досі не було з ним жодних непорозумінь.
Цікаво, що за освітою Маруся — наша колега. В її дипломі значиться: «Журналістика та видавнича справа». Тож і Марія підтверджує справедливість те- зи: якщо людина талановита, то вона талановита в усьому.
Коли у «Правому секторі» було вирішено створити батальйон на Київщині, Марії Звіробій запропонували стати його командиром. Що там за люди проходять вишкіл, щоб незабаром від’їхати на фронт? «У нас тут, на цьому полігоні, фактично зібралась ота майданівська інтелігенція, про яку ходили смішки, що у них по кілька вищих освіт і знання кількох мов. Це вони тут нині. Кожен служить народу України, не «Правому сектору», не лівому, ніякій іншій силі, жодній іншій ідеології. Але так сталось історично, і в принципі «Правий сектор» на сьогодні, як я бачу, — єдина сила, з якою варто служити народу України. На цей момент не бачу ніякої іншої...».
Марія наголошує на суворій дисципліні й сухому законі в таборі. Порушників одразу ж відраховують. Тут це справді залізне правило.
Як переконалася в тому журналістка, Марія — промоутер усієї справи. А ще вона не боїться взяти на себе відповідальність. Якість, котрої так не вистачає багатьом старшим офіцерам нашої армії. Вони звикли жити в мирі й спокої. А війна забрала в них комфортність існування. Чогось доброго сподіватися від таких не випадає.
Читач може запитати: коли Марія Звіробій стала «неонацисткою»? Удостоїлася вона уваги російських папарацці, коли різко прокоментувала скарги львів’ян на нахабну поведінку деяких переселенців (головне — чоловіцтва) зі Сходу. То вони не хочуть жити в селі, а — тільки в місті. То дай їм те, дай інше. «Вони могли вивісити прапор і розказувати, що «Мы тут ждем Россию, а вы нас должны кормить». Це для мене нонсенс. Я не розумію, як можна бути наскільки невдячними... І мені все це пишуть. Тож мене все це дістало... Я написала, що треба зібрати групу пацанів, хай вони мужиків усіх посадять — і на Донецьк — «отстраивать свою Родину». Я так зрозуміла, що людям не вистачає плану дій, і я їм його видала, причому він досить лояльний був...».
Отак «правосечка» Марія Зві- робій і опинилась у фокусі уваги російських ЗМІ. З’явилася їм нова зірка телеканалів. Крупна «неонацистка».
Чи переймається вона такою славою?
Поіронізувала — і квит. Бо ж у неї клопотів вистачає на десятьох. Але й моральне задоволення відчуває: хлопці з її табору підуть на фронт справді добре підготовленими.
(Далі буде).