На сесії міської ради розподіляли кошти

Невчасні вибори… для освітян
Таки невчасно розпочалися виборчі перегони — саме тоді, коли потрібно рятувати освітянську галузь у районі від значного урізання фінансування з державного бюджету. Ще у березні поточного року депутати Шполянської районної ради Юрій Дядченко та Сергій Струк застерігали: наступний навчальний рік наближається, потрібно вже сьогодні шукати правильні шляхи для безболісної оптимізації мережі навчальних закладів Шполянщини, оскільки ця справа потребує неабиякої концентрації зусиль. Те, що переважна більшість орендарів земель на території району погодилися в рамках соціального партнерства надати необхідну суму для функціонування шкіл у 2015—2016 роках і збереження всієї наявної мережі, не зняло проблем, котрі виникли на початку вересня. В зв’язку з нестачею ресурсів для повноцінного забезпечення опалювального сезону та оплати праці педагогічних працівників начальник відділу освіти райдержадміністрації Павло Вербівський рекомендував директорам шкіл продовжити осінні канікули та компенсувати додаткову кількість днів канікул навчанням по суботах, тобто, ввести шестиденний навчальний тиждень. Але скільки саме і на що не вистачає коштів — ніхто не озвучив. Може, цього й не рахував ніхто.

До чого ж вибори? Справа в тому, що велика кількість батьків, категорично не погоджуючись з таким встановленим напруженим режимом для їхніх дітей, активно розпочали збирати підписи проти шестиденки. Їх підтримали депутати місцевого рівня від різних партій, які, зустрівшись з Павлом Вербівським, вказали йому на неправомірність такого управлінського рішення. Шестиденку відділу освіти таки довелося відмінити, але залишилося відкритим питання грошей на заробітну плату вчителям та енергоносії. Де взяти їх для компенсації нестачі фінансів? У школах триває напружена атмосфера, деякі вчителі докоряють дітям, мовляв, через ваших активних батьків нам не буде зарплатні. Діти ніяково розводять плечима, адже на них зіпхнули, виходить, усю провину. Але ж батьки і діти захистили свої права. А хто захистить права вчителів? Окрім їх самих нікому.

Напередодні виборів такою ситуацією гріх не скористатися тим, хто хоче набрати собі додаткових рейтингових балів. Гостро розкритикувати, наприклад, заступника голови райдержадміністрації Ольгу Шпицю, яка відповідає за гуманітарну сферу у районі. Саме вона і начальник відділу освіти мали б підготувати голові райдержадміністрації ще з того ж березня 2015 року ефективні пропозиції щодо компенсації недоодержання субвенцій із державного бюджету на освіту. Але ні до чого кращого не додумались, як… пожертвувати здоров’ям дітей. Складна і насичена навчальна програма і без шестиденки є досить сьогодні виснажливою для них, а витримати ще 7—8 уроків у суботу — це й протиправно, і взагалі нереально. До того ж, зовсім не подумали про те, а як бути з позашкільними закладами? Ані сил, ні енергії в дітей не вистачатиме для улюблених захоплень. Тож керівники гуртків, спортивних секцій чи класів школи мистецтв даремно чекатимуть на своїх вихованців після уроків.

Та й взагалі склалося враження, що такими діями окремі посадовці районної влади допомагають ворогам України нищити молоді паростки нації, які вже дуже суттєво відрізняються від совдепівської порослі. Ситуацію в будь-якому разі рятуватимуть люди з сучасним прогресивним мисленням, а не ті так звані управлінці, котрі намагаються вилікувати «гострий апендицит» знеболюючими пігулками. Безперечно, вони шкодять як репутації керівника району, так і подальшому розвитку сфер життя в районі.

І знову про виборчу кампанію. Якщо ще в липні її наближення не впливало на дії депутатів міської ради, то чергова сесія 10 вересня вже була просякнута нею сповна. У липні ніхто з них не сперечався, коли директор міської школи №1 Феодосій Костюкович звернувся по допомогу і просив 100 тис. грн. з міського бюджету на ремонт опалювальної системи в школі. Не зважаючи на те, що школи перебувають на утриманні районного бюджету, депутати міськради з розумінням поставилися до цієї проблеми і безперешкодно проголосували за направлення цієї суми школі №1. Більше того — виділили навіть Матусівській ДЮСШ 50 тис. грн. на покриття суми коштів, яких не вистачало для заробітної платні вчителям до кінця нинішнього року. І все ніби правильно. Але сесія 10 вересня показала, якими можуть бути непослідовними депутати. Пропоновані близько 400 тис. грн. могли б піти на відновлення 20% надбавки вчителям міських шкіл, а також на встановлення склопакетів у міській школі №2-ліцеї, де вікна повністю потрібно замінити. За це не проголосували, чим підтвердили свій неоднаковий підхід до господарських справ у місті і створили зону напруги. Маємо тепер підстави звинуватити у привілейованому ставленні до лише однієї міської школи.

Разом з тим, деякі депутати, переконані, що діють правильно, мотивують свою позицію тим, що бюджетні галузі мають фінансуватися субвенціями від держави, а перед тим, як розглядати пропозицію, потрібно оцінити ефективність використання коштів. Цим вони залишили сам на сам із відкритою проблемою місцевих чиновників, котрим потрібно рятувати ситуа-цію в освіті.
Хоча варто зазначити, що виділення 99 тис. грн. на безкоштовне харчування дітей 1—4 класів міських шкіл одноголосно підтримано.

Зміни до міського бюджету дозволили реалізувати ряд задумів
Докладніше про бюджетні питання. За підсумками восьми місяців дохідна частина міського бюджету виявилася більшою від запланованої. Це дозволило збільшити видатки на фінансування потреб міської громади. Майже 200 тис. грн. направлено на поточний і 130 тис. грн. на капітальний ремонт доріг. Працівникам дитячих садків збільшено фонд оплати праці на 422 тис. грн. у зв’язку із зростанням індексації заробітної плати. На 6 тис. грн. збільшено заплановані видатки на матеріальну допомогу громадянам міста. На упорядкування дитячого парку виділено близько 130 тис. грн.

В зв’язку з тим, що тарифи на комунальні послуги не відповідають собівартості підприємству КП «Комунальник-сервіс» направлено чергові дотаційні кошти в сумі 115 тис. грн., втому числі — на закупку ще 10 контейнерів для сміття. У зв’язку з тим, що вже майже 100 вулиць міста мають освітлення, додатково виділено 20 тис. грн. на оплату електроенергії. Направлено 20 тис. грн. на упорядкування дитячого спортивного майданчика по вулиці Таранця. Також місцеві комунальники зможуть вже у вересні придбати дискову косарку, деревоподрібнювач та висоторіз.

Наталія СТОРЧАК.