Найчастіше у березні–квітні розпочинається сезон кліщів (коли температура ґрунту сягає +5 - +7°C). Найпоширенішою кліщовою хворобою є хвороба Лайма, збудником якої є бактерія Borrelia burgdorferi. Вона потрапляє в організм людини зі слиною кліща, причому його укус часто невідчутний через те, що слина містить знеболювальні речовини. У Черкаській області епідситуація з захворюваності на хворобу Лайма (Бореліоз) залишається складною, а випадки інфікувань перевищують середній багаторічний показник за останні сім років на 33,7%. Яка ж ситуація на Шполянщині - дізнавалися журналісти "Шполяночки+".
Завідуюча Шполянського відділення Звенигородського районного відділу ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ» Марія Михайленко повідомила, що кліщі вже активізувалися і випадків укусів зафіксовано багато. Втім, захворювань у шполян поки не виявлено.
"У нашій місцевості щорічно реєструються випадки захворювань, у 2022 році – 6 осіб, у 2023 – 10 підтверджених лабораторно. Цьогоріч не виникали, проте відмічається значна кількість нападів кліщів на людей. Із 10 захворілих, у 9 перебіг захворювання у легкій формі, в 1 – середньої тяжкості. Наявність мігруючої еритеми (ред. - специфічне почервоніння шкіри, викликане припливом крові до капілярів) спостерігалась у 8 потерпілих, у 2-х вона була відсутня", - зазначає Марія Михайленко.
Але ризики захворіти є, оскільки у минулому році спеціалісти проводили лабораторні дослідження, шляхом вилову кліщів і встановили: вони були інфіковані бореліями. Проводили аналіз на території Шполянської громади у селах Кримки, Капустино, Журавка, Лебедин, Лозуватка, Мар’янівка, Надточаївка, Скотареве, Топильна, Товмач та у Матусівській громаді у селі Матусів.
Єдиний спосіб запобігти хворобі – не дати кліщу можливості себе вкусити. Для цього рекомендують одягати світлий одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла, покривати голову та збирати волосся. Після повернення додому слід зняти та оглянути одяг, тіло, свіжозірвані рослини, інші предмети, на яких можуть знаходитись кліщі.
У випадку, якщо кліщ все-таки присмоктався, потрібно його ще й правильно видалити.
"Для його видалення зверніться до найближчого медичного закладу, при неможливості – зніміть самостійно, дуже обережно, щоб не обірвати хоботок, змастивши будь-яким жиром. Пінцетом чи петлею з нитки, закріпленою між хоботком кліща та шкірою людини, повільно розхитуючи, витягніть разом з хоботком. Місце укусу продезінфікуйте 70% спиртом, 5% розчином йоду чи іншою спиртовмісною речовиною, руки ретельно вимийте з милом, зверніться до сімейного лікаря для вирішення питання необхідності профілактики хвороби. Враховуючи той факт, що хвороба може виникати навіть при відсутності мігруючих еритем на шкірі та мати взагалі безсимптомний перебіг на початку захворювання, не нехтуйте медичною допомогою", - розпоідає Марія Михайленко.
Якщо кліщ живий, за бажанням, його можна дослідити в найближчих лабораторіях особливо небезпечних інфекцій. Його потрібно покласти у чисту ємність, яка щільно закривається, зі злегка зволоженим шматочком вати чи паперової серветки на дні та передати спеціалістам. Якщо це зробити з якихось причин не можливо, то кліща слід спалити або залити окропом.
Для довідки: хвороба Лайма, або кліщовий бореліоз – це одне з особливо небезпечних інфекційних захворювань, яке при відсутності лікування на ранніх стадіях, призводить до враження шкіри, суглобів, м’язів, нервової та серцево-судинної системи і, навіть, тяжкої інвалідності та смерті. Першим проявом хвороби, на який часто не звертають уваги потерпілі, є почервоніння на місці присмоктування кліща, з’являється невелика червона пляма, яка може зникнути або ж швидко колоподібно збільшується та мігрує на інші частини тіла. Пізніше з’являється головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота у всьому тілі і млявість. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща, протягом доби - вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.