У селі Топильна, що на Шполянщині, за перший квартал 2024 року вже зафіксували перший випадок сказу у кота. Зараз з метою попередження розповсюдження вірусу серед тварин, фахівцями було проведено епізоотичне та епідеміологічне розслідування цієї ситуації. Загалом, у Звенигородському районі за цей період вже зареєстровано чотири таких випадки, а в цілому по області - 26, що становить 87,7% від кількості за весь минулий рік.
Таку інформацію журналістам "Шполяночки+" начальниця відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Звенигородського районного управління ГУ ДПСС в Черкаській області Лариса Погасій.
Основна кількість випадків сказу реєструвалась серед собак та котів, які найбільш наближені до людей та є для них головною небезпекою з інфікування збудником сказу.
"Однією з причин цього є відсутність контролю за виконанням правил утримання собак і котів, безвідповідальність власників домашніх тварин, особливо у приміській зоні. Крім того, це обумовлено низьким рівнем свідомості власників тварин, які відмовляються надавати своїх тварин для імунопрофілактичних щеплень", - пояснює пані Лариса.
Спеціалістами державної установи ветеринарної медицини з початку року в приватному секторі громад Звенигородщини планово щеплено проти сказу 500 собак та 100 котів. Села Топильна, Терешки та Лозуватка, що на Шполянщині, за дослідженням протиепізоотичної комісії, мають загрозу. Там щепили і домашніх тварин.
Як розпізнати хвору на сказ тварину? Головна ознака хворих тварин - зміна поведінки, тварина боїться вживати воду (страждає на гідрофобію), втрата апетиту (внаслідок утрудненого ковтання ), млявість, слиновиділення. Такий період триває кілька днів, після чого розвивається параліч і смерть. Дикі тварини втрачають обережність, з’являються в населених пунктах, місцях випасу та утримання худоби, нападають на домашніх тварин, навіть людей. Слина хворої тварини містить в собі вірус ще за 10 діб до появи перших ознак захворювання, тобто інфікуватись людина може і від тварин, які зовні виглядають здоровими.
Щоб уникнути небезпеки потрібно дотримуватись правил утримання домашніх тварин:
- не дозволяйте домашнім тваринам контактувати з вуличними, охороняйте їх від укусів інших тварин;
- щорічно вакцинуйте домашніх тварин проти сказу;
- виводити собак на прогулянку потрібно в наморднику та на поводку;
- не чіпайте тварин з дивною поведінкою;
- не заводьте собак і кішок заради забави, не викидайте їх на вулицю.
Забороняється вигулювати собак на територіях лікувально-профілактичних закладів, шкіл, дитячих навчальних закладів, закладів інтернатного типу, в парках та скверах, приводити їх з собою на ринки, в магазини та нацьковувати на людей, вигулювати їх необхідно у спеціально відведених місцях.
Тварина, яка на вигляд абсолютно здорова, може виявитися зараженою на сказ. Вірус зі слиною тварин виділяється на останніх днях інкубаційного періоду, який триває в середньому сім днів.