На кухні у дружини міського голови: Мирослава Кравченко готує домашню паску і ділиться секретами Великодніх традицій

     Вона тендітна, дещо сором’язлива (не звикла до уваги преси), але вправна господиня.

Ми гостюємо у Мирослави Кравченко, дружини міського голови –  спілкуємося і готуємося випікати паски.

  - Мирославо, кожна господиня дотримується родинних традицій у веденні господарства, вихованні дітей, підготовці до великих християнських свят. Великдень – одне із світлих і радісних свят українців. Чи існують у Вашій родині традиції?

    Звісно. Але в нашій сім'ї так багато переплелось. Адже я народилася в Одесі, а проживала у місті Виноградів Закарпатської області, що за 15 кілометрів від Угорського кордону. Дідусь, бабуся, батьки і ми з меншою сестрою – наша невелика, але дружна родина дотримувалась, напевне,  більше західних традицій, аніж південних.

    - У західній Україні взагалі цікаві традиції. Пам’ятаєте щось особливе?

     Так, справді там були дуже цікаві традиції святкування Великодня. Там і паски випікають дещо інші, ніж в центральній Україні.  Печуть їх у чистий четвер. Круглі за формою, як звичайний хліб, але гарно прикрашені. У нашій родині паски завжди випікала бабуся. А мама, оскільки вона в мене з Одеської області, випікала пасхальний кулич, який ми їли на десерт. Тож у нас був такий собі мікс традицій.

    - А ще кажуть на Закарпатті дуже смачна кухня. Щось особливе готували на Великдень?

    Так. Закарпатці полюбляють  шовдирь. Це угорське блюдо. У нас його робить батько – він же угорець. Це замаринована за особливим рецептом і копчена грудка свинини. Але готують шовдирь тільки на Пасху. І разом з пасками його несуть освячувати до церкви. На Закарпатті кажуть:  без шовдиря нема Великодня.

    - А яйця розмальовували чи в цибулі фарбували?

    Ні. Там теж свої традиції є. Крашанки готувалися в  чистий четвер. Робили це з дідусем, бо він найкраще знав технологію розписування крашанок парафіном.  Жодної хімії. Лише натуральні барвники і мистецтво.  Малюнок виходив дуже красивим і незвичним. Ось синочок підросте, то ми теж будемо розмальовувати крашанки дідівським методом.

    - До церкви ходили?

    Обов’язково. Уся родина. І діти. Стояли всеношну, святили паску, крашанки, обов’язково масло і сіль. І ні в якому разі горілку.  Горілку – ні в церкву не можна було нести, ні на стіл ставити. Опісля церкви  вся родина збиралася  на вранішній сніданок. А на стіл клали лише освячені харчі.

    - А куми, хрещені, друзі? Були й гості за столом?

    Ні. Великдень – це сімейне свято. Вся родина збиралася вдома, а не ходила по друзях, як це часто буває в центральних регіонах. Вважалося, що на гостину можна піти й наступного дня, а сам Великдень варто проводити у колі своєї сім’ї. А от другого-третього дня була ще й така великодня забава:  хлопці бризкали на дівчат парфумами. А дівчата за це давали їм крашанки.

    - Мирославо, а нині, коли вже самі стали господинею, паски печете чи чоловік з магазину привозить?

     Ні, не привозить. Печу. І давно вже. Перший раз самостійно спробувала спекти ще будучи студенткою в Харкові. Так трапилося, що нам з подружками щось завадило поїхати на Великодні дні додому і ми вирішили самі спекти паску.  Чесно зізнаюся, тоді вона не надто вийшла. Мабуть, переборщили з якимись інгредієнтами, можливо цукру додали занадто багато. Але з’їли всю.

    Відтоді довела свою майстерність до рівня майже професіонала (посміхається. – ред). Добре пам’ятаю мамині настанови: випікати паски, замішувати на них тісто завжди потрібно з позитивними думками. Думати потрібно лише  хороше.

    - Багато печете пасок?

     Традиційно випікаю три паски. Одну – собі, іншу – батькам, і третю – друзям. Зазвичай печу по маминому рецепту, але інколи пробую й інші.

    - Чоловік допомагає?

   Чоловік купує продукти. Це його вклад у Великодній стіл. А я вже готую наїдки і смаколики. До речі, не лише в свята, а й у будні дні. З нього – «мамонт», з мене – смачно, тепло, затишно. Звісно, зараз у нього набагато більше відповідальності як у міського голови і набагато менше вільного часу, та все ж він знаходить його, щоб нам з Святославчиком допомагати. Наприклад, в нас є одна незмінна традиція – із самого народження синочка, купаємо його лише разом. Дитина дуже відчуває любов і турботу батьків, а це, я вважаю, дарує дитині щоденну усмішку та найкраще захищає.